FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Women's Swiss Open 2003
Gstaad, 17 - 21 June

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 21 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Walsh-May USA 0-2 (21-23, 15-21) 0:43
Final 3rd Place
63 21 Jun Jordan-Davis USA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (15-21, 15-21) 0:41
Semi-finals
62 21 Jun Walsh-May USA Adriana Behar-Shelda BRA 2-1 (25-23, 17-21, 15-12) 0:56
61 21 Jun Jordan-Davis USA Ana Paula-Sandra Pires BRA 0-2 (15-21, 24-26) 0:45
Round 2
60 20 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Mason-DeNecochea USA 2-0 (21-18, 21-17) 0:41
59 20 Jun Alexandra-Minello BRA Ana Paula-Sandra Pires BRA 1-2 (10-21, 21-18, 8-15) 0:50
58 20 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Walsh-May USA 0-2 (16-21, 14-21) 0:28
57 20 Jun Dosoudilova-Celbova CZE Jordan-Davis USA 0-2 (17-21, 21-23) 0:35
Round 1
56 20 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Mason-DeNecochea USA 0-2 (15-21, 22-24) 0:43
55 20 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-1 (21-14, 19-21, 15-11) 0:54
54 20 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Busch-Schuster USA 2-0 (21-11, 21-16) 0:38
53 20 Jun Alexandra-Minello BRA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-12, 21-17) 0:35
52 20 Jun Walsh-May USA McPeak-Youngs USA 2-0 (21-13, 23-21) 0:42
51 20 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Ahmann-Vollmer GER 2-0 (23-21, 21-14) 0:38
50 20 Jun Benoît-Kuhn SUI Jordan-Davis USA 0-2 (10-21, 15-21) 0:31
49 20 Jun Cook-Sanderson AUS Dosoudilova-Celbova CZE 0-2 (18-21, 17-21) 0:39
Pool A
34 20 Jun McPeak-Youngs USA Uryadova-Bobrova RUS 2-1 (21-14, 25-27, 15-13) 1:02
33 20 Jun Pohl-Rau GER Cook-Sanderson AUS 0-2 (15-21, 13-21) 0:33
18 19 Jun Cook-Sanderson AUS Uryadova-Bobrova RUS 2-0 (21-18, 24-22) 0:41
17 19 Jun McPeak-Youngs USA Pohl-Rau GER 2-0 (21-14, 21-8) 0:33
2 19 Jun Pohl-Rau GER Uryadova-Bobrova RUS 2-1 (14-21, 21-12, 15-10) 0:41
1 19 Jun McPeak-Youngs USA Cook-Sanderson AUS 0-2 (16-21, 13-21) 0:39
Pool B
36 20 Jun Walsh-May USA Forrer-Schonenberger SUI 2-0 (21-17, 21-15) 0:31
35 20 Jun Maaseide-Glesnes NOR Dosoudilova-Celbova CZE 0-2 (17-21, 17-21) 0:39
20 19 Jun Dosoudilova-Celbova CZE Forrer-Schonenberger SUI 2-0 (21-15, 21-13) 0:33
19 19 Jun Walsh-May USA Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-17, 21-14) 0:31
4 19 Jun Maaseide-Glesnes NOR Forrer-Schonenberger SUI 2-1 (17-21, 21-14, 15-4) 0:41
3 19 Jun Walsh-May USA Dosoudilova-Celbova CZE 2-0 (23-21, 21-10) 0:32
Pool C
42 20 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Dumont-Martin CAN 2-0 (21-11, 21-18) 0:34
41 20 Jun Busch-Schuster USA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-8, 21-19) 0:35
22 19 Jun Tokuno-Kusuhara JPN Dumont-Martin CAN 2-1 (21-17, 14-21, 15-13) 0:53
21 19 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Busch-Schuster USA 2-0 (21-10, 21-9) 0:31
6 19 Jun Busch-Schuster USA Dumont-Martin CAN 2-0 (21-16, 26-24) 0:44
5 19 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-12, 21-15) 0:38
Pool D
44 20 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Gavio-Cicola ITA 2-0 (21-15, 21-15) 0:41
43 20 Jun Wang-Ji CHN Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 0-2 (12-21, 19-21) 0:29
24 19 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Gavio-Cicola ITA 2-0 (21-17, 21-6) 0:32
23 19 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Wang-Ji CHN 2-0 (21-7, 21-12) 0:26
8 19 Jun Wang-Ji CHN Gavio-Cicola ITA 2-1 (28-30, 23-21, 15-11) 1:07
7 19 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-16, 21-15) 0:35
Pool E
46 20 Jun Alexandra-Minello BRA Claasen-Deister GER 2-0 (21-13, 21-10) 0:32
45 20 Jun Perrotta-Gattelli ITA Mason-DeNecochea USA 1-2 (21-19, 16-21, 8-15) 0:49
26 19 Jun Mason-DeNecochea USA Claasen-Deister GER 2-0 (21-18, 21-13) 0:29
25 19 Jun Alexandra-Minello BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-17, 21-15) 0:43
10 19 Jun Perrotta-Gattelli ITA Claasen-Deister GER 2-1 (12-21, 21-13, 15-13) 0:42
9 19 Jun Alexandra-Minello BRA Mason-DeNecochea USA 2-1 (18-21, 21-19, 15-10) 0:56
Pool F
48 20 Jun Mônica-Barros BRA Gaxiola-Garcia MEX 1-2 (21-16, 16-21, 21-23) 0:59
47 20 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-15, 21-11) 0:37
28 19 Jun Bruschini-Solazzi ITA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-12, 21-17) 0:31
27 19 Jun Mônica-Barros BRA Tian Jia-Wang Fei CHN 2-0 (21-19, 21-19) 0:42
12 19 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-18, 21-16) 0:43
11 19 Jun Mônica-Barros BRA Bruschini-Solazzi ITA 0-2 (14-21, 17-21) 0:43
Pool G
38 20 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Jordan-Davis USA 2-1 (21-17, 15-21, 15-10) 0:44
37 20 Jun Gintzburger-Skrivan SUI Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (17-21, 17-21) 0:39
30 19 Jun Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Jordan-Davis USA 0-2 (16-21, 15-21) 0:33
29 19 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Gintzburger-Skrivan SUI 2-0 (21-13, 21-11) 0:28
14 19 Jun Gintzburger-Skrivan SUI Jordan-Davis USA 0-2 (9-21, 12-21) 0:28
13 19 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-17, 21-19) 0:34
Pool H
40 20 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Ahmann-Vollmer GER 0-2 (18-21, 13-21) 0:42
39 20 Jun Benoît-Kuhn SUI Lochowicz-Gerlic AUS 2-0 (21-18, 23-21) 0:49
32 19 Jun Lochowicz-Gerlic AUS Ahmann-Vollmer GER 0-2 (18-21, 21-23) 0:46
31 19 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Benoît-Kuhn SUI 0-2 (19-21, 14-21) 0:38
16 19 Jun Benoît-Kuhn SUI Ahmann-Vollmer GER 2-0 (25-23, 21-16) 0:45
15 19 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Lochowicz-Gerlic AUS 0-2 (18-21, 16-21) 0:46