FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Men's German Grand Slam 2003
Berlin, 25 - 29 June

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 29 Jun Harley-Franco BRA Baracetti-Conde ARG 2-0 (21-18, 21-16) 0:46
Final 3rd Place
63 29 Jun Ricardo-Emanuel BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-15, 21-16) 0:40
Semi-finals
62 29 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Baracetti-Conde ARG 0-2 (17-21, 12-21) 0:51
61 29 Jun Harley-Franco BRA Ricardo-Emanuel BRA 2-0 (21-14, 24-22) 0:51
Quarterfinals
60 28 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Baracetti-Conde ARG 0-2 (18-21, 14-21) 0:44
59 28 Jun Holdren-Fonoimoana E. USA Ricardo-Emanuel BRA 0-2 (16-21, 13-21) 0:41
58 28 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Laciga P.-Laciga M. SUI 2-1 (19-21, 21-13, 15-11) 0:56
57 28 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Harley-Franco BRA 1-2 (21-17, 19-21, 10-15) 1:00
Round of 16
56 28 Jun Baracetti-Conde ARG Alvarez-Rosell CUB 2-0 (21-18, 21-16) 0:47
55 28 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Klemperer-Rademacher GER 2-0 (23-21, 21-15) 0:47
54 28 Jun Ricardo-Emanuel BRA Metzger-Wong USA 2-1 (21-18, 16-21, 15-9) 0:57
53 28 Jun Berger-Doppler AUT Holdren-Fonoimoana E. USA 1-2 (18-21, 21-16, 12-15) 0:58
52 28 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-18, 21-19) 0:39
51 28 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-19, 21-15) 0:37
50 28 Jun Harley-Franco BRA Paulo Emilio-Paulão BRA 2-0 (21-16, 21-18) 0:46
49 28 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Rogers-Scott USA 2-0 (21-19, 21-18) 0:45
Pool J
34 27 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Hernandez-Papaleo PUR 2-0 (21-14, 21-17) 0:40
33 27 Jun Schacht-Slack AUS Kobel-Heuscher SUI 1-2 (21-18, 16-21, 13-15) 1:01
18 27 Jun Kobel-Heuscher SUI Hernandez-Papaleo PUR 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 0:59
17 27 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Schacht-Slack AUS 2-0 (21-16, 21-13) 0:42
2 26 Jun Schacht-Slack AUS Hernandez-Papaleo PUR 2-1 (15-21, 21-15, 17-15) 0:58
1 26 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-14, 21-16) 0:43
Pool K
36 27 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Asahi-Nishimura JPN 2-0 (24-22, 21-17) 0:39
35 27 Jun Berg B.-Dahl SWE Rogers-Scott USA 1-2 (21-14, 16-21, 15-17) 0:54
20 27 Jun Rogers-Scott USA Asahi-Nishimura JPN 2-0 (21-12, 21-13) 0:40
19 27 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Berg B.-Dahl SWE 2-1 (21-13, 16-21, 17-15) 0:49
4 26 Jun Berg B.-Dahl SWE Asahi-Nishimura JPN 2-1 (16-21, 21-17, 15-11) 0:56
3 26 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Rogers-Scott USA 2-1 (15-21, 30-28, 29-27) 1:18
Pool L
42 27 Jun Metzger-Wong USA Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (27-25, 21-19) 0:52
41 27 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Baxter-Henkel USA 1-2 (23-21, 17-21, 17-19) 1:10
22 27 Jun Baxter-Henkel USA Kais Kr.-Vesik EST 1-2 (21-19, 17-21, 16-18) 0:57
21 27 Jun Metzger-Wong USA Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (18-21, 19-21) 0:56
6 26 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Kais Kr.-Vesik EST 2-1 (21-19, 15-21, 15-13) 0:50
5 26 Jun Metzger-Wong USA Baxter-Henkel USA 2-1 (25-27, 21-16, 15-13) 1:08
Pool M
44 27 Jun Ricardo-Emanuel BRA Klemperer-Rademacher GER 1-2 (23-25, 21-15, 13-15) 1:02
43 27 Jun Heyer-Egger M. SUI Holden-Leinemann CAN 1-2 (14-21, 22-20, 12-15) 0:58
24 27 Jun Holden-Leinemann CAN Klemperer-Rademacher GER 1-2 (24-26, 22-20, 13-15) 1:09
23 27 Jun Ricardo-Emanuel BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (21-23, 21-19, 15-11) 1:01
8 26 Jun Heyer-Egger M. SUI Klemperer-Rademacher GER 2-1 (21-18, 21-23, 15-7) 0:46
7 26 Jun Ricardo-Emanuel BRA Holden-Leinemann CAN 2-0 (21-19, 21-11) 0:42
Pool N
46 27 Jun Berger-Doppler AUT Bosma-Mesa ESP 2-0 (21-16, 21-14) 0:39
45 27 Jun Alvarez-Rosell CUB Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-19, 21-14) 0:46
26 27 Jun Maaseide-Horrem NOR Bosma-Mesa ESP 2-0 (21-18, 21-16) 0:40
25 27 Jun Berger-Doppler AUT Alvarez-Rosell CUB 2-1 (21-18, 17-21, 15-12) 0:53
10 26 Jun Alvarez-Rosell CUB Bosma-Mesa ESP 2-0 (21-15, 21-15) 0:40
9 26 Jun Berger-Doppler AUT Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-14, 21-18) 0:42
Pool O
48 27 Jun Baracetti-Conde ARG Krank-Hager GER 2-1 (19-21, 21-16, 15-10) 0:56
47 27 Jun Blanton-Nygaard USA Holdren-Fonoimoana E. USA 1-2 (18-21, 21-12, 11-15) 0:55
28 27 Jun Holdren-Fonoimoana E. USA Krank-Hager GER 2-1 (18-21, 22-20, 15-11) 1:00
27 27 Jun Baracetti-Conde ARG Blanton-Nygaard USA 1-2 (21-17, 16-21, 12-15) 0:55
12 26 Jun Blanton-Nygaard USA Krank-Hager GER 0-2 (18-21, 16-21) 0:48
11 26 Jun Baracetti-Conde ARG Holdren-Fonoimoana E. USA 2-1 (22-24, 21-19, 15-12) 1:05
Pool P
38 27 Jun Child-Heese CAN Jennings-Fuerbringer USA Injury for team A 0:01
37 27 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Paulo Emilio-Paulão BRA 2-1 (21-23, 21-18, 15-13) 1:04
30 27 Jun Paulo Emilio-Paulão BRA Jennings-Fuerbringer USA 2-1 (21-15, 19-21, 15-9) 1:04
29 27 Jun Child-Heese CAN Dieckmann M.-Reckermann GER Injury for team A  
14 26 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Jennings-Fuerbringer USA 2-0 (21-18, 21-17) 0:40
13 26 Jun Child-Heese CAN Paulo Emilio-Paulão BRA Injury for team A 0:01
Pool Q
40 27 Jun Harley-Franco BRA Zaitsev-Karasev RUS 2-1 (19-21, 21-19, 15-11) 1:01
39 27 Jun Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Kogel-Mulder NED 2-0 (21-19, 22-20) 0:43
32 27 Jun Kogel-Mulder NED Zaitsev-Karasev RUS 0-2 (14-21, 17-21) 0:37
31 27 Jun Harley-Franco BRA Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-17, 21-15) 0:41
16 26 Jun Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Zaitsev-Karasev RUS 2-1 (21-11, 22-24, 15-12) 0:52
15 26 Jun Harley-Franco BRA Kogel-Mulder NED 0-2 (18-21, 18-21) 0:40