FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Men's Swiss Open 2003
Gstaad, 18 - 22 June

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 22 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-1 (23-25, 21-13, 15-10) 1:02
Final 3rd Place
63 22 Jun Kobel-Heuscher SUI Berger-Doppler AUT 2-1 (21-18, 19-21, 15-10) 1:03
Semi-finals
62 22 Jun Berger-Doppler AUT Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (23-25, 15-21) 0:50
61 22 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-16, 21-17) 0:47
Round 2
60 21 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (20-22, 27-25, 15-17) 1:03
59 21 Jun Alvarez-Rosell CUB Kobel-Heuscher SUI 0-2 (17-21, 19-21) 0:42
58 21 Jun Baracetti-Conde ARG Berger-Doppler AUT 0-2 (18-21, 18-21) 0:46
57 21 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (14-21, 21-15, 15-11) 0:54
Round 1
56 21 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-16, 21-19) 0:44
55 21 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Ricardo-Emanuel BRA 2-0 (21-18, 21-10) 0:35
54 21 Jun Kobel-Heuscher SUI Berg B.-Dahl SWE 2-1 (19-21, 21-11, 15-11) 0:48
53 21 Jun Child-Heese CAN Alvarez-Rosell CUB Injury for team A 0:51
52 21 Jun Berger-Doppler AUT Schacht-Slack AUS 2-1 (21-17, 17-21, 15-10) 0:55
51 21 Jun Baracetti-Conde ARG Harley-Franco BRA 2-0 (21-18, 21-11) 0:44
50 21 Jun Heyer-Egger M. SUI Pará-Tande BRA 2-0 (21-18, 21-17) 0:42
49 21 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Rogers-Scott USA 2-0 (22-20, 21-18) 0:47
Pool A
34 21 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Hernandez-Ibarra MEX 2-0 (21-9, 21-14) 0:34
33 21 Jun Schacht-Slack AUS Holdren-Fonoimoana E. USA Team B out of tourn.  
18 20 Jun Holdren-Fonoimoana E. USA Hernandez-Ibarra MEX 2-0 (21-15, 21-19) 0:40
17 20 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Schacht-Slack AUS 2-0 (21-19, 21-16) 0:45
2 20 Jun Schacht-Slack AUS Hernandez-Ibarra MEX 2-1 (21-12, 17-21, 17-15) 0:56
1 20 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Holdren-Fonoimoana E. USA 2-0 (21-11, 21-17) 0:42
Pool B
36 21 Jun Metzger-Wong USA Gavrilov-Todorov V. BUL 2-1 (17-21, 21-11, 15-10) 0:43
35 21 Jun Berger-Doppler AUT Rogers-Scott USA 2-1 (21-13, 13-21, 15-11) 0:58
20 20 Jun Rogers-Scott USA Gavrilov-Todorov V. BUL 2-0 (21-16, 21-17) 0:34
19 20 Jun Metzger-Wong USA Berger-Doppler AUT 0-2 (15-21, 19-21) 0:41
4 20 Jun Berger-Doppler AUT Gavrilov-Todorov V. BUL 2-0 (21-18, 21-16) 0:39
3 20 Jun Metzger-Wong USA Rogers-Scott USA 1-2 (21-17, 16-21, 12-15) 0:56
Pool C
42 21 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-19, 21-15) 0:31
41 21 Jun Berg B.-Dahl SWE Holden-Leinemann CAN 1-2 (19-21, 21-13, 13-15) 0:52
22 20 Jun Holden-Leinemann CAN Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-16, 21-18) 0:44
21 20 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Berg B.-Dahl SWE 0-2 (20-22, 15-21) 0:36
6 20 Jun Berg B.-Dahl SWE Kais Kr.-Vesik EST 2-1 (21-19, 17-21, 15-13) 0:57
5 20 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Holden-Leinemann CAN 2-0 (22-20, 21-16) 0:42
Pool D
44 21 Jun Ricardo-Emanuel BRA Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-19, 21-15) 0:39
43 21 Jun Maaseide-Horrem NOR Kobel-Heuscher SUI 0-2 (15-21, 11-21) 0:32
24 20 Jun Kobel-Heuscher SUI Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-15, 21-19) 0:33
23 20 Jun Ricardo-Emanuel BRA Maaseide-Horrem NOR 2-0 (25-23, 23-21) 0:56
8 20 Jun Maaseide-Horrem NOR Nowotny-Gartmayer AUT 1-2 (21-14, 17-21, 13-15) 0:53
7 20 Jun Ricardo-Emanuel BRA Kobel-Heuscher SUI 1-2 (21-16, 18-21, 13-15) 0:53
Pool E
46 21 Jun Child-Heese CAN Jennings-Fuerbringer USA 2-0 (23-21, 21-17) 0:44
45 21 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Ahmann-Hager GER Injury for team B  
26 20 Jun Ahmann-Hager GER Jennings-Fuerbringer USA 1-2 (21-17, 16-21, 10-15) 0:57
25 20 Jun Child-Heese CAN Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-18, 21-18) 0:44
10 20 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Jennings-Fuerbringer USA 2-1 (21-18, 12-21, 15-8) 0:51
9 20 Jun Child-Heese CAN Ahmann-Hager GER 2-0 (21-13, 21-16) 0:38
Pool F
48 21 Jun Paulo Emilio-Paulão BRA Arkaev-Barsouk RUS 2-1 (24-22, 19-21, 23-21) 1:14
47 21 Jun Alvarez-Rosell CUB Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (20-22, 21-18, 11-15) 0:57
28 20 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Arkaev-Barsouk RUS 2-1 (21-15, 14-21, 15-10) 0:48
27 20 Jun Paulo Emilio-Paulão BRA Alvarez-Rosell CUB 1-2 (21-17, 11-21, 11-15) 0:58
12 20 Jun Alvarez-Rosell CUB Arkaev-Barsouk RUS 2-1 (20-22, 23-21, 15-10) 0:52
11 20 Jun Paulo Emilio-Paulão BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (16-21, 18-21) 0:37
Pool G
38 21 Jun Baracetti-Conde ARG Vesti-Gscheidle SUI Injury for team B  
37 21 Jun Pará-Tande BRA Kogel-Mulder NED 2-1 (21-11, 20-22, 15-12) 0:55
30 20 Jun Kogel-Mulder NED Vesti-Gscheidle SUI Injury for team B  
29 20 Jun Baracetti-Conde ARG Pará-Tande BRA 2-1 (18-21, 21-17, 15-11) 1:00
14 20 Jun Pará-Tande BRA Vesti-Gscheidle SUI 2-0 (23-21, 21-11) 0:43
13 20 Jun Baracetti-Conde ARG Kogel-Mulder NED 2-0 (21-18, 21-11) 0:43
Pool H
40 21 Jun Harley-Franco BRA Cotrino-Garcia Thomsen ESP 1-2 (23-21, 23-25, 13-15) 1:13
39 21 Jun Heyer-Egger M. SUI Canet-Hamel FRA 2-0 (21-18, 21-19) 0:39
32 20 Jun Canet-Hamel FRA Cotrino-Garcia Thomsen ESP 2-0 (21-19, 21-18) 0:44
31 20 Jun Harley-Franco BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (15-21, 21-17, 15-9) 0:57
16 20 Jun Heyer-Egger M. SUI Cotrino-Garcia Thomsen ESP 2-0 (21-15, 21-19) 0:42
15 20 Jun Harley-Franco BRA Canet-Hamel FRA 2-0 (21-19, 27-25) 0:52