FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Men's World Championship 2003
Rio de Janeiro, 14 - 19 October

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Main Draw
Results
Pools Standings
Ranking
Press Releases
Pictures
Stars Profiles
Wrap Up
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
104 19 Oct Ricardo-Emanuel BRA Holdren-Metzger USA 2-0 (21-18, 21-15) 0:44
Final 3rd Place
103 19 Oct Maia-Brenha POR Benjamin-Marcio Araujo BRA Injury for team A  
Semi-finals
102 18 Oct Benjamin-Marcio Araujo BRA Holdren-Metzger USA 0-2 (19-21, 14-21) 0:46
101 18 Oct Ricardo-Emanuel BRA Maia-Brenha POR Injury for team B  
Quarterfinals
100 17 Oct Holdren-Metzger USA Heuscher-Kobel SUI 2-0 (23-21, 21-18) 0:46
99 17 Oct Laciga P.-Laciga M. SUI Benjamin-Marcio Araujo BRA 0-2 (14-21, 20-22) 0:44
98 17 Oct Maia-Brenha POR Blanton-Nygaard USA 2-1 (21-18, 18-21, 16-14) 1:06
97 17 Oct Ricardo-Emanuel BRA Fred-Brazão BRA 2-0 (21-19, 21-16) 0:43
Round of 16
96 17 Oct Heuscher-Kobel SUI Prosser-Williams AUS 2-0 (21-16, 21-19) 0:36
95 17 Oct Berg B.-Dahl SWE Holdren-Metzger USA 0-2 (19-21, 12-21) 0:45
94 17 Oct Klemperer-Rademacher GER Benjamin-Marcio Araujo BRA 0-2 (16-21, 16-21) 0:48
93 17 Oct Laciga P.-Laciga M. SUI Hernandez-Papaleo PUR 2-0 (21-19, 25-23) 0:49
92 17 Oct Harley-Franco BRA Blanton-Nygaard USA 1-2 (21-16, 14-21, 13-15) 1:02
91 17 Oct Kjemperud-Hoidalen NOR Maia-Brenha POR 1-2 (22-24, 21-13, 11-15) 0:58
90 17 Oct Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Fred-Brazão BRA 0-2 (33-35, 19-21) 0:55
89 17 Oct Ricardo-Emanuel BRA Fonoimoana E.-Wong USA 2-0 (21-12, 22-20) 0:46
Round of 32
88 16 Oct Prosser-Williams AUS Kogel-Mulder NED 2-1 (19-21, 21-19, 15-12) 1:01
87 16 Oct Berger-Doppler AUT Heuscher-Kobel SUI 0-2 (11-21, 22-24) 0:48
86 16 Oct Holdren-Metzger USA Holden-Leinemann CAN 2-1 (21-15, 17-21, 15-10) 0:58
85 16 Oct Alvarez-Rosell CUB Berg B.-Dahl SWE 0-2 (14-21, 16-21) 0:43
84 16 Oct Tande-Cunha BRA Benjamin-Marcio Araujo BRA 0-2 (19-21, 15-21) 0:51
83 16 Oct Klemperer-Rademacher GER Ahmann-Hager GER 2-1 (21-18, 16-21, 15-11) 0:56
82 16 Oct Hernandez-Papaleo PUR Pará-Sigoli BRA 2-0 (21-12, 21-19) 0:41
81 16 Oct Laciga P.-Laciga M. SUI Arkaev-Barsouk RUS 2-1 (21-16, 19-21, 15-13) 0:52
80 16 Oct Dieckmann M.-Reckermann GER Blanton-Nygaard USA 0-2 (19-21, 16-21) 0:44
79 16 Oct de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA Harley-Franco BRA 0-2 (16-21, 18-21) 0:50
78 16 Oct Maia-Brenha POR Galli F.-Fenili ITA 2-0 (21-16, 21-17) 0:44
77 16 Oct Heyer-Egger M. SUI Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (21-23, 23-25) 0:44
76 16 Oct Fred-Brazão BRA Cotrino-Garcia Thompson ESP 2-0 (21-18, 21-12) 0:45
75 16 Oct Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-15, 21-18) 0:45
74 16 Oct Baracetti-Conde ARG Fonoimoana E.-Wong USA 0-2 (14-21, 16-21) 0:45
73 16 Oct Ricardo-Emanuel BRA Bosma-Herrera ESP 2-0 (21-18, 21-12) 0:40
Pool A
72 15 Oct Holden-Leinemann CAN de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA 0-2 (17-21, 20-22) 0:46
71 15 Oct Ricardo-Emanuel BRA Silva-Xisto ANG 2-0 (21-13, 21-5) 0:34
48 15 Oct Ricardo-Emanuel BRA Holden-Leinemann CAN 2-0 (21-13, 26-24) 0:50
47 15 Oct de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA Silva-Xisto ANG 2-0 (21-9, 21-12) 0:37
24 14 Oct Ricardo-Emanuel BRA de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA 2-1 (21-14, 15-21, 15-8) 0:54
23 14 Oct Holden-Leinemann CAN Silva-Xisto ANG 2-0 (21-5, 21-11) 0:31
Pool B
70 15 Oct Maaseide-Horrem NOR Prosser-Williams AUS 0-2 (13-21, 16-21) 0:38
69 15 Oct Benjamin-Marcio Araujo BRA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-10, 21-12) 0:38
46 15 Oct Benjamin-Marcio Araujo BRA Maaseide-Horrem NOR 2-1 (21-14, 16-21, 15-12) 1:03
45 15 Oct Prosser-Williams AUS Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-12, 21-15) 0:33
22 14 Oct Benjamin-Marcio Araujo BRA Prosser-Williams AUS 1-2 (19-21, 21-19, 20-22) 1:21
21 14 Oct Maaseide-Horrem NOR Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-15, 21-16) 0:37
Pool C
68 15 Oct Mesa-Carrasco ESP Cotrino-Garcia Thompson ESP 0-2 (10-21, 14-21) 0:34
67 15 Oct Laciga P.-Laciga M. SUI Galli F.-Fenili ITA 2-0 (21-17, 21-15) 0:43
44 15 Oct Laciga P.-Laciga M. SUI Mesa-Carrasco ESP 2-1 (21-9, 14-21, 15-9) 0:43
43 15 Oct Cotrino-Garcia Thompson ESP Galli F.-Fenili ITA 2-1 (22-24, 21-19, 15-7) 1:00
20 14 Oct Laciga P.-Laciga M. SUI Cotrino-Garcia Thompson ESP 2-0 (21-15, 21-10) 0:26
19 14 Oct Mesa-Carrasco ESP Galli F.-Fenili ITA 0-2 (12-21, 18-21) 0:38
Pool D
66 15 Oct Berg B.-Dahl SWE Bosma-Herrera ESP 2-1 (21-19, 13-21, 15-11) 0:52
65 15 Oct Dieckmann M.-Reckermann GER Gilbertsson-Svensson R. SWE 1-2 (15-21, 21-10, 12-15) 0:59
42 15 Oct Dieckmann M.-Reckermann GER Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-18, 21-19) 0:46
41 15 Oct Bosma-Herrera ESP Gilbertsson-Svensson R. SWE 2-0 (21-15, 21-15) 0:38
18 14 Oct Dieckmann M.-Reckermann GER Bosma-Herrera ESP 2-0 (21-17, 21-18) 0:41
17 14 Oct Berg B.-Dahl SWE Gilbertsson-Svensson R. SWE 2-0 (21-19, 21-15) 0:45
Pool E
64 15 Oct Fonoimoana E.-Wong USA Arkaev-Barsouk RUS 2-1 (21-23, 21-17, 15-12) 1:05
63 15 Oct Heyer-Egger M. SUI Asahi-Nishimura JPN 2-0 (21-17, 21-13) 0:39
40 15 Oct Heyer-Egger M. SUI Fonoimoana E.-Wong USA 2-1 (19-21, 21-13, 15-10) 1:05
39 15 Oct Arkaev-Barsouk RUS Asahi-Nishimura JPN 2-0 (21-18, 21-18) 0:40
16 14 Oct Heyer-Egger M. SUI Arkaev-Barsouk RUS 2-0 (21-11, 25-23) 0:42
15 14 Oct Fonoimoana E.-Wong USA Asahi-Nishimura JPN 2-0 (21-13, 21-18) 0:44
Pool F
62 15 Oct Canet-Hamel FRA Tande-Cunha BRA 0-2 (15-21, 24-26) 0:49
61 15 Oct Heuscher-Kobel SUI Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-15, 21-14) 0:37
38 15 Oct Heuscher-Kobel SUI Canet-Hamel FRA 2-0 (21-13, 21-12) 0:37
37 15 Oct Tande-Cunha BRA Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-16, 24-22) 0:44
14 14 Oct Heuscher-Kobel SUI Tande-Cunha BRA 0-2 (16-21, 15-21) 0:45
13 14 Oct Canet-Hamel FRA Watanabe-Shiratori JPN 1-2 (21-14, 18-21, 12-15) 0:55
Pool G
60 15 Oct Alvarez-Rosell CUB Pará-Sigoli BRA 2-0 (21-15, 21-13) 0:40
59 15 Oct Blanton-Nygaard USA Ces-Salvetti FRA 2-1 (21-16, 19-21, 15-11) 0:57
36 14 Oct Blanton-Nygaard USA Alvarez-Rosell CUB 2-1 (19-21, 34-32, 15-10) 1:03
35 14 Oct Pará-Sigoli BRA Ces-Salvetti FRA 2-0 (21-15, 21-16) 0:35
12 14 Oct Blanton-Nygaard USA Pará-Sigoli BRA 0-2 (19-21, 17-21) 0:44
11 14 Oct Alvarez-Rosell CUB Ces-Salvetti FRA 2-0 (21-17, 21-18) 0:42
Pool H
58 14 Oct Bellaguarda-Dultra Jr. BRA Fred-Brazão BRA 0-2 (18-21, 17-21) 0:43
57 14 Oct Berger-Doppler AUT Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (25-23, 21-14) 0:39
34 15 Oct Berger-Doppler AUT Bellaguarda-Dultra Jr. BRA 2-0 (31-29, 21-16) 1:00
33 15 Oct Fred-Brazão BRA Kais Kr.-Vesik EST 2-1 (19-21, 21-14, 16-14) 0:58
10 14 Oct Berger-Doppler AUT Fred-Brazão BRA 0-2 (22-24, 17-21) 0:50
9 14 Oct Bellaguarda-Dultra Jr. BRA Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-10, 21-18) 0:32
Pool J
56 15 Oct Kjemperud-Hoidalen NOR Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-16, 21-16) 0:35
55 15 Oct Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Kogel-Mulder NED 2-1 (11-21, 21-18, 15-12) 0:50
32 14 Oct Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Kjemperud-Hoidalen NOR 2-1 (22-24, 21-17, 15-13) 1:01
31 14 Oct Nowotny-Gartmayer AUT Kogel-Mulder NED 1-2 (21-16, 17-21, 13-15) 0:55
8 14 Oct Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-14, 21-14) 0:37
7 14 Oct Kjemperud-Hoidalen NOR Kogel-Mulder NED 2-0 (21-18, 21-15) 0:41
Pool K
54 15 Oct Holdren-Metzger USA Child-Heese CAN 2-1 (21-6, 18-21, 15-5) 0:59
53 15 Oct Baracetti-Conde ARG Ahmann-Hager GER 2-1 (21-15, 22-24, 15-12) 1:08
30 14 Oct Baracetti-Conde ARG Holdren-Metzger USA 2-1 (21-10, 17-21, 15-13) 0:55
29 14 Oct Child-Heese CAN Ahmann-Hager GER 0-2 (13-21, 14-21) 0:34
6 14 Oct Baracetti-Conde ARG Child-Heese CAN 1-2 (20-22, 21-19, 10-15) 0:58
5 14 Oct Holdren-Metzger USA Ahmann-Hager GER 2-1 (31-33, 21-17, 15-12) 1:06
Pool L
52 15 Oct Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Klemperer-Rademacher GER 0-2 (17-21, 12-21) 0:33
51 15 Oct Harley-Franco BRA Molinier-Deulofeu FRA 2-0 (21-19, 25-23) 0:55
28 14 Oct Harley-Franco BRA Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT 2-1 (18-21, 21-18, 15-11) 0:58
27 14 Oct Klemperer-Rademacher GER Molinier-Deulofeu FRA 2-0 (21-17, 21-16) 0:43
4 14 Oct Harley-Franco BRA Klemperer-Rademacher GER 1-2 (21-18, 27-29, 13-15) 1:11
3 14 Oct Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Molinier-Deulofeu FRA 1-2 (22-24, 21-19, 10-15) 0:57
Pool M
50 15 Oct Maia-Brenha POR Hernandez-Papaleo PUR 2-0 (22-20, 21-18) 0:41
49 15 Oct Rogers-Scott USA Backer M.-Boersma E. NED 2-0 (21-13, 21-19) 0:39
26 14 Oct Rogers-Scott USA Maia-Brenha POR 0-2 (16-21, 17-21) 0:39
25 14 Oct Hernandez-Papaleo PUR Backer M.-Boersma E. NED 2-0 (21-17, 21-15) 0:45
2 14 Oct Rogers-Scott USA Hernandez-Papaleo PUR 0-2 (16-21, 17-21) 0:44
1 14 Oct Maia-Brenha POR Backer M.-Boersma E. NED 2-1 (19-21, 22-20, 15-8) 0:51