Stavanger  2005   Men's Grand Slam
30.06.2005 -  03.07.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 03 Jul 15:00 Benjamin-Harley BRA [3] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (16-21, 19-21) 0:47
Final 3rd Place
61 03 Jul 13:50 Dieckmann M.-Reckermann GER [4] Heuscher-Kobel SUI [11] Injury for team A 0:10
Semi-finals
60 03 Jul 12:00 Emanuel-Ricardo BRA [2] Heuscher-Kobel SUI [11] 2-1 (21-18, 13-21, 15-10) 0:51
59 03 Jul 11:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [4] Benjamin-Harley BRA [3] 0-2 (7-21, 14-21) 0:35
Loser are ranked 5th
58 02 Jul 16:30 Heuscher-Kobel SUI [11] Klemperer-Koreng GER [24] 2-1 (17-21, 21-19, 17-15) 0:51
57 02 Jul 16:30 Ronnes-De Gruijter NED [20] Benjamin-Harley BRA [3] 0-2 (15-21, 15-21) 0:38
Loser are ranked 7th
56 02 Jul 14:30 Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] Heuscher-Kobel SUI [11] 0-2 (15-21, 16-21) 0:43
55 02 Jul 13:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Ronnes-De Gruijter NED [20] Injury for team A  
Round 4
54 02 Jul 14:30 Benjamin-Harley BRA [3] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (20-22, 14-21) 0:48
53 02 Jul 13:30 Klemperer-Koreng GER [24] Dieckmann M.-Reckermann GER [4] 0-2 (18-21, 18-21) 0:44
Loser are ranked 9th
52 02 Jul 11:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Heuscher-Kobel SUI [11] 0-2 (17-21, 13-21) 0:37
51 02 Jul 12:00 Herrera-Mesa ESP [22] Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] 0-2 (22-24, 17-21) 0:52
50 02 Jul 10:00 Ronnes-De Gruijter NED [20] Berger-Doppler AUT [17] 2-1 (19-21, 21-16, 22-20) 1:09
49 02 Jul 10:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Egger M.-Laciga M. SUI [12] 2-0 (21-17, 21-19) 0:36
Loser are ranked 13th
48 01 Jul 18:00 Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Injury for team A 0:19
47 01 Jul 18:00 Conde-Salema ARG [14] Herrera-Mesa ESP [22] 1-2 (23-25, 21-19, 5-15) 0:57
46 01 Jul 18:00 Heyer-Laciga P. SUI [6] Ronnes-De Gruijter NED [20] 0-2 (18-21, 20-22) 0:40
45 01 Jul 18:00 Kais Kr.-Vesik EST [15] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] 0-2 (12-21, 14-21) 0:29
Round 3
44 01 Jul 19:00 Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (10-21, 18-21) 0:42
43 01 Jul 19:00 Benjamin-Harley BRA [3] Heuscher-Kobel SUI [11] 2-0 (21-12, 21-13) 0:35
42 01 Jul 19:00 Egger M.-Laciga M. SUI [12] Dieckmann M.-Reckermann GER [4] 1-2 (21-16, 21-23, 10-15) 0:58
41 01 Jul 19:00 Berger-Doppler AUT [17] Klemperer-Koreng GER [24] 1-2 (21-15, 16-21, 10-15) 0:52
Loser are ranked 17th
40 01 Jul 13:00 Hoidalen-Oevergaard NOR [31] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] 0-2 (13-21, 17-21) 0:42
39 01 Jul 13:00 Boersma E.-Kogel NED [26] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 0-2 (21-23, 17-21) 0:44
38 01 Jul 13:00 Herrera-Mesa ESP [22] Tande-Franco BRA [5] 2-1 (22-20, 14-21, 22-20) 1:08
37 01 Jul 13:00 Conde-Salema ARG [14] Brink-Schneider K. GER [13] 2-0 (22-20, 21-14) 0:43
36 01 Jul 14:00 Ronnes-De Gruijter NED [20] Leinemann-Van Huizen CAN [19] 2-0 (21-18, 23-21) 0:42
35 01 Jul 14:00 Depiaggio-Baracetti ARG [21] Heyer-Laciga P. SUI [6] 1-2 (18-21, 21-15, 10-15) 0:48
34 01 Jul 14:00 Kjemperud-Skarlund NOR [9] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] 1-2 (21-18, 22-24, 13-15) 0:59
33 01 Jul 14:00 Schacht-Slack AUS [16] Kais Kr.-Vesik EST [15] 1-2 (16-21, 21-8, 14-16) 0:53
Loser are ranked 25th
32 30 Jun 17:00 Polte-Schoen GER [18] Hoidalen-Oevergaard NOR [31] Injury for team A  
31 30 Jun 17:00 Boersma E.-Kogel NED [26] Bosma-Ortiz ESP [23] 2-0 (21-15, 21-15) 0:32
30 30 Jun 16:00 Herrera-Mesa ESP [22] Prosser-Richardson AUS [27] 2-0 (21-17, 24-22) 0:43
29 30 Jun 16:00 Rossell-Villar CUB [30] Conde-Salema ARG [14] 0-2 (14-21, 18-21) 0:38
28 30 Jun 19:00 Ronnes-De Gruijter NED [20] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [29] 2-0 (23-21, 21-18) 0:44
27 30 Jun 19:00 Nowotny-Gartmayer AUT [28] Depiaggio-Baracetti ARG [21] 0-2 (12-21, 13-21) 0:36
26 30 Jun 19:00 Kjemperud-Skarlund NOR [9] Cadieux-Heese CAN [25] 2-0 (21-17, 21-18) 0:45
25 30 Jun 18:00 Asahi-Watanabe JPN [32] Schacht-Slack AUS [16] 1-2 (21-19, 31-33, 10-15) 1:12
Round 2
24 30 Jun 17:00 Kais Kr.-Vesik EST [15] Emanuel-Ricardo BRA [2] 1-2 (21-19, 21-23, 13-15) 1:01
23 30 Jun 17:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] 0-2 (17-21, 11-21) 0:38
22 30 Jun 16:00 Heuscher-Kobel SUI [11] Heyer-Laciga P. SUI [6] 2-1 (21-16, 17-21, 15-12) 0:47
21 30 Jun 16:00 Benjamin-Harley BRA [3] Leinemann-Van Huizen CAN [19] 2-1 (20-22, 21-18, 15-13) 1:00
20 30 Jun 19:00 Brink-Schneider K. GER [13] Dieckmann M.-Reckermann GER [4] 1-2 (21-18, 17-21, 12-15) 0:55
19 30 Jun 18:00 Tande-Franco BRA [5] Egger M.-Laciga M. SUI [12] 0-2 (21-23, 21-23) 0:48
18 30 Jun 18:00 Klemperer-Koreng GER [24] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 2-0 (21-13, 21-16) 0:33
17 30 Jun 18:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Berger-Doppler AUT [17] 1-2 (29-27, 20-22, 16-18) 1:04
Round 1
16 30 Jun 12:00 Hoidalen-Oevergaard NOR [31] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (9-21, 11-21) 0:34
15 30 Jun 12:00 Kais Kr.-Vesik EST [15] Polte-Schoen GER [18] Injury for team B 0:37
14 30 Jun 13:00 Bosma-Ortiz ESP [23] Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] 0-2 (17-21, 16-21) 0:40
13 30 Jun 13:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Boersma E.-Kogel NED [26] 2-1 (19-21, 21-18, 17-15) 1:00
12 30 Jun 12:00 Prosser-Richardson AUS [27] Heyer-Laciga P. SUI [6] 0-2 (15-21, 25-27) 0:37
11 30 Jun 12:00 Heuscher-Kobel SUI [11] Herrera-Mesa ESP [22] 2-0 (21-18, 21-18) 0:36
10 30 Jun 13:00 Leinemann-Van Huizen CAN [19] Conde-Salema ARG [14] 2-1 (21-15, 15-21, 15-12) 0:52
9 30 Jun 13:00 Benjamin-Harley BRA [3] Rossell-Villar CUB [30] 2-0 (21-17, 21-16) 0:37
8 30 Jun 15:00 Papaleo Pérez-Hernandez PUR [29] Dieckmann M.-Reckermann GER [4] 0-2 (12-21, 17-21) 0:35
7 30 Jun 15:00 Brink-Schneider K. GER [13] Ronnes-De Gruijter NED [20] 2-0 (23-21, 21-18) 0:46
6 30 Jun 15:00 Depiaggio-Baracetti ARG [21] Egger M.-Laciga M. SUI [12] 0-2 (13-21, 13-21) 0:29
5 30 Jun 15:00 Tande-Franco BRA [5] Nowotny-Gartmayer AUT [28] 2-0 (26-24, 21-18) 0:46
4 30 Jun 14:00 Cadieux-Heese CAN [25] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 0-2 (15-21, 15-21) 0:42
3 30 Jun 14:00 Kjemperud-Skarlund NOR [9] Klemperer-Koreng GER [24] 0-2 (16-21, 20-22) 0:46
2 30 Jun 14:00 Berger-Doppler AUT [17] Schacht-Slack AUS [16] 2-1 (17-21, 21-17, 15-9) 1:03
1 30 Jun 14:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Asahi-Watanabe JPN [32] 2-0 (21-16, 21-16) 0:38