Men's competition, Espinho
From 2 June To 6 June 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 06 Jun 17:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Kjemperud-Hoidalen NOR [22] 2-0 (21-12, 22-20) 0:38
Final 3rd Place
61 06 Jun 15:30 Dieckmann M.-Reckermann GER [2] Benjamin-Marcio Araujo BRA [3] 0-2 (16-21, 15-21) 0:41
Semi-finals
60 06 Jun 10:30 Benjamin-Marcio Araujo BRA [3] Kjemperud-Hoidalen NOR [22] 1-2 (13-21, 21-15, 11-15) 0:55
59 06 Jun 11:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Dieckmann M.-Reckermann GER [2] 2-0 (21-18, 21-16) 0:39
Loser are ranked 5th
58 05 Jun 19:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [22] Child-Heese CAN [29] 2-1 (18-21, 21-19, 15-12) 0:54
57 05 Jun 18:00 Prosser-Williams AUS [15] Dieckmann M.-Reckermann GER [2] 0-2 (17-21, 12-21) 0:33
Loser are ranked 7th
56 05 Jun 17:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Kjemperud-Hoidalen NOR [22] 0-2 (17-21, 18-21) 0:34
55 05 Jun 16:00 Prosser-Williams AUS [15] Arkaev-Barsouk RUS [25] 2-0 (21-18, 21-19) 0:38
Round 4
54 05 Jun 15:00 Benjamin-Marcio Araujo BRA [3] Dieckmann M.-Reckermann GER [2] 2-0 (21-16, 21-19) 0:43
53 05 Jun 14:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Child-Heese CAN [29] 2-0 (21-14, 21-15) 0:37
Loser are ranked 9th
52 05 Jun 15:00 Cunha-Pará BRA [18] Kjemperud-Hoidalen NOR [22] 0-2 (18-21, 18-21) 0:43
51 05 Jun 15:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Rogers-Scott USA [10] 2-0 (21-17, 21-9) 0:31
50 05 Jun 14:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [4] Arkaev-Barsouk RUS [25] 0-2 (19-21, 18-21) 0:36
49 05 Jun 14:00 Prosser-Williams AUS [15] Tande-Franco BRA [5] 2-0 (21-18, 21-18) 0:40
Loser are ranked 13th
48 05 Jun 11:00 Kais Kr.-Vesik EST [24] Cunha-Pará BRA [18] 0-2 (14-21, 18-21) 0:39
47 05 Jun 11:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Baracetti-Conde ARG [11] 2-0 (21-19, 21-16) 0:36
46 05 Jun 10:00 Watanabe-Shiratori JPN [28] Laciga P.-Laciga M. SUI [4] 0-2 (17-21, 15-21) 0:34
45 05 Jun 10:00 Prosser-Williams AUS [15] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] 2-1 (17-21, 21-13, 21-19) 0:56
Round 3
44 05 Jun 9:00 Rogers-Scott USA [10] Dieckmann M.-Reckermann GER [2] 1-2 (15-21, 21-15, 15-17) 0:58
43 05 Jun 9:00 Benjamin-Marcio Araujo BRA [3] Kjemperud-Hoidalen NOR [22] 2-1 (21-19, 19-21, 15-7) 1:00
42 05 Jun 9:00 Tande-Franco BRA [5] Child-Heese CAN [29] 0-2 (32-34, 16-21) 0:55
41 05 Jun 9:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Arkaev-Barsouk RUS [25] 2-0 (21-14, 21-18) 0:33
Loser are ranked 17th
40 04 Jun 18:30 Cunha-Pará BRA [18] Berger-Doppler AUT [16] 2-0 (21-17, 21-18) 0:44
39 04 Jun 18:30 Skarlund-Goranson K. NOR [26] Kais Kr.-Vesik EST [24] 0-2 (15-21, 15-21) 0:43
38 04 Jun 17:30 Baracetti-Conde ARG [11] Schacht-Slack AUS [12] 2-0 (21-17, 21-19) 0:46
37 04 Jun 18:30 Alvarez-Rossell CUB [14] Heyer-Egger M. SUI [13] 1-2 (16-21, 21-17, 13-15) 0:58
36 04 Jun 17:30 Laciga P.-Laciga M. SUI [4] Berg B.-Dahl SWE [19] 2-0 (21-14, 21-14) 0:37
35 04 Jun 17:30 Watanabe-Shiratori JPN [28] Canet-Hamel FRA [27] 2-0 (21-16, 21-11) 0:31
34 04 Jun 17:30 Bosma-Herrera ESP [8] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] 0-2 (18-21, 12-21) 0:45
33 04 Jun 18:30 Papaleo-Hernandez PUR [17] Prosser-Williams AUS [15] 1-2 (21-19, 15-21, 10-15) 0:57
Loser are ranked 25th
32 04 Jun 16:30 Cunha-Pará BRA [18] Stoyanov-Yankov BUL [31] 2-0 (21-13, 21-10) 0:32
31 04 Jun 16:30 Skarlund-Goranson K. NOR [26] Klemperer-Rademacher GER [23] 2-1 (21-15, 18-21, 15-13) 0:55
30 04 Jun   Baracetti-Conde ARG [11] Maia-Brenha POR [6] Injury for team B  
29 04 Jun 16:30 Asahi-Nishimura JPN [30] Alvarez-Rossell CUB [14] 0-2 (18-21, 21-23) 0:44
28 04 Jun 15:30 Horrem-Maaseide NOR [20] Laciga P.-Laciga M. SUI [4] 0-2 (20-22, 11-21) 0:45
27 04 Jun 15:30 Watanabe-Shiratori JPN [28] Brink-Schneider K. GER [21] 2-0 (21-13, 21-13) 0:48
26 04 Jun 15:30 Briyida-Pedrosa POR [9] Bosma-Herrera ESP [8] 1-2 (21-17, 17-21, 7-15) 0:55
25 04 Jun 16:30 Azenha-Teixeira POR [32] Papaleo-Hernandez PUR [17] 0-2 (14-21, 14-21) 0:40
Round 2
24 04 Jun 14:30 Prosser-Williams AUS [15] Dieckmann M.-Reckermann GER [2] 0-2 (15-21, 14-21) 0:38
23 04 Jun 14:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Rogers-Scott USA [10] 1-2 (15-21, 21-18, 11-15) 0:54
22 04 Jun 14:30 Kjemperud-Hoidalen NOR [22] Canet-Hamel FRA [27] 2-1 (22-24, 21-15, 15-13) 1:04
21 04 Jun 14:30 Benjamin-Marcio Araujo BRA [3] Berg B.-Dahl SWE [19] 2-1 (21-7, 19-21, 15-11) 0:52
20 04 Jun 12:20 Heyer-Egger M. SUI [13] Child-Heese CAN [29] 1-2 (21-18, 19-21, 13-15) 0:57
19 04 Jun 11:50 Tande-Franco BRA [5] Schacht-Slack AUS [12] 2-0 (21-11, 21-16) 0:37
18 04 Jun 11:50 Kais Kr.-Vesik EST [24] Arkaev-Barsouk RUS [25] 0-2 (17-21, 28-30) 0:41
17 04 Jun 11:50 Ricardo-Emanuel BRA [1] Berger-Doppler AUT [16] 2-1 (19-21, 21-16, 15-7) 0:50
Round 1
16 04 Jun 11:00 Stoyanov-Yankov BUL [31] Dieckmann M.-Reckermann GER [2] 0-2 (12-21, 13-21) 0:29
15 04 Jun 11:00 Prosser-Williams AUS [15] Cunha-Pará BRA [18] 2-1 (21-13, 15-21, 15-12) 0:52
14 04 Jun 11:00 Klemperer-Rademacher GER [23] Rogers-Scott USA [10] 0-2 (13-21, 13-21) 0:37
13 04 Jun 11:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Skarlund-Goranson K. NOR [26] 2-1 (22-20, 22-24, 15-13) 1:00
12 04 Jun 8:30 Canet-Hamel FRA [27] Maia-Brenha POR [6] Team B forfeit  
11 04 Jun 10:10 Baracetti-Conde ARG [11] Kjemperud-Hoidalen NOR [22] 0-2 (12-21, 18-21) 0:36
10 04 Jun 10:10 Berg B.-Dahl SWE [19] Alvarez-Rossell CUB [14] 2-1 (21-16, 19-21, 15-10) 0:52
9 04 Jun 10:10 Benjamin-Marcio Araujo BRA [3] Asahi-Nishimura JPN [30] 2-0 (21-11, 21-13) 0:37
8 04 Jun 9:20 Child-Heese CAN [29] Laciga P.-Laciga M. SUI [4] 2-0 (23-21, 21-18) 0:43
7 04 Jun 9:20 Heyer-Egger M. SUI [13] Horrem-Maaseide NOR [20] 2-0 (21-15, 21-17) 0:42
6 04 Jun 9:20 Brink-Schneider K. GER [21] Schacht-Slack AUS [12] 1-2 (26-24, 18-21, 18-20) 1:23
5 04 Jun 8:30 Tande-Franco BRA [5] Watanabe-Shiratori JPN [28] 2-0 (21-19, 21-19) 0:41
4 04 Jun 8:30 Arkaev-Barsouk RUS [25] Bosma-Herrera ESP [8] 2-0 (21-17, 27-25) 0:44
3 04 Jun 10:10 Briyida-Pedrosa POR [9] Kais Kr.-Vesik EST [24] 0-2 (11-21, 14-21) 0:34
2 04 Jun 8:30 Papaleo-Hernandez PUR [17] Berger-Doppler AUT [16] 0-2 (14-21, 16-21) 0:44
1 04 Jun 9:20 Ricardo-Emanuel BRA [1] Azenha-Teixeira POR [32] 2-0 (21-13, 21-16) 0:35