Cape Town  2005   Men's Open
23.11.2005 -  27.11.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
72 27 Nov 15.10 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 1-2 (21-19, 19-21, 12-15) 1.07
Final 3rd Place
71 27 Nov 14.00 Klemperer-Schneider K. GER [9] Gibb-Metzger USA [4] 0-2 (14-21, 26-28) 0.52
Semi-finals
70 26 Nov 15.00 Gibb-Metzger USA [4] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (17-21, 16-21) 0.43
69 26 Nov 14.00 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Klemperer-Schneider K. GER [9] 2-0 (21-17, 21-19) 0.51
Round 3
68 26 Nov 12.00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Cunha-Franco BRA [8] 2-0 (22-20, 22-20) 0.58
67 26 Nov 12.00 Gibb-Metzger USA [4] Harley-Benjamin BRA [3] 2-1 (21-14, 19-21, 15-13) 1.11
66 26 Nov 11.00 Rogers-Scott USA [7] Klemperer-Schneider K. GER [9] 0-2 (18-21, 18-21) 0.57
65 26 Nov 11.00 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Kais Kr.-Vesik EST [10] 2-0 (21-11, 21-13) 0.31
Round 2
64 25 Nov 17.30 Baracetti-Conde ARG [11] Cunha-Franco BRA [8] 0-2 (16-21, 19-21) 0.43
63 25 Nov 17.30 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Kjemperud-Skarlund NOR [15] 2-0 (26-24, 21-18) 0.55
62 25 Nov 17.30 Asahi-Watanabe JPN [12] Harley-Benjamin BRA [3] 0-2 (18-21, 18-21) 0.43
61 25 Nov 17.30 Lione-Varnier "Osso" ITA [5] Gibb-Metzger USA [4] 0-2 (14-21, 16-21) 0.45
60 25 Nov 16.30 Klemperer-Schneider K. GER [9] Ricardo-Emanuel BRA [1] 2-1 (21-16, 18-21, 15-11) 1.11
59 25 Nov 16.30 Rogers-Scott USA [7] Cadieux-Heese CAN [19] 2-0 (21-10, 22-20) 0.52
58 25 Nov 16.30 Kais Kr.-Vesik EST [10] Gosch-Strauss AUT [20] 2-0 (21-17, 22-20) 0.33
57 25 Nov 16.30 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Berg B.-Svensson R. SWE [17] 2-0 (21-15, 21-15) 0.44
Round 1
56 25 Nov 15.30 Baracetti-Conde ARG [11] Mussa-Hernandez VEN [30] 2-0 (21-15, 21-19) 0.48
55 25 Nov 15.30 Zabuslayev-Vorobvev KAZ [26] Kjemperud-Skarlund NOR [15] 0-2 (17-21, 11-21) 0.34
54 25 Nov 15.30 Asahi-Watanabe JPN [12] Tomatis-Raffaelli ITA [32] 2-0 (21-15, 21-14) 0.35
53 25 Nov 15.30 Hoidalen-Oevergaard NOR [27] Gibb-Metzger USA [4] 0-2 (18-21, 18-21) 0.47
52 25 Nov 14.30 Klemperer-Schneider K. GER [9] Cès-Dugrip FRA [25] 2-1 (18-21, 21-16, 15-10) 1.06
51 25 Nov 14.30 Koshkarev-Prokopiev RUS [31] Cadieux-Heese CAN [19] 0-2 (19-21, 20-22) 0.46
50 25 Nov 14.30 Kais Kr.-Vesik EST [10] Canet-Gagliano FRA [28] 2-0 (22-20, 21-11) 0.40
49 25 Nov 14.30 Amore"Eugio"-Fenili ITA [13] Berg B.-Svensson R. SWE [17] 1-2 (15-21, 24-22, 16-18) 1.09
Pool A
34 25 Nov 9.00 Berg B.-Svensson R. SWE [17] Tomatis-Raffaelli ITA [32] 2-0 (21-13, 21-13) 0.36
33 25 Nov 9.00 Ricardo-Emanuel BRA [1] De Gruijter-Ronnes NED [16] 2-0 (21-16, 21-13) 0.28
18 24 Nov 13.00 De Gruijter-Ronnes NED [16] Tomatis-Raffaelli ITA [32] 1-2 (21-15, 16-21, 11-15) 0.54
17 24 Nov 13.00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Berg B.-Svensson R. SWE [17] 2-0 (21-14, 21-19) 0.38
2 24 Nov 9.00 De Gruijter-Ronnes NED [16] Berg B.-Svensson R. SWE [17] 1-2 (21-13, 16-21, 12-15) 0.56
1 24 Nov 9.00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Tomatis-Raffaelli ITA [32] 2-1 (21-18, 18-21, 15-10) 0.48
Pool B
36 25 Nov 9.00 Polte-Schoen GER [18] Koshkarev-Prokopiev RUS [31] 0-2 (18-21, 17-21) 0.38
35 25 Nov 9.00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Kjemperud-Skarlund NOR [15] 2-1 (16-21, 21-17, 22-20) 1.12
20 24 Nov 13.00 Kjemperud-Skarlund NOR [15] Koshkarev-Prokopiev RUS [31] 2-0 (21-14, 21-16) 0.34
19 24 Nov 13.00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Polte-Schoen GER [18] 2-1 (19-21, 23-21, 15-12) 1.02
4 24 Nov 9.00 Kjemperud-Skarlund NOR [15] Polte-Schoen GER [18] 2-0 (24-22, 21-11) 0.48
3 24 Nov 9.00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Koshkarev-Prokopiev RUS [31] 2-1 (17-21, 21-12, 15-12) 0.47
Pool C
38 25 Nov 10.00 Cadieux-Heese CAN [19] Mussa-Hernandez VEN [30] 2-0 (21-19, 21-18) 0.59
37 25 Nov 10.00 Harley-Benjamin BRA [3] Garcia Thompson-Bosma ESP [14] 2-0 (21-17, 21-15) 0.52
22 24 Nov 14.00 Garcia Thompson-Bosma ESP [14] Mussa-Hernandez VEN [30] 0-2 (17-21, 16-21) 0.39
21 24 Nov 14.00 Harley-Benjamin BRA [3] Cadieux-Heese CAN [19] 2-0 (21-16, 21-13) 1.14
6 24 Nov 10.00 Garcia Thompson-Bosma ESP [14] Cadieux-Heese CAN [19] 0-2 (19-21, 16-21) 0.45
5 24 Nov 10.00 Harley-Benjamin BRA [3] Mussa-Hernandez VEN [30] 2-1 (16-21, 21-19, 15-12) 1.06
Pool D
40 25 Nov 10.00 Gosch-Strauss AUT [20] Shiratori-Nishimura JPN [29] 2-0 (21-11, 21-17) 0.38
39 25 Nov 10.00 Gibb-Metzger USA [4] Amore"Eugio"-Fenili ITA [13] 2-1 (21-10, 17-21, 15-13) 1.03
24 24 Nov 14.00 Amore"Eugio"-Fenili ITA [13] Shiratori-Nishimura JPN [29] 2-1 (18-21, 24-22, 15-10) 1.02
23 24 Nov 14.00 Gibb-Metzger USA [4] Gosch-Strauss AUT [20] 0-2 (19-21, 18-21) 0.41
8 24 Nov 10.00 Amore"Eugio"-Fenili ITA [13] Gosch-Strauss AUT [20] 2-1 (14-21, 21-16, 15-13) 1.08
7 24 Nov 10.00 Gibb-Metzger USA [4] Shiratori-Nishimura JPN [29] 2-0 (21-17, 21-17) 0.45
Pool E
42 25 Nov 11.00 Karasev-Arkaev RUS [21] Canet-Gagliano FRA [28] 1-2 (21-16, 17-21, 10-15) 1.02
41 25 Nov 11.00 Lione-Varnier "Osso" ITA [5] Asahi-Watanabe JPN [12] 2-0 (21-14, 21-17) 0.41
26 24 Nov 15.00 Asahi-Watanabe JPN [12] Canet-Gagliano FRA [28] 2-0 (21-15, 21-17) 0.39
25 24 Nov 15.00 Lione-Varnier "Osso" ITA [5] Karasev-Arkaev RUS [21] 2-1 (18-21, 21-15, 15-11) 0.56
10 24 Nov 11.00 Asahi-Watanabe JPN [12] Karasev-Arkaev RUS [21] 2-0 (21-18, 21-17) 0.43
9 24 Nov 11.00 Lione-Varnier "Osso" ITA [5] Canet-Gagliano FRA [28] 2-0 (21-19, 21-13) 0.43
Pool F
44 25 Nov 11.00 Goldschmidt-Fredericks RSA [22] Hoidalen-Oevergaard NOR [27] 0-2 (13-21, 14-21) 0.34
43 25 Nov 11.00 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Baracetti-Conde ARG [11] 2-0 (21-10, 21-17) 0.36
28 24 Nov 15.00 Baracetti-Conde ARG [11] Hoidalen-Oevergaard NOR [27] 2-1 (18-21, 21-19, 15-11) 1.02
27 24 Nov 15.00 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Goldschmidt-Fredericks RSA [22] 2-0 (21-7, 21-5) 0.30
12 24 Nov 11.00 Baracetti-Conde ARG [11] Goldschmidt-Fredericks RSA [22] 2-0 (21-8, 21-15) 0.33
11 24 Nov 11.00 Egger M.-Laciga M. SUI [6] Hoidalen-Oevergaard NOR [27] 2-0 (21-11, 21-19) 0.46
Pool G
46 25 Nov 12.00 Goliath-Hargreaves RSA [23] Zabuslayev-Vorobvev KAZ [26] 0-2 (13-21, 16-21) 0.36
45 25 Nov 12.00 Rogers-Scott USA [7] Kais Kr.-Vesik EST [10] 2-1 (15-21, 21-19, 16-14) 1.06
30 24 Nov 16.00 Kais Kr.-Vesik EST [10] Zabuslayev-Vorobvev KAZ [26] 2-0 (21-12, 21-5) 0.30
29 24 Nov 16.00 Rogers-Scott USA [7] Goliath-Hargreaves RSA [23] 2-0 (21-13, 21-12) 0.33
14 24 Nov 12.00 Kais Kr.-Vesik EST [10] Goliath-Hargreaves RSA [23] 2-0 (21-15, 21-15) 0.37
13 24 Nov 12.00 Rogers-Scott USA [7] Zabuslayev-Vorobvev KAZ [26] 2-0 (21-14, 21-18) 0.40
Pool H
48 25 Nov 12.00 Chiya-Masinga RSA [24] Cès-Dugrip FRA [25] 0-2 (11-21, 20-22) 0.37
47 25 Nov 12.00 Cunha-Franco BRA [8] Klemperer-Schneider K. GER [9] 2-1 (21-17, 23-25, 15-10) 1.08
32 24 Nov 16.00 Klemperer-Schneider K. GER [9] Cès-Dugrip FRA [25] 2-1 (13-21, 21-19, 15-8) 0.58
31 24 Nov 16.00 Cunha-Franco BRA [8] Chiya-Masinga RSA [24] 2-0 (21-9, 21-14) 0.35
16 24 Nov 12.00 Klemperer-Schneider K. GER [9] Chiya-Masinga RSA [24] 2-0 (21-11, 21-12) 0.32
15 24 Nov 12.00 Cunha-Franco BRA [8] Cès-Dugrip FRA [25] 2-0 (21-12, 21-17) 0.36