Men's competition, Mallorca
From 7 July To 11 July 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 2
24 08 Jul 12:00 Stoyanov-Yankov BUL [18] Canet-Hamel FRA [2] Injury for team B  
23 08 Jul 12:00 Backer M.-Boersma E. NED [7] Cès-Salvetti FRA [10] 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
22 08 Jul 11:00 Tuominen-Savio FIN [22] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6] 0-2 (16-21, 13-21) 0:35
21 08 Jul 11:00 Watanabe-Shiratori JPN [3] De Gruijter-Ronnes NED [19] 2-0 (21-15, 21-17) 0:32
20 08 Jul 10:00 Mulder-Kogel NED [13] Arkaev-Barsouk RUS [4] 1-2 (24-26, 21-19, 12-15) 1:13
19 08 Jul 10:00 Holden-Leinemann CAN [5] Asahi-Nishimura JPN [12] 2-0 (21-19, 21-17) 0:47
18 08 Jul 09:00 Skarlund-Goranson K. NOR [9] Brink-Schneider K. GER [8] 1-2 (18-21, 21-18, 18-20) 1:08
17 08 Jul 09:00 Alvarez-Rossell CUB [1] Pitman-Lochhead NZL [16] 2-0 (21-15, 21-15) 0:37
Round 1
16 07 Jul 11:00 Martin-Llenas ESP [31] Canet-Hamel FRA [2] 0-2 (17-21, 10-21) 0:39
15 07 Jul 17:00 Silva-Xisto ANG [15] Stoyanov-Yankov BUL [18] 0-2 (19-21, 10-21) 0:38
14 07 Jul 15:00 Schuetz-Schnider SUI [23] Cès-Salvetti FRA [10] 1-2 (21-19, 8-21, 10-15) 0:49
13 07 Jul 12:00 Backer M.-Boersma E. NED [7] Dobeiner-Mellitzer AUT [26] 2-0 (23-21, 21-17) 0:39
12 07 Jul 14:00 Oliva-Alzamora ESP [27] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6] 0-2 (12-21, 20-22) 0:46
11 07 Jul 16:00 Ahmann-Hager GER [11] Tuominen-Savio FIN [22] 0-2 (19-21, 17-21) 0:39
10 07 Jul 17:00 De Gruijter-Ronnes NED [19] Cadieux-Van Huizen CAN [14] 2-0 (21-17, 21-12) 0:39
9 07 Jul 11:00 Watanabe-Shiratori JPN [3] Bairami-Al-Kawari QAT [30] 2-0 (21-12, 21-5) 0:28
8 07 Jul 13:00 Al-Adullah-Al-Nassaer QAT [29] Arkaev-Barsouk RUS [4] 0-2 (17-21, 13-21) 0:31
7 07 Jul 16:00 Mulder-Kogel NED [13] Kirihara-Aoki JPN [20] 2-0 (21-18, 26-24) 0:46
6 07 Jul 16:00 Gortsianouk-Xenakis GRE [21] Asahi-Nishimura JPN [12] 0-2 (15-21, 23-25) 0:48
5 07 Jul 12:00 Holden-Leinemann CAN [5] Goettlinger-Horst AUT [28] 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
4 07 Jul 14:00 Correa-Miralles ESP [25] Brink-Schneider K. GER [8] 0-2 (15-21, 19-21) 0:39
3 07 Jul 15:00 Skarlund-Goranson K. NOR [9] Desiderio-Patriarca ITA [24] 2-0 (21-14, 21-18) 0:35
2 07 Jul 17:00 Briyida-Pedrosa POR [17] Pitman-Lochhead NZL [16] 0-2 (20-22, 9-21) 0:34
1 07 Jul 13:00 Alvarez-Rossell CUB [1] Roman Delgado-Pastor ESP [32] 2-0 (21-17, 21-13) 0:33
Country Quota Playoff for AUT
C 9 07 Jul 09:00 Goettlinger-Horst AUT [28] Hitzenbichler-Steinöker AUT [30] 2-0 (21-17, 21-13) 0:29
C 8     Dobeiner-Mellitzer AUT [26] Bye    
Country Quota Playoff for BRA
C 7 07 Jul 09:00 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6] Luizão-Brazão BRA [7] 2-0 (21-19, 21-19) 0:46
Country Quota Playoff for ESP
C 4     Bye Oliva-Alzamora ESP [27]    
C 3     Martin-Llenas ESP [31] Bye    
C 2 07 Jul 09:00 Alarcón-Garcia ESP [33] Roman Delgado-Pastor ESP [32] 0-2 (12-21, 16-21) 0:31
C 1     Correa-Miralles ESP [25] Bye