Women's competition, Mallorca
From 6 July To 10 July 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 10 Jul 18:00 Lahme-Müsch GER [2] Felisberta Silva-França BRA [1] 0-2 (17-21, 12-21) 0:39
Final 3rd Place
61 10 Jul 16:30 Lochowicz-Pottharst AUS [4] Novakova-Celbova CZE [11] 1-2 (14-21, 21-19, 16-18) 0:56
Semi-finals
60 10 Jul   Novakova-Celbova CZE [11] Felisberta Silva-França BRA [1] 0-2 (17-21, 12-21) 0:38
59 10 Jul 11:45 Lochowicz-Pottharst AUS [4] Lahme-Müsch GER [2] 1-2 (18-21, 21-15, 8-15) 0:53
Loser are ranked 5th
58 09 Jul 18:00 Perrotta-Gattelli ITA [17] Felisberta Silva-França BRA [1] 1-2 (30-28, 20-22, 13-15) 1:06
57 09 Jul 17:00 Clarke-Gerlic AUS [8] Lahme-Müsch GER [2] 0-2 (15-21, 17-21) 0:39
Loser are ranked 7th
56 09 Jul 16:00 Pohl-Rau GER [7] Perrotta-Gattelli ITA [17] 1-2 (21-17, 16-21, 10-15) 0:48
55 09 Jul 15:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Clarke-Gerlic AUS [8] 0-2 (18-21, 17-21) 0:41
Round 4
54 09 Jul 14:00 Novakova-Celbova CZE [11] Lahme-Müsch GER [2] 2-0 (21-16, 21-14) 0:38
53 09 Jul 13:00 Felisberta Silva-França BRA [1] Lochowicz-Pottharst AUS [4] 1-2 (15-21, 21-11, 11-15) 0:48
Loser are ranked 9th
52 09 Jul 14:00 Perrotta-Gattelli ITA [17] Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [3] Injury for team B  
51 09 Jul 14:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [21] Pohl-Rau GER [7] 0-2 (19-21, 20-22) 0:34
50 09 Jul 13:00 Kadjo-Arjona FRA [19] Clarke-Gerlic AUS [8] 0-2 (19-21, 11-21) 0:34
49 09 Jul 13:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Ahmann-Vollmer GER [5] 2-1 (21-18, 20-22, 15-12) 0:51
Loser are ranked 13th
48 09 Jul 12:00 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [26] Perrotta-Gattelli ITA [17] 0-2 (15-21, 9-21) 0:40
47 09 Jul 12:00 Sfyri-Karadassiou GRE [14] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [21] 1-2 (22-20, 15-21, 12-15) 0:55
46 09 Jul 11:00 Yanchulova-Yanchulova BUL [27] Kadjo-Arjona FRA [19] 1-2 (20-22, 21-15, 13-15) 0:53
45 09 Jul 11:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [15] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 0-2 (19-21, 17-21) 0:35
Round 3
44 09 Jul 10:00 Pohl-Rau GER [7] Lahme-Müsch GER [2] 0-2 (19-21, 12-21) 0:27
43 09 Jul 10:00 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [3] Novakova-Celbova CZE [11] 1-2 (22-24, 21-15, 8-15) 0:49
42 09 Jul 09:00 Ahmann-Vollmer GER [5] Lochowicz-Pottharst AUS [4] 1-2 (18-21, 22-20, 10-15) 0:55
41 09 Jul 09:00 Felisberta Silva-França BRA [1] Clarke-Gerlic AUS [8] 2-0 (21-18, 21-16) 0:37
Loser are ranked 17th
40 08 Jul 18:00 Hakedal-Torlen NOR [18] Perrotta-Gattelli ITA [17] 1-2 (14-21, 24-22, 12-15) 0:57
39 08 Jul 18:00 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [26] Alcon-Cati Pol ESP [9] 2-0 (21-18, 21-17) 0:42
38 08 Jul 18:00 Alexandra-Mônica BRA [22] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [21] 0-2 (13-21, 18-21) 0:39
37 08 Jul 18:00 Sfyri-Karadassiou GRE [14] L.Wang-W.H. You CHN [13] 2-1 (23-25, 21-15, 15-11) 0:57
36 08 Jul 17:00 Zhang Xi-Ji CHN [20] Kadjo-Arjona FRA [19] 0-2 (22-24, 16-21) 0:39
35 08 Jul 17:00 Leenstra-Kadijk R. NED [12] Yanchulova-Yanchulova BUL [27] 1-2 (23-21, 17-21, 12-15) 0:53
34 08 Jul 17:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Gaxiola-Garcia MEX [23] 2-1 (21-17, 21-23, 15-7) 0:50
33 08 Jul 17:00 Maaseide-Glesnes NOR [16] Tian Jia-Wang Fei CHN [15] 0-2 (14-21, 14-21) 0:38
Loser are ranked 25th
32 08 Jul 16:00 Hakedal-Torlen NOR [18] "Gaby"-"T" CAN [31] 2-0 (21-19, 23-21) 0:39
31 08 Jul 16:00 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [26] Campisi-Lozano ESP [10] 2-0 (21-19, 21-15) 0:39
30 08 Jul 16:00 Alexandra-Mônica BRA [22] Arvaniti-Koutroumanidou GRE [6] 2-0 (21-19, 21-17) 0:44
29 08 Jul 16:00 Jaouen-Riera FRA [30] Sfyri-Karadassiou GRE [14] 0-2 (18-21, 23-25) 0:43
28 08 Jul 15:00 Zhang Xi-Ji CHN [20] Tokuno-Kusuhara JPN [29] 2-1 (22-20, 30-32, 15-12) 1:13
27 08 Jul 15:00 Bruschini-Solazzi ITA [28] Leenstra-Kadijk R. NED [12] 0-2 (16-21, 16-21) 0:42
26 08 Jul 15:00 Claasen-Stoof GER [24] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 0-2 (15-21, 17-21) 0:31
25 08 Jul 15:00 Ribera-Mandana ESP [32] Maaseide-Glesnes NOR [16] 0-2 (9-21, 10-21) 0:28
Round 2
24 08 Jul 14:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [15] Lahme-Müsch GER [2] 0-2 (15-21, 18-21) 0:36
23 08 Jul 14:00 Pohl-Rau GER [7] Gaxiola-Garcia MEX [23] 2-0 (21-19, 21-15) 0:37
22 08 Jul 14:00 Novakova-Celbova CZE [11] Yanchulova-Yanchulova BUL [27] 2-0 (21-18, 21-17) 0:44
21 08 Jul 14:00 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [3] Kadjo-Arjona FRA [19] 2-0 (21-15, 21-15) 0:34
20 08 Jul 13:00 L.Wang-W.H. You CHN [13] Lochowicz-Pottharst AUS [4] 1-2 (21-18, 14-21, 14-16) 0:55
19 08 Jul 13:00 Ahmann-Vollmer GER [5] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [21] 2-0 (21-19, 21-18) 0:34
18 08 Jul 13:00 Alcon-Cati Pol ESP [9] Clarke-Gerlic AUS [8] 0-2 (8-21, 16-21) 0:34
17 08 Jul 13:00 Felisberta Silva-França BRA [1] Perrotta-Gattelli ITA [17] 2-0 (21-17, 21-15) 0:40
Round 1
16 08 Jul 12:00 "Gaby"-"T" CAN [31] Lahme-Müsch GER [2] 0-2 (19-21, 12-21) 0:32
15 08 Jul 12:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [15] Hakedal-Torlen NOR [18] 2-0 (21-17, 21-16) 0:39
14 08 Jul 12:00 Gaxiola-Garcia MEX [23] Campisi-Lozano ESP [10] 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
13 08 Jul 12:00 Pohl-Rau GER [7] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [26] 2-1 (19-21, 34-32, 15-13) 1:13
12 08 Jul 11:00 Yanchulova-Yanchulova BUL [27] Arvaniti-Koutroumanidou GRE [6] 2-1 (19-21, 21-15, 15-11) 0:53
11 08 Jul 11:00 Novakova-Celbova CZE [11] Alexandra-Mônica BRA [22] 2-0 (21-19, 21-16) 0:40
10 08 Jul 11:00 Kadjo-Arjona FRA [19] Sfyri-Karadassiou GRE [14] 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
9 08 Jul 11:00 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [3] Jaouen-Riera FRA [30] 2-1 (14-21, 21-16, 15-12) 0:50
8 08 Jul 10:00 Tokuno-Kusuhara JPN [29] Lochowicz-Pottharst AUS [4] 1-2 (21-17, 16-21, 12-15) 0:57
7 08 Jul 10:00 L.Wang-W.H. You CHN [13] Zhang Xi-Ji CHN [20] 2-1 (22-24, 21-18, 15-13) 0:58
6 08 Jul 10:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [21] Leenstra-Kadijk R. NED [12] 2-0 (21-9, 26-24) 0:39
5 08 Jul 10:00 Ahmann-Vollmer GER [5] Bruschini-Solazzi ITA [28] 2-0 (21-17, 21-17) 0:38
4 08 Jul 09:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Clarke-Gerlic AUS [8] 0-2 (12-21, 17-21) 0:35
3 08 Jul 09:00 Alcon-Cati Pol ESP [9] Claasen-Stoof GER [24] 2-0 (21-16, 21-17) 0:37
2 08 Jul 09:00 Perrotta-Gattelli ITA [17] Maaseide-Glesnes NOR [16] 2-0 (21-19, 21-18) 0:45
1 08 Jul 09:00 Felisberta Silva-França BRA [1] Ribera-Mandana ESP [32] 2-0 (21-14, 21-10) 0:31