FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Women's Chinese Open 2003
Lianyungang, 13 - 17 August

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 17 Aug Lahme-Müsch GER Kadijk R.-Leenstra NED 1-2 (15-21, 21-17, 13-15) 0:43
Final 3rd Place
63 17 Aug Cook-Sanderson AUS Benoît-Kuhn SUI 2-1 (17-21, 26-24, 18-16) 1:08
Semi-finals
62 17 Aug Benoît-Kuhn SUI Kadijk R.-Leenstra NED 1-2 (25-23, 20-22, 10-15) 1:03
61 17 Aug Cook-Sanderson AUS Lahme-Müsch GER 0-2 (19-21, 17-21) 0:35
Round 2
60 16 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Kadijk R.-Leenstra NED 0-2 (22-24, 14-21) 0:37
59 16 Aug Lahme-Müsch GER Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-16, 21-16) 0:30
58 16 Aug Benoît-Kuhn SUI Clarke-Pottharst AUS 2-1 (22-20, 19-21, 15-11) 0:50
57 16 Aug Cook-Sanderson AUS Dumont-Martin CAN 2-1 (20-22, 21-16, 15-11) 0:47
Round 1
56 16 Aug Kadijk R.-Leenstra NED M. Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-16, 21-17) 0:34
55 16 Aug Pohl-Rau GER Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (15-21, 13-21) 0:36
54 16 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Gaxiola-Garcia MEX 2-1 (21-16, 19-21, 15-11) 0:43
53 16 Aug Lahme-Müsch GER Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-17, 21-17) 0:40
52 16 Aug Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Clarke-Pottharst AUS 0-2 (17-21, 21-23) 0:38
51 16 Aug Benoît-Kuhn SUI Wang-Ji CHN 2-0 (21-15, 21-14) 0:34
50 16 Aug W.H. You-L.Wang CHN Dumont-Martin CAN 1-2 (21-18, 17-21, 9-15) 0:53
49 16 Aug Cook-Sanderson AUS Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-18, 21-13) 0:34
Pool A
34 16 Aug Cook-Sanderson AUS Zhang Xi-Hu CHN 2-0 (21-16, 21-15) 0:36
33 16 Aug Jobst-Jobst/Stragliotto CAN Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (19-21, 10-21) 0:34
18 15 Aug Gaxiola-Garcia MEX Zhang Xi-Hu CHN 2-1 (21-17, 18-21, 15-13) 0:48
17 15 Aug Cook-Sanderson AUS Jobst-Jobst/Stragliotto CAN 2-0 (21-11, 21-14) 0:32
2 15 Aug Jobst-Jobst/Stragliotto CAN Zhang Xi-Hu CHN 1-2 (21-18, 10-21, 10-15) 0:48
1 15 Aug Cook-Sanderson AUS Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-19, 21-16) 0:36
Pool B
36 16 Aug Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Kulna-Sannok THA 2-1 (20-22, 21-14, 17-15) 0:46
35 16 Aug M. Crespo-Esteves Ribalta CUB Maaseide-Glesnes NOR 2-1 (16-21, 21-19, 15-7) 0:48
20 15 Aug Maaseide-Glesnes NOR Kulna-Sannok THA 2-0 (21-19, 21-14) 0:33
19 15 Aug Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB M. Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-14, 21-17) 0:34
4 15 Aug M. Crespo-Esteves Ribalta CUB Kulna-Sannok THA 2-1 (22-20, 16-21, 15-12) 0:43
3 15 Aug Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-12, 21-19) 0:33
Pool C
42 16 Aug Pohl-Rau GER Ren-Lu CHN 2-0 (23-21, 25-23) 0:47
41 16 Aug Lochowicz-Gerlic AUS Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (19-21, 17-21) 0:39
22 15 Aug Tokuno-Kusuhara JPN Ren-Lu CHN 2-0 (21-17, 21-14) 0:34
21 15 Aug Pohl-Rau GER Lochowicz-Gerlic AUS 2-1 (12-21, 21-18, 15-13) 0:41
6 15 Aug Lochowicz-Gerlic AUS Ren-Lu CHN 2-0 (24-22, 21-19) 0:44
5 15 Aug Pohl-Rau GER Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-16, 21-15) 0:34
Pool D
44 16 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Keizer-Mooren NED 2-0 (21-15, 21-11) 0:33
43 16 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Hakedal-Torlen NOR 2-0 (21-14, 25-23) 0:41
24 15 Aug Hakedal-Torlen NOR Keizer-Mooren NED 2-0 (21-15, 21-13) 0:36
23 15 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (16-21, 21-15, 11-15) 0:51
8 15 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Keizer-Mooren NED 2-0 (21-9, 21-18) 0:27
7 15 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Hakedal-Torlen NOR 2-0 (21-15, 21-13) 0:38
Pool E
46 16 Aug Lahme-Müsch GER Boileau-Morin CAN 2-0 (21-11, 21-15) 0:31
45 16 Aug Wang-Ji CHN Kadjo-Arjona FRA 2-1 (18-21, 21-12, 15-12) 1:00
26 15 Aug Kadjo-Arjona FRA Boileau-Morin CAN 2-0 (21-11, 21-15) 0:35
25 15 Aug Lahme-Müsch GER Wang-Ji CHN 2-1 (21-11, 16-21, 15-4) 0:43
10 15 Aug Wang-Ji CHN Boileau-Morin CAN 2-1 (15-21, 21-17, 15-13) 0:52
9 15 Aug Lahme-Müsch GER Kadjo-Arjona FRA 2-0 (28-26, 21-15) 0:45
Pool F
48 16 Aug Kadijk R.-Leenstra NED Dumont-Martin CAN 1-2 (21-17, 16-21, 13-15) 0:53
47 16 Aug Ahmann-Vollmer GER Nikolaidou-Tsiartsiani GRE 2-0 (21-14, 21-15) 0:30
28 15 Aug Nikolaidou-Tsiartsiani GRE Dumont-Martin CAN 2-0 (21-18, 27-25) 0:49
27 15 Aug Kadijk R.-Leenstra NED Ahmann-Vollmer GER 2-1 (20-22, 21-18, 15-13) 0:44
12 15 Aug Ahmann-Vollmer GER Dumont-Martin CAN 1-2 (17-21, 21-17, 13-15) 0:54
11 15 Aug Kadijk R.-Leenstra NED Nikolaidou-Tsiartsiani GRE 2-0 (21-16, 21-15) 0:29
Pool G
38 16 Aug Arvaniti-Koutroumanidou GRE Lessard-Maxwell CAN 2-1 (21-13, 19-21, 15-10) 0:58
37 16 Aug Benoît-Kuhn SUI Claasen-Deister GER 2-1 (15-21, 21-17, 15-10) 0:53
30 15 Aug Claasen-Deister GER Lessard-Maxwell CAN 2-0 (21-18, 21-12) 0:34
29 15 Aug Arvaniti-Koutroumanidou GRE Benoît-Kuhn SUI 0-2 (19-21, 15-21) 0:34
14 15 Aug Benoît-Kuhn SUI Lessard-Maxwell CAN 1-2 (19-21, 21-12, 13-15) 0:52
13 15 Aug Arvaniti-Koutroumanidou GRE Claasen-Deister GER 2-1 (21-19, 16-21, 15-9) 0:45
Pool H
40 16 Aug Clarke-Pottharst AUS Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-19, 21-19) 0:36
39 16 Aug W.H. You-L.Wang CHN Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-19, 21-14) 0:36
32 15 Aug Alcon-Cati Pol ESP Ljungquist-Granström SWE 2-1 (21-16, 20-22, 15-13) 0:51
31 15 Aug Clarke-Pottharst AUS W.H. You-L.Wang CHN 1-2 (21-18, 16-21, 10-15) 0:53
16 15 Aug W.H. You-L.Wang CHN Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-14, 21-17) 0:42
15 15 Aug Clarke-Pottharst AUS Alcon-Cati Pol ESP 2-1 (21-17, 19-21, 15-8) 0:38