Men's competition, Stare Jablonki
From 21 July To 25 July 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 22 Jul 17:00 Tuominen-Savio FIN [15] Brink-Schneider K. GER [2] 0-2 (20-22, 17-21) 0:44
55 22 Jul 17:00 Akhrem-Kavalenra BLR [26] Kulinich-Dyachenko UKR [23] 0-2 (17-21, 20-22) 0:38
54 22 Jul 16:00 Xu-Q. Xu CHN [11] Pitman-Lochhead NZL [6] 0-2 (17-21, 30-32) 0:52
53 22 Jul 16:00 Kogel-Boersma E. NED [3] Vorobvev-"Seryi" KAZ [14] 2-0 (21-12, 21-14) 0:29
52 22 Jul 15:00 Zabuslayev-Kisselev KAZ [13] Luna-Mesa ESP [4] 0-2 (16-21, 17-21) 0:34
51 22 Jul 15:00 Gilbertsson-Svensson R. SWE [5] Karpukhin-Karasev RUS [12] 0-2 (20-22, 20-22) 0:47
50 22 Jul 14:00 De Gruijter-Ronnes NED [9] Briyida-Pedrosa POR [8] 2-0 (21-15, 21-18) 0:44
49 22 Jul 14:00 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [1] Grinbergs-Vensbergs LAT [16] Injury for team A  
Round 2
48 22 Jul 13:00 Parkitny-Siewiorek POL [34] Brink-Schneider K. GER [2] 0-2 (22-24, 13-21) 0:37
47 22 Jul 13:00 Tuominen-Savio FIN [15] Mourtzios-Knapek GRE [18] 2-0 (21-14, 21-16) 0:32
46 22 Jul 13:00 Kulinich-Dyachenko UKR [23] Magnusson M.-Brinkborg SWE [10] 2-1 (22-20, 15-21, 24-22) 1:03
45 22 Jul 13:00 Stoyanov-Yankov BUL [7] Akhrem-Kavalenra BLR [26] 1-2 (21-19, 20-22, 16-18) 0:48
44 22 Jul 12:00 Saulis-Nikonovas LTU [27] Pitman-Lochhead NZL [6] 0-2 (17-21, 14-21) 0:31
43 22 Jul 12:00 Xu-Q. Xu CHN [11] Stejskal-Biza CZE [22] 2-0 (21-18, 21-13) 0:37
42 22 Jul 12:00 Murs-Puusepp EST [19] Vorobvev-"Seryi" KAZ [14] 0-2 (17-21, 21-23) 0:39
41 22 Jul 12:00 Kogel-Boersma E. NED [3] Witczak-Klimek POL [30] 2-0 (21-10, 21-14) 0:32
40 22 Jul 11:00 Nikiforov-Donela LTU [29] Luna-Mesa ESP [4] 0-2 (19-21, 16-21) 0:37
39 22 Jul 11:00 Zabuslayev-Kisselev KAZ [13] Hauser-Poissant CAN [20] 2-1 (15-21, 21-18, 15-10) 0:52
38 22 Jul 11:00 Marnics-Marnics LAT [21] Karpukhin-Karasev RUS [12] 1-2 (21-17, 14-21, 7-15) 0:48
37 22 Jul 11:00 Gilbertsson-Svensson R. SWE [5] Matusiak-Krymarys POL [28] 2-1 (21-18, 15-21, 15-12) 0:49
36 22 Jul 10:00 Mierzejewski-Budny POL [25] Briyida-Pedrosa POR [8] 0-2 (15-21, 15-21) 0:32
35 22 Jul 10:00 De Gruijter-Ronnes NED [9] Sebezs-Zalkalns LAT [24] 2-0 (21-15, 21-19) 0:36
34 22 Jul 10:00 RADO-Litva SVK [17] Grinbergs-Vensbergs LAT [16] 1-2 (27-25, 13-21, 15-17) 0:56
33 22 Jul 10:00 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [1] Gavrilov-Nikolov BUL [33] 2-0 (21-14, 21-13) 0:29
Round 1
32     Bye Brink-Schneider K. GER [2]    
31 21 Jul 14:00 Krumins-Sorokins LAT [31] Parkitny-Siewiorek POL [34] 0-2 (20-22, 14-21) 0:30
30     Bye Mourtzios-Knapek GRE [18]    
29     Tuominen-Savio FIN [15] Bye    
28     Bye Magnusson M.-Brinkborg SWE [10]    
27     Kulinich-Dyachenko UKR [23] Bye    
26     Bye Akhrem-Kavalenra BLR [26]    
25     Stoyanov-Yankov BUL [7] Bye    
24     Bye Pitman-Lochhead NZL [6]    
23     Saulis-Nikonovas LTU [27] Bye    
22     Bye Stejskal-Biza CZE [22]    
21     Xu-Q. Xu CHN [11] Bye    
20     Bye Vorobvev-"Seryi" KAZ [14]    
19     Murs-Puusepp EST [19] Bye    
18     Bye Witczak-Klimek POL [30]    
17     Kogel-Boersma E. NED [3] Bye    
16     Bye Luna-Mesa ESP [4]    
15     Nikiforov-Donela LTU [29] Bye    
14     Bye Hauser-Poissant CAN [20]    
13     Zabuslayev-Kisselev KAZ [13] Bye    
12     Bye Karpukhin-Karasev RUS [12]    
11     Marnics-Marnics LAT [21] Bye    
10     Bye Matusiak-Krymarys POL [28]    
9     Gilbertsson-Svensson R. SWE [5] Bye    
8     Bye Briyida-Pedrosa POR [8]    
7     Mierzejewski-Budny POL [25] Bye    
6     Bye Sebezs-Zalkalns LAT [24]    
5     De Gruijter-Ronnes NED [9] Bye    
4     Bye Grinbergs-Vensbergs LAT [16]    
3     RADO-Litva SVK [17] Bye    
2 21 Jul 13:00 Gavrilov-Nikolov BUL [33] Smirnou-Shaveka BLR [32] 2-0 (21-12, 21-19) 0:42
1     de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [1] Bye    
Country Quota Playoff for LAT
C 8     Bye Marnics-Marnics LAT [21]    
C 7     Sebezs-Zalkalns LAT [24] Bye    
C 6 21 Jul 10:00 Brivna-Rudzitis LAT [37] Krumins-Sorokins LAT [31] 0-2 (8-21, 14-21) 0:34
C 5     Grinbergs-Vensbergs LAT [16] Bye    
Country Quota Playoff for POL
C 4 21 Jul 10:00 Parkitny-Siewiorek POL [34] Fogel-Sobczynski POL [26] 2-1 (21-18, 20-22, 19-17) 0:52
C 3 21 Jul 11:00 Podwojcik-Okun POL [28] Witczak-Klimek POL [30] 1-2 (18-21, 21-15, 13-15) 0:52
C 2 21 Jul 11:00 Jurkojc-Nalikowski POL [32] Matusiak-Krymarys POL [28] 0-2 (17-21, 16-21) 0:32
C 1     Mierzejewski-Budny POL [25] Bye