Men's competition, Espinho
From 2 June To 6 June 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 03 Jun 18:00 Skarlund-Goranson K. NOR [18] Child-Heese CAN [5] 2-0 (21-19, 21-18) 0:48
55 03 Jun 18:00 Molinier-Deulofeu FRA [10] Brink-Schneider K. GER [13] 0-2 (14-21, 16-21) 0:38
54 03 Jun 17:00 Leinemann-Van Huizen CAN [14] Stoyanov-Yankov BUL [30] 1-2 (21-16, 19-21, 10-15) 0:54
53 03 Jun 17:00 Garcia Thompson-Cotrino ESP [6] Asahi-Nishimura JPN [17] 0-2 (20-22, 16-21) 0:41
52 03 Jun 16:00 Galli F.-Fenili ITA [16] Cunha-Pará BRA [7] 1-2 (24-22, 11-21, 13-15) 0:58
51 03 Jun 16:00 Watanabe-Shiratori JPN [8] Grinbergs-Stals A. LAT [24] 2-0 (21-13, 22-20) 0:35
50 03 Jun 15:00 Arkaev-Barsouk RUS [12] Pitman-Lochhead NZL [28] 2-0 (21-11, 21-16) 0:37
49 03 Jun 15:00 Kais Kr.-Vesik EST [2] Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE [20] 2-1 (18-21, 21-13, 15-12) 0:45
Round 2
48 03 Jun 12:20 Rondon-Barraras PUR [34] Child-Heese CAN [5] Injury for team A  
47 03 Jun 12:20 Skarlund-Goranson K. NOR [18] Luna-Mesa ESP [21] 2-1 (21-19, 22-24, 15-11) 0:48
46 03 Jun 12:20 Rorich-Pocock C. RSA [26] Brink-Schneider K. GER [13] 0-2 (15-21, 18-21) 0:39
45 03 Jun 12:20 Molinier-Deulofeu FRA [10] Gortsianouk-Xenakis GRE [29] 2-1 (21-14, 18-21, 15-13) 0:54
44 03 Jun 11:30 Stoyanov-Yankov BUL [30] Cadieux-Holden CAN [9] 2-1 (17-21, 21-19, 15-13) 1:06
43 03 Jun 11:30 Leinemann-Van Huizen CAN [14] De Gruijter-Ronnes NED [25] 2-0 (21-19, 31-29) 0:58
42 03 Jun 11:30 Gosch-Strauss AUT [22] Asahi-Nishimura JPN [17] 0-2 (19-21, 15-21) 0:43
41 03 Jun 10:40 Garcia Thompson-Cotrino ESP [6] Kirihara-Aoki JPN [33] 2-0 (26-24, 21-19) 0:51
40 03 Jun 10:40 Tato-Carvalho POR [32] Cunha-Pará BRA [7] 0-2 (12-21, 15-21) 0:30
39 03 Jun 10:40 Galli F.-Fenili ITA [16] Sayfulin-Kouchnerev RUS [23] 2-0 (21-16, 21-18) 0:44
38 03 Jun 9:50 Grinbergs-Stals A. LAT [24] Cès-Salvetti FRA [15] 2-1 (19-21, 28-26, 15-6) 0:58
37 03 Jun 9:50 Watanabe-Shiratori JPN [8] Tuominen-Savio FIN [31] 2-0 (21-16, 25-23) 0:44
36 03 Jun 9:50 Pitman-Lochhead NZL [28] Backer M.-Boersma E. NED [11] 2-0 (21-18, 21-18) 0:39
35 03 Jun 9:00 Arkaev-Barsouk RUS [12] Huseby-Pettersen EP NOR [27] 2-0 (21-16, 21-14) 0:29
34 03 Jun 9:00 Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE [20] Silva-Xisto ANG [19] 2-0 (23-21, 21-14) 0:42
33 03 Jun 9:00 Kais Kr.-Vesik EST [2] Maskall-Jones AUS [35] 2-0 (21-12, 21-14) 0:31
Round 1
32     Bye Kais Kr.-Vesik EST [2]    
31 02 Jun 18:00 Rondon-Barraras PUR [34] Oliveira-Gomes POR [40] 2-1 (19-21, 21-14, 15-11) 0:50
30     Bye Skarlund-Goranson K. NOR [18]    
29     Cès-Salvetti FRA [15] Bye    
28     Bye Molinier-Deulofeu FRA [10]    
27     Sayfulin-Kouchnerev RUS [23] Bye    
26     Bye Rorich-Pocock C. RSA [26]    
25     Cunha-Pará BRA [7] Bye    
24     Bye Garcia Thompson-Cotrino ESP [6]    
23     Huseby-Pettersen EP NOR [27] Bye    
22     Bye Gosch-Strauss AUT [22]    
21     Backer M.-Boersma E. NED [11] Bye    
20     Bye Leinemann-Van Huizen CAN [14]    
19     Silva-Xisto ANG [19] Bye    
18 02 Jun 17:00 Paiva-Paraty POR [42] Kirihara-Aoki JPN [33] 0-2 (6-21, 12-21) 0:25
17     Nowotny-Gartmayer AUT [3] Bye    
16     Bye Fred-Brazão BRA [4]    
15 02 Jun 16:00 Tato-Carvalho POR [32] Teixeira-Melo POR [43] 2-0 (22-20, 21-18) 0:39
14     Bye Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE [20]    
13     Brink-Schneider K. GER [13] Bye    
12     Bye Arkaev-Barsouk RUS [12]    
11     Bye Gouveia-Morais POR [44]    
10 02 Jun 15:00 Correa-Miralles ESP [45] Tuominen-Savio FIN [31] 1-2 (19-21, 23-21, 11-15) 0:50
9     Child-Heese CAN [5] Bye    
8     Bye Watanabe-Shiratori JPN [8]    
7     De Gruijter-Ronnes NED [25] Bye    
6     Bye Grinbergs-Stals A. LAT [24]    
5     Cadieux-Holden CAN [9] Bye    
4     Bye Galli F.-Fenili ITA [16]    
3     Asahi-Nishimura JPN [17] Bye    
2 02 Jun 14:00 Ortiz-Ramirez PUR [39] Maskall-Jones AUS [35] 0-2 (9-21, 17-21) 0:35
1     Luizão-Harley BRA [1] Bye    
Country Quota Playoff for POR
C 8 02 Jun 10:00 Teixeira-Melo POR [43] Rosas-Dias POR [36] 2-0 (21-19, 26-24) 0:44
C 7 02 Jun 10:00 Costa-Menezes Pinto Soares POR [38] Paiva-Paraty POR [42] Team A forfeit  
C 6 02 Jun 10:23 Rui Oliveira-Alexandre Afonso POR [41] Oliveira-Gomes POR [40] 1-2 (21-13, 18-21, 13-15) 0:50
C 5 02 Jun 9:05 Tato-Carvalho POR [32] Gouveia-Morais POR [44] 2-0 (21-12, 21-15) 0:31
Country Quota Playoff for GER
C 4 02 Jun 9:00 Brink-Schneider K. GER [13] Popp-Koreng GER [37] 2-0 (21-17, 21-19) 0:39
Country Quota Playoff for BRA
C 3 02 Jun 11:00 Luizão-Harley BRA [1] Cunha-Pará BRA [7] 1-2 (26-24, 12-21, 13-15) 0:48
C 2 02 Jun 9:00 Fred-Brazão BRA [4] Cunha-Pará BRA [7] 1-2 (27-29, 24-22, 11-15) 1:08
C 1     Luizão-Harley BRA [1] Bye