Men's competition, Rio de Janeiro
From 21 September To 26 September 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 26 Sep   Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Heuscher-Kobel SUI [3] 2-1 (21-18, 19-21, 15-9) 1:00
Final 3rd Place
61 26 Sep 10:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Heyer-Egger M. SUI [6] 1-2 (21-17, 21-23, 15-17) 1:05
Semi-finals
60 25 Sep   Heuscher-Kobel SUI [3] Heyer-Egger M. SUI [6] 2-0 (21-18, 21-16) 0:38
59 25 Sep 09:45 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Ricardo-Emanuel BRA [1] 2-1 (15-21, 21-17, 15-13) 0:52
Loser are ranked 5th
58 24 Sep 16:15 Heyer-Egger M. SUI [6] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [9] 2-0 (21-16, 21-18) 0:39
57 24 Sep 15:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Fred-Harley BRA [7] 2-0 (21-19, 25-23) 0:49
Loser are ranked 7th
56 24 Sep 14:15 Arkaev-Barsouk RUS [12] Heyer-Egger M. SUI [6] 0-2 (14-21, 24-26) 0:44
55 24 Sep 13:30 Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] Ricardo-Emanuel BRA [1] 0-2 (15-21, 15-21) 0:37
Round 4
54 24 Sep 12:00 Heuscher-Kobel SUI [3] Fred-Harley BRA [7] 2-1 (18-21, 21-19, 15-10) 1:02
53 24 Sep 11:00 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [9] Dieckmann M.-Reckermann GER [5] 0-2 (19-21, 17-21) 0:46
Loser are ranked 9th
52 24 Sep 12:00 De Paula-Rodrigo BRA [31] Heyer-Egger M. SUI [6] 0-2 (17-21, 16-21) 0:37
51 24 Sep 12:00 Arkaev-Barsouk RUS [12] Tande-Franco BRA [2] 2-1 (18-21, 21-17, 15-10) 0:54
50 24 Sep 11:00 Baracetti-Depiaggio ARG [14] Ricardo-Emanuel BRA [1] 0-2 (18-21, 22-24) 0:40
49 24 Sep 11:00 Garcia Thompson-Bosma ESP [17] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (10-21, 10-21) 0:32
Loser are ranked 13th
48 24 Sep 10:10 Horrem-Kjemperud NOR [10] De Paula-Rodrigo BRA [31] 0-2 (19-21, 25-27) 0:52
47 24 Sep 10:10 Kais Kr.-Vesik EST [13] Arkaev-Barsouk RUS [12] 0-2 (30-32, 19-21) 0:51
46 24 Sep 09:20 De Gruijter-Ronnes NED [21] Baracetti-Depiaggio ARG [14] 0-2 (16-21, 18-21) 0:44
45 24 Sep 09:20 Garcia Thompson-Bosma ESP [17] Leinemann-Van Huizen CAN [23] 2-0 (22-20, 21-12) 0:40
Round 3
44 24 Sep 08:30 Fred-Harley BRA [7] Tande-Franco BRA [2] 2-0 (21-16, 21-19) 0:49
43 24 Sep 08:30 Heuscher-Kobel SUI [3] Heyer-Egger M. SUI [6] 2-0 (24-22, 21-18) 0:45
42 24 Sep 08:30 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 2-0 (24-22, 21-19) 0:52
41 24 Sep 08:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [9] 1-2 (18-21, 21-16, 12-15) 0:57
Loser are ranked 17th
40 23 Sep 16:15 De Paula-Rodrigo BRA [31] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [16] 2-0 (21-15, 21-10) 0:35
39 23 Sep 16:15 Horrem-Kjemperud NOR [10] Cunha-Pará BRA [8] 2-1 (21-17, 17-21, 15-11) 1:02
38 23 Sep 16:15 Goranson E.-Hoidalen NOR [22] Arkaev-Barsouk RUS [12] 0-2 (17-21, 10-21) 0:34
37 23 Sep 16:15 Brink-Schneider K. GER [19] Kais Kr.-Vesik EST [13] 1-2 (21-18, 22-24, 10-15) 0:55
36 23 Sep 15:15 Kogel-Boersma E. NED [20] Baracetti-Depiaggio ARG [14] 1-2 (23-21, 18-21, 7-15) 0:56
35 23 Sep 15:15 De Gruijter-Ronnes NED [21] Skarlund-Goranson K. NOR [11] 2-0 (21-17, 21-18) 0:41
34 23 Sep 15:15 Galli F.-Raffaelli ITA [25] Leinemann-Van Huizen CAN [23] 0-2 (10-21, 15-21) 0:30
33 23 Sep 15:15 Garcia Thompson-Bosma ESP [17] Mesa-Herrera ESP [18] 2-0 (21-13, 21-13) 0:35
Loser are ranked 25th
32 23 Sep 14:00 Shiratori-Aoki JPN [15] De Paula-Rodrigo BRA [31] 0-2 (14-21, 19-21) 0:36
31 23 Sep 14:00 Gosch-Strauss AUT [26] Horrem-Kjemperud NOR [10] 0-2 (20-22, 16-21) 0:38
30 23 Sep 14:00 Goranson E.-Hoidalen NOR [22] Berg B.-Svensson R. SWE [27] 2-0 (21-16, 21-15) 0:46
29 23 Sep 14:00 Polte-Schoen GER [30] Brink-Schneider K. GER [19] 0-2 (16-21, 21-23) 0:49
28 23 Sep 13:00 Kogel-Boersma E. NED [20] Michalopoulos-Xenakis GRE [29] 2-0 (21-13, 21-18) 0:45
27 23 Sep 13:00 Asahi-Nishimura JPN [28] De Gruijter-Ronnes NED [21] 0-2 (19-21, 12-21) 0:30
26 23 Sep 13:00 Pitman-Lochhead NZL [24] Galli F.-Raffaelli ITA [25] 0-2 (15-21, 19-21) 0:43
25 23 Sep 13:00 Roberts-Dalhausser USA [32] Garcia Thompson-Bosma ESP [17] 1-2 (20-22, 24-22, 7-15) 0:57
Round 2
24 23 Sep 12:00 Mesa-Herrera ESP [18] Tande-Franco BRA [2] 0-2 (18-21, 14-21) 0:45
23 23 Sep 12:00 Fred-Harley BRA [7] Leinemann-Van Huizen CAN [23] 2-0 (24-22, 21-13) 0:46
22 23 Sep 12:00 Skarlund-Goranson K. NOR [11] Heyer-Egger M. SUI [6] 1-2 (14-21, 21-19, 16-18) 0:57
21 23 Sep 12:00 Heuscher-Kobel SUI [3] Baracetti-Depiaggio ARG [14] 2-0 (21-19, 21-17) 0:41
20 23 Sep 11:00 Kais Kr.-Vesik EST [13] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (14-21, 15-21) 0:37
19 23 Sep 11:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Arkaev-Barsouk RUS [12] 2-0 (21-16, 21-19) 0:38
18 23 Sep 11:00 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [9] Cunha-Pará BRA [8] 2-1 (21-18, 14-21, 15-13) 0:55
17 23 Sep 11:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [16] 2-0 (25-23, 21-15) 0:39
Round 1
16 23 Sep 10:00 De Paula-Rodrigo BRA [31] Tande-Franco BRA [2] 0-2 (16-21, 20-22) 0:43
15 23 Sep 10:00 Shiratori-Aoki JPN [15] Mesa-Herrera ESP [18] 1-2 (20-22, 21-19, 12-15) 0:53
14 23 Sep 10:00 Leinemann-Van Huizen CAN [23] Horrem-Kjemperud NOR [10] 2-0 (21-15, 21-19) 0:42
13 23 Sep 10:00 Fred-Harley BRA [7] Gosch-Strauss AUT [26] 2-0 (21-16, 21-17) 0:44
12 23 Sep 09:10 Berg B.-Svensson R. SWE [27] Heyer-Egger M. SUI [6] 1-2 (15-21, 22-20, 12-15) 1:04
11 23 Sep 09:10 Skarlund-Goranson K. NOR [11] Goranson E.-Hoidalen NOR [22] 2-1 (21-16, 24-26, 15-8) 0:57
10 23 Sep 09:10 Brink-Schneider K. GER [19] Baracetti-Depiaggio ARG [14] 0-2 (12-21, 18-21) 0:37
9 23 Sep 08:20 Heuscher-Kobel SUI [3] Polte-Schoen GER [30] 2-0 (21-19, 23-21) 0:44
8 23 Sep 09:10 Michalopoulos-Xenakis GRE [29] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 1-2 (30-28, 20-22, 13-15) 1:12
7 23 Sep 08:20 Kais Kr.-Vesik EST [13] Kogel-Boersma E. NED [20] 2-0 (25-23, 21-19) 0:43
6 23 Sep 08:20 De Gruijter-Ronnes NED [21] Arkaev-Barsouk RUS [12] 0-2 (16-21, 14-21) 0:34
5 23 Sep 08:20 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Asahi-Nishimura JPN [28] 2-0 (21-12, 21-12) 0:27
4 23 Sep 07:30 Galli F.-Raffaelli ITA [25] Cunha-Pará BRA [8] 0-2 (18-21, 15-21) 0:45
3 23 Sep 07:30 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [9] Pitman-Lochhead NZL [24] 2-0 (21-14, 21-11) 0:33
2 23 Sep 07:30 Garcia Thompson-Bosma ESP [17] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [16] 1-2 (21-13, 20-22, 13-15) 0:53
1 23 Sep 07:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Roberts-Dalhausser USA [32] 2-0 (21-18, 21-19) 0:38