Women's competition, Milan
From 1 September To 5 September 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 2
24 02 Sep 21.30 Cicola-Lunardi ITA [15] Montagnolli-Swoboda AUT [2] 0-2 (10-21, 15-21) 0.35
23 02 Sep 20.30 Forrer-Schwer SUI [7] Cordinier-Giordano FRA [10] 2-1 (14-21, 21-17, 15-12) 0.46
22 02 Sep 19.30 Tanaka-Asao JPN [11] Minusa-Pulina LAT [6] 0-2 (10-21, 9-21) 0.29
21 02 Sep 18.30 Gschweidl-Hansel AUT [3] Muharer-Rodriuezs ISR [14] 2-1 (21-15, 16-21, 15-6) 0.43
20 02 Sep 13.30 Pichler-Jirak AUT [20] Wiig-Josefsen NOR [4] 1-2 (18-21, 22-20, 11-15) 0.58
19 02 Sep 13.30 Jaouen-Giaoui FRA [5] Tychnova-Tychnova CZE [12] 0-2 (19-21, 19-21) 0.36
18 02 Sep 12.30 Trüssel-Erni N. SUI [9] Schwaiger-Schwaiger AUT [8] 2-0 (21-17, 21-16) 0.39
17 02 Sep 12.30 Lessard-Maxwell CAN [1] Osheyko-Baburina UKR [16] 2-0 (21-18, 21-19) 0.39
Round 1
16     Bye Montagnolli-Swoboda AUT [2]    
15 01 Sep 22.00 Cicola-Lunardi ITA [15] Parenzan-Prosperi ITA [18] 2-1 (13-21, 21-19, 15-7) 0.54
14 01 Sep 18.00 Orchard-Huff AUS [23] Cordinier-Giordano FRA [10] 0-2 (9-21, 17-21) 0.29
13     Forrer-Schwer SUI [7] Bye    
12     Bye Minusa-Pulina LAT [6]    
11 01 Sep 18.00 Tanaka-Asao JPN [11] Puri-Bosjanok EST [22] 2-0 (21-17, 23-21) 0.40
10 01 Sep 21.00 Marini-Fumagalli ITA [19] Muharer-Rodriuezs ISR [14] 0-2 (16-21, 17-21) 0.37
9     Gschweidl-Hansel AUT [3] Bye    
8     Bye Wiig-Josefsen NOR [4]    
7 01 Sep 17.00 Chiavaro-Malerba ITA [13] Pichler-Jirak AUT [20] 1-2 (19-21, 21-13, 9-15) 0.48
6 01 Sep 16.00 Leuenberger-Bolinger SUI [21] Tychnova-Tychnova CZE [12] 0-2 (1-21, 6-21) 0.22
5     Jaouen-Giaoui FRA [5] Bye    
4     Bye Schwaiger-Schwaiger AUT [8]    
3 01 Sep 16.00 Trüssel-Erni N. SUI [9] Antonelli-Casadei SMR [24] 2-0 (21-13, 21-15) 0.34
2 01 Sep 17.00 Pla-Mandana ESP [17] Osheyko-Baburina UKR [16] 0-2 (17-21, 11-21) 0.32
1     Lessard-Maxwell CAN [1] Bye    
Country Quota Playoff for ITA
C 8     Bye Cicola-Lunardi ITA [15]    
C 7     Parenzan-Prosperi ITA [18] Bye    
C 6 01 Sep 12.30 Marini-Fumagalli ITA [19] Menin-Reniero ITA [20] 2-0 (21-11, 21-17) 0.39
C 5     Chiavaro-Malerba ITA [13] Bye    
Country Quota Playoff for AUT
C 4     Bye Gschweidl-Hansel AUT [3]    
C 3     Schwaiger-Schwaiger AUT [8] Bye    
C 2 01 Sep 12.30 Pichler-Jirak AUT [20] Jasper-Moser AUT [14] 2-0 (21-16, 21-19) 0.46
C 1     Montagnolli-Swoboda AUT [2] Bye