Women's competition, Stavanger
From 29 June To 3 July 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 03 Jul 17:00 McPeak-Youngs USA [1] Jordan-Davis USA [3] 2-1 (21-17, 16-21, 15-10) 0:49
Final 3rd Place
61 03 Jul 16:00 Walsh-Wacholder USA [2] Dumont-Martin CAN [12] 2-1 (18-21, 21-18, 15-11) 0:58
Semi-finals
60 03 Jul 11:00 Jordan-Davis USA [3] Dumont-Martin CAN [12] 2-0 (21-17, 23-21) 0:39
59 03 Jul 10:00 McPeak-Youngs USA [1] Walsh-Wacholder USA [2] 2-0 (25-23, 21-14) 0:46
Loser are ranked 5th
58 02 Jul 20:00 Hakedal-Torlen NOR [10] Dumont-Martin CAN [12] 0-2 (9-21, 10-21) 0:31
57 02 Jul 19:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Walsh-Wacholder USA [2] 0-2 (17-21, 19-21) 0:35
Loser are ranked 7th
56 02 Jul 18:00 Hakedal-Torlen NOR [10] Pohl-Rau GER [16] 2-1 (18-21, 21-15, 22-20) 1:02
55 02 Jul 17:00 Felisberta Silva-França BRA [4] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 0-2 (23-25, 18-21) 0:37
Round 4
54 02 Jul 16:00 Jordan-Davis USA [3] Walsh-Wacholder USA [2] 2-0 (21-19, 22-20) 0:42
53 02 Jul 16:00 McPeak-Youngs USA [1] Dumont-Martin CAN [12] 2-0 (21-14, 21-19) 0:35
Loser are ranked 9th
52 02 Jul 15:00 Pohl-Rau GER [16] Clarke-Gerlic AUS [22] 2-0 (21-19, 21-18) 0:47
51 02 Jul 15:00 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] Hakedal-Torlen NOR [10] 1-2 (20-22, 21-16, 13-15) 1:02
50 02 Jul 14:00 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [21] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 0-2 (14-21, 11-21) 0:31
49 02 Jul 14:00 Leenstra-Kadijk R. NED [17] Felisberta Silva-França BRA [4] 0-2 (18-21, 14-21) 0:31
Loser are ranked 13th
48 02 Jul 13:00 Maaseide-Glesnes NOR [9] Pohl-Rau GER [16] 1-2 (22-20, 18-21, 11-15) 1:03
47 02 Jul 13:00 L.Wang-W.H. You CHN [14] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] 0-2 (19-21, 21-23) 0:44
46 02 Jul 11:00 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [21] Sfyri-Karadassiou GRE [19] 2-0 (21-18, 21-18) 0:42
45 02 Jul 11:00 Leenstra-Kadijk R. NED [17] Tokuno-Kusuhara JPN [26] 2-0 (23-21, 21-18) 0:45
Round 3
44 02 Jul 12:00 Hakedal-Torlen NOR [10] Walsh-Wacholder USA [2] 1-2 (21-13, 20-22, 10-15) 0:52
43 02 Jul 12:00 Jordan-Davis USA [3] Clarke-Gerlic AUS [22] 2-1 (14-21, 35-33, 15-9) 1:07
42 02 Jul 10:00 Dumont-Martin CAN [12] Felisberta Silva-França BRA [4] 2-1 (21-14, 18-21, 21-19) 0:59
41 02 Jul 10:00 McPeak-Youngs USA [1] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 2-1 (19-21, 21-12, 17-15) 0:51
Loser are ranked 17th
40 01 Jul 18:40 Nystrom-Nystrom FIN [31] Pohl-Rau GER [16] 0-2 (10-21, 12-21) 0:28
39 01 Jul 18:40 Claasen-Stoof GER [23] Maaseide-Glesnes NOR [9] 0-2 (21-23, 17-21) 0:39
38 01 Jul 18:40 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [5] Injury for team B  
37 01 Jul 18:40 L.Wang-W.H. You CHN [14] Tian Jia-Wang Fei CHN [13] 2-1 (21-18, 15-21, 15-13) 0:46
36 01 Jul 17:50 Perrotta-Gattelli ITA [20] Sfyri-Karadassiou GRE [19] 0-2 (18-21, 18-21) 0:39
35 01 Jul 17:50 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [21] Gaxiola-Garcia MEX [27] 2-0 (21-18, 21-14) 0:30
34 01 Jul 19:30 Yanchulova-Yanchulova BUL [24] Tokuno-Kusuhara JPN [26] 0-2 (21-23, 18-21) 0:38
33 01 Jul 17:50 Leenstra-Kadijk R. NED [17] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [18] 2-0 (21-16, 21-17) 0:34
Loser are ranked 25th
32 01 Jul 17:00 Mason-Busch USA [15] Nystrom-Nystrom FIN [31] 1-2 (21-19, 27-29, 13-15) 1:03
31 01 Jul 17:00 Lochowicz-Pottharst AUS [7] Claasen-Stoof GER [23] 0-2 (20-22, 18-21) 0:38
30 01 Jul 17:00 Novakova-Celbova CZE [11] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] 1-2 (18-21, 21-11, 13-15) 0:47
29 01 Jul 15:00 Wiig-Josefsen NOR [30] L.Wang-W.H. You CHN [14] 0-2 (13-21, 13-21) 0:34
28 01 Jul 16:00 Perrotta-Gattelli ITA [20] Urata-Teru Saiki JPN [29] 2-0 (21-19, 21-19) 0:41
27 01 Jul 16:00 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [28] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [21] 0-2 (18-21, 8-21) 0:29
26 01 Jul 16:00 Yanchulova-Yanchulova BUL [24] Ahmann-Vollmer GER [8] 2-1 (14-21, 21-19, 15-13) 0:48
25 01 Jul 14:00 Keizer-Mooren NED [32] Leenstra-Kadijk R. NED [17] 0-2 (17-21, 17-21) 0:32
Round 2
24 01 Jul 15:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [18] Walsh-Wacholder USA [2] 1-2 (21-18, 21-23, 11-15) 0:58
23 01 Jul 17:00 Tokuno-Kusuhara JPN [26] Hakedal-Torlen NOR [10] 0-2 (20-22, 21-23) 0:43
22 01 Jul 15:00 Clarke-Gerlic AUS [22] Gaxiola-Garcia MEX [27] 2-0 (21-19, 26-24) 0:46
21 01 Jul 15:00 Jordan-Davis USA [3] Sfyri-Karadassiou GRE [19] 2-0 (23-21, 21-16) 0:39
20 01 Jul 14:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [13] Felisberta Silva-França BRA [4] 0-2 (15-21, 17-21) 0:40
19 01 Jul 14:00 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [5] Dumont-Martin CAN [12] 0-2 (16-21, 19-21) 0:33
18 01 Jul 16:00 Maaseide-Glesnes NOR [9] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 1-2 (21-16, 16-21, 14-16) 0:51
17 01 Jul 14:00 McPeak-Youngs USA [1] Pohl-Rau GER [16] 2-0 (22-20, 21-19) 0:42
Round 1
16 01 Jul 13:00 Nystrom-Nystrom FIN [31] Walsh-Wacholder USA [2] 0-2 (11-21, 13-21) 0:28
15 01 Jul 13:00 Mason-Busch USA [15] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [18] 0-2 (13-21, 17-21) 0:36
14 01 Jul 13:00 Claasen-Stoof GER [23] Hakedal-Torlen NOR [10] 0-2 (17-21, 22-24) 0:39
13 01 Jul 13:00 Lochowicz-Pottharst AUS [7] Tokuno-Kusuhara JPN [26] 1-2 (21-14, 19-21, 15-17) 0:55
12 01 Jul 12:00 Gaxiola-Garcia MEX [27] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] 2-0 (21-15, 21-16) 0:26
11 01 Jul 12:00 Novakova-Celbova CZE [11] Clarke-Gerlic AUS [22] 0-2 (20-22, 17-21) 0:40
10 01 Jul 12:00 Sfyri-Karadassiou GRE [19] L.Wang-W.H. You CHN [14] 2-0 (21-19, 21-15) 0:37
9 01 Jul 12:00 Jordan-Davis USA [3] Wiig-Josefsen NOR [30] 2-0 (21-18, 21-9) 0:29
8 01 Jul 11:00 Urata-Teru Saiki JPN [29] Felisberta Silva-França BRA [4] 0-2 (11-21, 13-21) 0:35
7 01 Jul 11:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [13] Perrotta-Gattelli ITA [20] 2-1 (21-17, 15-21, 15-12) 0:52
6 01 Jul 11:00 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [21] Dumont-Martin CAN [12] 0-2 (12-21, 15-21) 0:32
5 01 Jul 11:00 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [5] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [28] 2-0 (21-18, 21-17) 0:36
4 01 Jul 10:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Ahmann-Vollmer GER [8] 2-0 (21-17, 21-11) 0:29
3 01 Jul 10:00 Maaseide-Glesnes NOR [9] Yanchulova-Yanchulova BUL [24] 2-0 (21-12, 21-17) 0:36
2 01 Jul 10:00 Leenstra-Kadijk R. NED [17] Pohl-Rau GER [16] 1-2 (23-21, 15-21, 15-17) 0:56
1 01 Jul 10:00 McPeak-Youngs USA [1] Keizer-Mooren NED [32] 2-0 (21-14, 21-16) 0:31