Women's competition, Rio de Janeiro
From 20 September To 25 September 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 25 Sep   Adriana Behar-Shelda BRA [1] Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] 0-2 (14-21, 26-28) 0:48
Final 3rd Place
61 25 Sep 08:15 Vieira-Mônica Paludo BRA [29] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (18-21, 16-21) 0:41
Semi-finals
60 24 Sep 16:15 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Felisberta Silva-França BRA [2] 2-1 (16-21, 21-13, 15-13) 0:53
59 24 Sep 15:00 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Vieira-Mônica Paludo BRA [29] 2-0 (21-14, 21-17) 0:41
Loser are ranked 5th
58 23 Sep   Felisberta Silva-França BRA [2] Ribeiro-Shaylyn BRA [4] 2-0 (21-16, 21-12) 0:34
57 23 Sep   Vieira-Mônica Paludo BRA [29] Alexandra-Mônica BRA [10] 2-0 (21-18, 22-20) 0:42
Loser are ranked 7th
56 23 Sep 14:10 Felisberta Silva-França BRA [2] Perrotta-Gattelli ITA [6] 2-1 (20-22, 21-18, 15-12) 1:00
55 23 Sep 13:20 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [5] Vieira-Mônica Paludo BRA [29] 1-2 (22-24, 25-23, 12-15) 1:04
Round 4
54 23 Sep 12:00 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Alexandra-Mônica BRA [10] 2-0 (21-9, 21-15) 0:35
53 23 Sep 11:00 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Ribeiro-Shaylyn BRA [4] 2-0 (21-13, 21-18) 0:35
Loser are ranked 9th
52 23 Sep 12:00 Kusuhara-Urata JPN [18] Perrotta-Gattelli ITA [6] 0-2 (18-21, 13-21) 0:34
51 23 Sep 12:00 Hakedal-Torlen NOR [14] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (17-21, 13-21) 0:39
50 23 Sep 11:00 Vieira-Mônica Paludo BRA [29] Yanchulova-Yanchulova BUL [9] 2-1 (17-21, 21-18, 15-13) 0:53
49 23 Sep 11:00 Salgado Rufino-Solberg Salgado BRA [32] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [5] 0-2 (12-21, 17-21) 0:31
Loser are ranked 13th
48 23 Sep 10:00 Alcon-Cati Pol ESP [26] Kusuhara-Urata JPN [18] Team A forfeit  
47 23 Sep 10:00 Hakedal-Torlen NOR [14] Forrer-Schwer SUI [27] 2-0 (24-22, 21-18) 0:41
46 23 Sep 09:10 Bragado-Wacholder USA [12] Vieira-Mônica Paludo BRA [29] 0-2 (16-21, 19-21) 0:38
45 23 Sep 09:10 Salgado Rufino-Solberg Salgado BRA [32] Leenstra-Kadijk R. NED [7] 2-1 (17-21, 21-17, 15-13) 0:45
Round 3
44 23 Sep 08:20 Alexandra-Mônica BRA [10] Felisberta Silva-França BRA [2] 2-0 (21-18, 21-18) 0:39
43 23 Sep 08:20 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Perrotta-Gattelli ITA [6] 2-0 (25-23, 21-9) 0:38
42 23 Sep 07:30 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [5] Ribeiro-Shaylyn BRA [4] 1-2 (21-14, 18-21, 9-15) 0:52
41 23 Sep 07:30 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Yanchulova-Yanchulova BUL [9] 2-0 (21-19, 21-10) 0:40
Loser are ranked 17th
40 22 Sep 15:30 Kusuhara-Urata JPN [18] Montagnolli-Swoboda AUT [17] 2-0 (21-19, 25-23) 0:46
39 22 Sep 15:30 Alcon-Cati Pol ESP [26] Clarke-Sanderson AUS [8] 2-1 (15-21, 21-19, 15-12) 0:36
38 22 Sep 15:30 Forrer-Schwer SUI [27] Keizer-Mooren NED [21] 2-0 (21-13, 21-15) 0:34
37 22 Sep 15:30 Hakedal-Torlen NOR [14] Maaseide-Glesnes NOR [13] 2-1 (21-17, 15-21, 15-12) 0:48
36 22 Sep 14:30 Vieira-Mônica Paludo BRA [29] Lunardi-Solazzi ITA [19] 2-0 (21-16, 23-21) 0:41
35 22 Sep 14:30 Bragado-Wacholder USA [12] Nystrom-Nystrom FIN [11] 2-0 (21-19, 21-18) 0:33
34 22 Sep 14:30 Gschweidl-Hansel AUT [24] Leenstra-Kadijk R. NED [7] 0-2 (6-21, 12-21) 0:26
33 22 Sep 14:30 Salgado Rufino-Solberg Salgado BRA [32] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [15] 2-0 (21-14, 21-16) 0:32
Loser are ranked 25th
32 22 Sep 13:30 Kusuhara-Urata JPN [18] Muharer-Rodriguez ISR [31] 2-0 (21-19, 21-10) 0:33
31 22 Sep 13:30 Alcon-Cati Pol ESP [26] Tanaka-Teru Saiki JPN [23] 2-0 (21-9, 21-17) 0:32
30 22 Sep 13:30 Trüssel-Erni N. SUI [22] Forrer-Schwer SUI [27] 0-2 (17-21, 15-21) 0:36
29 22 Sep 13:30 Barry-Lukiw CAN [30] Hakedal-Torlen NOR [14] 0-2 (9-21, 9-21) 0:27
28 22 Sep 12:30 Gaxiola-Laura A. MEX [20] Vieira-Mônica Paludo BRA [29] 0-2 (13-21, 19-21) 0:32
27 22 Sep 12:30 Wiig-Josefsen NOR [28] Bragado-Wacholder USA [12] 0-2 (12-21, 12-21) 0:29
26 22 Sep 12:30 Gschweidl-Hansel AUT [24] Tokuno-Asao JPN [25] 2-0 (21-18, 22-20) 0:42
25 22 Sep 12:30 Salgado Rufino-Solberg Salgado BRA [32] Deister-Lehmann GER [16] 2-0 (21-16, 21-16) 0:36
Round 2
24 22 Sep 11:30 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [15] Felisberta Silva-França BRA [2] 1-2 (21-15, 16-21, 9-15) 0:52
23 22 Sep 11:30 Leenstra-Kadijk R. NED [7] Alexandra-Mônica BRA [10] 1-2 (18-21, 21-18, 16-18) 0:56
22 22 Sep 11:30 Nystrom-Nystrom FIN [11] Perrotta-Gattelli ITA [6] 0-2 (17-21, 12-21) 0:29
21 22 Sep 11:30 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Lunardi-Solazzi ITA [19] 2-0 (21-11, 21-10) 0:30
20 22 Sep 10:30 Maaseide-Glesnes NOR [13] Ribeiro-Shaylyn BRA [4] 0-2 (16-21, 19-21) 0:38
19 22 Sep 10:30 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [5] Keizer-Mooren NED [21] 2-0 (21-13, 21-15) 0:32
18 22 Sep 10:30 Yanchulova-Yanchulova BUL [9] Clarke-Sanderson AUS [8] 2-0 (21-18, 21-14) 0:37
17 22 Sep 10:30 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Montagnolli-Swoboda AUT [17] 2-0 (21-12, 21-18) 0:36
Round 1
16 22 Sep 09:40 Muharer-Rodriguez ISR [31] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (14-21, 11-21) 0:35
15 22 Sep 09:40 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [15] Kusuhara-Urata JPN [18] 2-0 (21-14, 21-12) 0:33
14 22 Sep 09:40 Tanaka-Teru Saiki JPN [23] Alexandra-Mônica BRA [10] 0-2 (18-21, 16-21) 0:41
13 22 Sep 09:40 Leenstra-Kadijk R. NED [7] Alcon-Cati Pol ESP [26] 2-0 (21-19, 21-10) 0:34
12 22 Sep 08:50 Forrer-Schwer SUI [27] Perrotta-Gattelli ITA [6] 0-2 (14-21, 16-21) 0:36
11 22 Sep 08:50 Nystrom-Nystrom FIN [11] Trüssel-Erni N. SUI [22] 2-1 (15-21, 22-20, 15-13) 0:55
10 22 Sep 08:50 Lunardi-Solazzi ITA [19] Hakedal-Torlen NOR [14] 2-0 (21-14, 24-22) 0:38
9 22 Sep 08:50 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Barry-Lukiw CAN [30] 2-0 (21-6, 21-14) 0:31
8 22 Sep 08:50 Vieira-Mônica Paludo BRA [29] Ribeiro-Shaylyn BRA [4] 1-2 (21-18, 15-21, 10-15) 0:56
7 22 Sep 08:50 Maaseide-Glesnes NOR [13] Gaxiola-Laura A. MEX [20] 2-0 (21-12, 21-13) 0:32
6 22 Sep 08:00 Keizer-Mooren NED [21] Bragado-Wacholder USA [12] 2-1 (14-21, 23-21, 15-13) 0:48
5 22 Sep 08:00 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [5] Wiig-Josefsen NOR [28] 2-0 (21-17, 21-12) 0:28
4 22 Sep 08:00 Tokuno-Asao JPN [25] Clarke-Sanderson AUS [8] 0-2 (18-21, 14-21) 0:39
3 22 Sep 08:00 Yanchulova-Yanchulova BUL [9] Gschweidl-Hansel AUT [24] 2-0 (21-12, 21-18) 0:32
2 22 Sep 08:00 Montagnolli-Swoboda AUT [17] Deister-Lehmann GER [16] 2-0 (21-16, 22-20) 0:39
1 22 Sep 08:00 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Salgado Rufino-Solberg Salgado BRA [32] 2-1 (21-13, 18-21, 15-7) 0:47