FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Women's Greek Open 2003
Rhodes, 11 - 15 June

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Statistics
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 15 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Adriana Behar-Shelda BRA 2-1 (21-23, 21-19, 15-12) 0:55
Final 3rd Place
63 15 Jun Walsh-May USA Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-15, 25-23) 0:34
Semi-finals
62 15 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-11, 23-21) 0:34
61 15 Jun Walsh-May USA Ana Paula-Sandra Pires BRA 0-2 (14-21, 19-21) 0:42
Round 2
60 14 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Wang-Ji CHN 2-1 (23-25, 21-19, 18-16) 0:58
59 14 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-9, 21-18) 0:33
58 14 Jun Mônica-Barros BRA Adriana Behar-Shelda BRA 1-2 (21-18, 15-21, 9-15) 0:52
57 14 Jun Walsh-May USA Sfyri-Karadassiou GRE 2-1 (21-10, 18-21, 15-9) 0:46
Round 1
56 14 Jun Wang-Ji CHN Claasen-Deister GER 2-0 (21-18, 21-19) 0:39
55 14 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
54 14 Jun Alexandra-Minello BRA Arvaniti-Koutroumanidou GRE 0-2 (18-21, 18-21) 0:38
53 14 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-15, 21-11) 0:38
52 14 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Cook-Sanderson AUS 2-0 (21-17, 23-21) 0:41
51 14 Jun Mônica-Barros BRA Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-12, 21-17) 0:34
50 14 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-13, 21-15) 0:36
49 14 Jun Walsh-May USA Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (23-21, 21-14) 0:34
Pool A
34 13 Jun Walsh-May USA Gavio-Cicola ITA 2-0 (21-16, 21-15) 0:37
33 13 Jun Cook-Sanderson AUS Lochowicz-Gerlic AUS 2-0 (22-20, 21-14) 0:43
18 13 Jun Lochowicz-Gerlic AUS Gavio-Cicola ITA 0-2 (11-21, 18-21) 0:41
17 13 Jun Walsh-May USA Cook-Sanderson AUS 2-0 (21-16, 21-15) 0:38
2 14 Jun Cook-Sanderson AUS Gavio-Cicola ITA 2-0 (21-18, 21-15) 0:41
1 14 Jun Walsh-May USA Lochowicz-Gerlic AUS 2-0 (21-17, 21-19) 0:41
Pool B
36 14 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Dumont-Martin CAN 2-1 (21-12, 17-21, 15-11) 0:50
35 14 Jun Maaseide-Glesnes NOR Bruschini-Solazzi ITA 1-2 (21-19, 21-23, 13-15) 0:56
20 13 Jun Bruschini-Solazzi ITA Dumont-Martin CAN 1-2 (21-17, 19-21, 11-15) 0:52
19 13 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-14, 21-16) 0:35
4 13 Jun Maaseide-Glesnes NOR Dumont-Martin CAN 2-0 (21-14, 21-16) 0:33
3 13 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-15, 21-16) 0:38
Pool C
42 14 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-18, 21-14) 0:35
41 14 Jun Tokuno-Kusuhara JPN You-Wang CHN 1-2 (21-17, 17-21, 12-15) 0:53
22 13 Jun You-Wang CHN Arvaniti-Koutroumanidou GRE 0-2 (19-21, 19-21) 0:39
21 13 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-17, 21-15) 0:39
6 13 Jun Tokuno-Kusuhara JPN Arvaniti-Koutroumanidou GRE 0-2 (26-28, 11-21) 0:45
5 13 Jun Kadijk R.-Leenstra NED You-Wang CHN 2-0 (21-16, 21-19) 0:35
Pool D
44 13 Jun Alexandra-Minello BRA Ana Richa-França BRA 2-0 (21-13, 21-13) 0:37
43 13 Jun Dosoudilova-Celbova CZE Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 0-2 (26-28, 19-21) 0:44
24 14 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Ana Richa-França BRA 2-0 (21-18, 21-16) 0:39
23 14 Jun Alexandra-Minello BRA Dosoudilova-Celbova CZE 0-2 (21-23, 14-21) 0:38
8 13 Jun Dosoudilova-Celbova CZE Ana Richa-França BRA 0-2 (13-21, 17-21) 0:31
7 13 Jun Alexandra-Minello BRA Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-18, 21-13) 0:34
Pool E
46 14 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Claasen-Deister GER 2-0 (21-15, 21-10) 0:38
45 14 Jun Pohl-Rau GER Ahmann-Vollmer GER 1-2 (26-24, 19-21, 12-15) 0:54
26 13 Jun Ahmann-Vollmer GER Claasen-Deister GER 1-2 (21-14, 18-21, 15-17) 0:49
25 13 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Pohl-Rau GER 2-1 (21-15, 17-21, 15-10) 0:51
10 13 Jun Pohl-Rau GER Claasen-Deister GER 0-2 (16-21, 19-21) 0:39
9 13 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-17, 21-10) 0:36
Pool F
48 13 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Wang-Ji CHN 1-2 (13-21, 21-19, 12-15) 0:51
47 13 Jun Benoît-Kuhn SUI Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 1-2 (13-21, 21-19, 8-15) 0:53
28 14 Jun Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Wang-Ji CHN 0-2 (21-23, 13-21) 0:34
27 14 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Benoît-Kuhn SUI 2-1 (21-19, 22-24, 15-11) 0:58
12 13 Jun Benoît-Kuhn SUI Wang-Ji CHN 1-2 (15-21, 21-17, 12-15) 0:55
11 13 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 1-2 (14-21, 21-11, 13-15) 0:56
Pool G
38 14 Jun Mônica-Barros BRA Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-8, 21-19) 0:36
37 14 Jun Perrotta-Gattelli ITA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-18, 21-18) 0:42
30 13 Jun Gaxiola-Garcia MEX Ljungquist-Granström SWE 2-1 (21-15, 19-21, 17-15) 0:51
29 13 Jun Mônica-Barros BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (25-23, 21-9) 0:42
14 13 Jun Perrotta-Gattelli ITA Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-16, 21-18) 0:38
13 13 Jun Mônica-Barros BRA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-16, 21-17) 0:36
Pool H
40 14 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Laura A.-Mayra MEX 2-1 (21-18, 16-21, 15-7) 0:56
39 14 Jun Nikolaidou-Tsiartsiani GRE Crespo-Esteves Ribalta CUB 0-2 (15-21, 19-21) 0:34
32 13 Jun Crespo-Esteves Ribalta CUB Laura A.-Mayra MEX 2-0 (21-19, 21-19) 0:42
31 13 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Nikolaidou-Tsiartsiani GRE 2-0 (22-20, 21-16) 0:44
16 13 Jun Nikolaidou-Tsiartsiani GRE Laura A.-Mayra MEX 0-2 (15-21, 19-21) 0:43
15 13 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-13, 21-15) 0:41