FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Men's Greek Open 2003
Rhodes, 04 - 08 June

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Statistics
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 08 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Blanton-Nygaard USA 0-2 (20-22, 18-21) 0:47
Final 3rd Place
63 08 Jun Child-Heese CAN Berger-Doppler AUT 1-2 (17-21, 21-18, 16-18) 1:01
Semi-finals
62 08 Jun Blanton-Nygaard USA Berger-Doppler AUT 2-0 (23-21, 22-20) 0:45
61 08 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Child-Heese CAN 2-0 (21-15, 21-19) 0:37
Round 2
60 07 Jun Berger-Doppler AUT Kjemperud-Hoidalen NOR 2-1 (21-15, 17-21, 15-8) 0:48
59 07 Jun Child-Heese CAN Laciga P.-Laciga M. SUI 2-1 (16-21, 21-18, 15-8) 0:53
58 07 Jun Blanton-Nygaard USA Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
57 07 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Harley-Franco BRA 2-1 (21-18, 17-21, 15-8) 1:06
Round 1
56 07 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Schacht-Slack AUS 2-1 (18-21, 23-21, 15-9) 1:06
55 07 Jun Berger-Doppler AUT Berg B.-Dahl SWE 2-1 (19-21, 23-21, 15-12) 1:13
54 07 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Pará-Tande BRA 2-0 (21-16, 21-18) 0:37
53 07 Jun Child-Heese CAN Kogel-Mulder NED 2-0 (21-14, 21-18) 0:42
52 07 Jun Heyer-Egger M. SUI Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-17, 21-18) 0:36
51 07 Jun Alvarez-Rosell CUB Blanton-Nygaard USA 0-2 (13-21, 19-21) 0:45
50 07 Jun Harley-Franco BRA Baxter-Henkel USA 2-0 (24-22, 21-10) 0:49
49 07 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Ricardo-Emanuel BRA 2-0 (23-21, 21-19) 0:54
Pool A
34 07 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Gortsianouk-Mourtzios GRE 2-0 (21-12, 21-14) 0:34
33 07 Jun Kobel-Heuscher SUI Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-1 (19-21, 21-15, 15-12) 0:50
18 06 Jun Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Gortsianouk-Mourtzios GRE 2-0 (21-12, 21-15) 0:34
17 06 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (22-20, 21-18) 0:45
2 06 Jun Kobel-Heuscher SUI Gortsianouk-Mourtzios GRE 2-0 (21-18, 21-15) 0:36
1 06 Jun Benjamin-Marcio Araujo BRA Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 1-2 (16-21, 21-14, 10-15) 0:56
Pool B
36 07 Jun Ricardo-Emanuel BRA Gavrilov-Todorov V. BUL 2-0 (21-12, 21-19) 0:42
35 07 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Heyer-Egger M. SUI 0-2 (18-21, 19-21) 0:40
20 06 Jun Heyer-Egger M. SUI Gavrilov-Todorov V. BUL 2-1 (19-21, 24-22, 15-8) 0:54
19 06 Jun Ricardo-Emanuel BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-18, 21-14) 0:42
4 06 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Gavrilov-Todorov V. BUL 2-0 (21-13, 21-12) 0:31
3 06 Jun Ricardo-Emanuel BRA Heyer-Egger M. SUI 1-2 (19-21, 21-13, 13-15) 0:57
Pool C
42 07 Jun Pará-Tande BRA Kais Kr.-Vesik EST 2-1 (21-16, 19-21, 15-10) 0:56
41 07 Jun Berger-Doppler AUT Brink-Schneider K. GER 0-2 (16-21, 19-21) 0:44
22 06 Jun Brink-Schneider K. GER Kais Kr.-Vesik EST 1-2 (21-17, 19-21, 8-15) 0:50
21 06 Jun Pará-Tande BRA Berger-Doppler AUT 0-2 (16-21, 18-21) 0:39
6 06 Jun Berger-Doppler AUT Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-16, 30-28) 0:52
5 06 Jun Pará-Tande BRA Brink-Schneider K. GER 2-0 (21-14, 21-13) 0:37
Pool D
44 07 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Arkaev-Barsouk RUS Injury for team A 0:25
43 07 Jun Berg B.-Dahl SWE Maia-Brenha POR Injury for team B 0:22
24 06 Jun Maia-Brenha POR Arkaev-Barsouk RUS 2-0 (21-18, 21-17) 0:41
23 06 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-18, 21-15) 0:39
8 06 Jun Berg B.-Dahl SWE Arkaev-Barsouk RUS 2-1 (21-17, 18-21, 19-17) 1:07
7 06 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Maia-Brenha POR 2-0 (21-14, 21-15) 0:39
Pool E
46 07 Jun Child-Heese CAN Bosma-Herrera ESP Injury for team B  
45 07 Jun Schacht-Slack AUS Canet-Hamel FRA 2-1 (18-21, 21-19, 15-10) 1:03
26 06 Jun Canet-Hamel FRA Bosma-Herrera ESP 2-0 (23-21, 21-18) 0:49
25 06 Jun Child-Heese CAN Schacht-Slack AUS 2-0 (25-23, 21-14) 0:47
10 06 Jun Schacht-Slack AUS Bosma-Herrera ESP 2-1 (19-21, 21-19, 15-10) 1:02
9 06 Jun Child-Heese CAN Canet-Hamel FRA 2-0 (21-15, 21-15) 0:43
Pool F
48 07 Jun Maaseide-Horrem NOR Kogel-Mulder NED 1-2 (20-22, 21-16, 8-15) 1:01
47 07 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Raffaelli-Pimponi ITA 2-0 (21-14, 21-19) 0:42
28 06 Jun Raffaelli-Pimponi ITA Kogel-Mulder NED 0-2 (18-21, 8-21) 0:36
27 06 Jun Maaseide-Horrem NOR Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (26-28, 21-18, 16-18) 1:08
12 06 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Kogel-Mulder NED 2-1 (21-19, 19-21, 15-10) 0:58
11 06 Jun Maaseide-Horrem NOR Raffaelli-Pimponi ITA 2-0 (21-17, 21-9) 0:39
Pool G
38 07 Jun Alvarez-Rosell CUB Baxter-Henkel USA 2-1 (13-21, 21-17, 15-9) 1:01
37 07 Jun Holden-Leinemann CAN Prosser-Williams AUS 2-0 (25-23, 21-13) 0:45
30 06 Jun Prosser-Williams AUS Baxter-Henkel USA 0-2 (16-21, 12-21) 0:34
29 06 Jun Alvarez-Rosell CUB Holden-Leinemann CAN 2-1 (21-19, 19-21, 15-10) 0:56
14 06 Jun Holden-Leinemann CAN Baxter-Henkel USA 0-2 (13-21, 16-21) 0:48
13 06 Jun Alvarez-Rosell CUB Prosser-Williams AUS 2-0 (21-15, 21-19) 0:40
Pool H
40 07 Jun Harley-Franco BRA Cotrino-Garcia Thomsen ESP 2-1 (17-21, 21-14, 15-8) 0:58
39 07 Jun Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE Blanton-Nygaard USA 0-2 (15-21, 17-21) 0:39
32 06 Jun Blanton-Nygaard USA Cotrino-Garcia Thomsen ESP 2-1 (21-18, 21-23, 16-14) 0:58
31 06 Jun Harley-Franco BRA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-16, 21-11) 0:36
16 06 Jun Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE Cotrino-Garcia Thomsen ESP 0-2 (15-21, 18-21) 0:43
15 06 Jun Harley-Franco BRA Blanton-Nygaard USA 2-0 (21-13, 21-16) 0:39