BACK TO 
World Tour 2002

Presentation

General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Spanish Open 2002, Mallorca,
3 - 7 September

Click here for Men's results

Qualification Tournament results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 3
56 04 Sep Montagnolli-Silberberger AUT Sanderson-Huygens Tholen AUS 0-2 (16-21, 15-21) 0:43
55 04 Sep Kessy-Wendell USA Riera-Luge FRA Team A forfeit  
54 04 Sep Torlen-Hakedal NOR Kaup-Brink-Abeler GER 0-2 (16-21, 11-21) 0:34
53 04 Sep Lozano-Zalubovskaya ESP Kadjo-Arjona FRA 2-1 (19-21, 21-14, 15-10) 0:45
52 04 Sep Deister-Claasen GER Minusa-Pulina LAT 0-2 (21-23, 23-25) 0:44
51 04 Sep Jobst-Maxwell CAN Boileau-Martin CAN 2-0 (21-19, 21-13) 0:36
50 04 Sep Ljungquist-Granström SWE Brecher-Matrai HUN 2-1 (17-21, 21-17, 15-9) 0:47
49 04 Sep Alexandra-Mônica BRA De Marinis-Del Core ITA 2-0 (21-18, 21-6) 0:33
Quarterfinals
48 04 Sep Kilchenmann-Schwer SUI Sanderson-Huygens Tholen AUS 1-2 (17-21, 21-17, 8-15) 0:59
47 04 Sep Urata-Tsubakimoto JPN Montagnolli-Silberberger AUT 1-2 (14-21, 21-19, 11-15) 0:48
46 04 Sep Guenette-Zarrzewska CAN Riera-Luge FRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:40
45 04 Sep Nagy-Schlegl HUN Kessy-Wendell USA 0-2 (19-21, 12-21) 0:45
44 04 Sep Kaup-Brink-Abeler GER Serrano Ochoa-Galindo MEX 2-0 (21-18, 21-19) 0:40
43 04 Sep Torlen-Hakedal NOR Van Lierop-Van Breedam BEL 2-1 (16-21, 21-11, 15-10) 0:48
42 04 Sep Kadjo-Arjona FRA Josefsen-Hansen NOR 2-0 (21-18, 21-16) 0:34
41 04 Sep Bragado-Wood USA Lozano-Zalubovskaya ESP 0-2 (0-21, 0-21)  
40 04 Sep Svensson-Andersson SWE Minusa-Pulina LAT 0-2 (13-21, 18-21) 0:34
39 04 Sep Deister-Claasen GER Wiig-Byberg NOR 2-0 (21-15, 21-13) 0:33
38 04 Sep Manley Casimir K.-Stragilotto CAN Boileau-Martin CAN 0-2 (16-21, 18-21) 0:39
37 04 Sep Jobst-Maxwell CAN Warner-Uddstahl SWE 2-1 (21-14, 18-21, 15-13) 0:56
36 04 Sep Brecher-Matrai HUN Mellitzer-Swoboda AUT 2-0 (21-9, 21-18) 0:38
35 04 Sep Ljungquist-Granström SWE Jaouen-Lienard FRA 2-0 (23-21, 21-16) 0:39
34 04 Sep Gavio-Cicola ITA De Marinis-Del Core ITA 0-2 (14-21, 19-21) 0:40
33 04 Sep Alexandra-Mônica BRA Nystrom-Nystrom FIN 2-0 (21-13, 21-13) 0:28
Round of 16
32   Bye Sanderson-Huygens Tholen AUS    
31 03 Sep Ribera-Martinez ESP Kilchenmann-Schwer SUI 1-2 (21-19, 16-21, 6-15) 0:43
30   Bye Montagnolli-Silberberger AUT    
29   Urata-Tsubakimoto JPN Bye    
28   Bye Riera-Luge FRA    
27   Guenette-Zarrzewska CAN Bye    
26 03 Sep Gomez-Callejon ESP Kessy-Wendell USA 0-2 (7-21, 13-21) 0:28
25   Nagy-Schlegl HUN Bye    
24   Bye Serrano Ochoa-Galindo MEX    
23 03 Sep Kaup-Brink-Abeler GER Glover-Austin ENG 2-0 (21-19, 21-16) 0:38
22   Bye Van Lierop-Van Breedam BEL    
21   Torlen-Hakedal NOR Bye    
20   Bye Josefsen-Hansen NOR    
19   Kadjo-Arjona FRA Bye    
18 03 Sep Lozano-Zalubovskaya ESP Malm-Jonuzi SWE 2-0 (21-14, 21-17) 0:33
17   Bye Bye    
16   Bye Minusa-Pulina LAT    
15 03 Sep Esteban-Alonzo ESP Svensson-Andersson SWE 0-2 (20-22, 18-21) 0:40
14   Bye Wiig-Byberg NOR    
13   Deister-Claasen GER Bye    
12   Bye Boileau-Martin CAN    
11   Manley Casimir K.-Stragilotto CAN Bye    
10 03 Sep Larios-Soler ESA Warner-Uddstahl SWE 0-2 (12-21, 12-21) 0:31
9   Jobst-Maxwell CAN Bye    
8   Bye Mellitzer-Swoboda AUT    
7 03 Sep Brecher-Matrai HUN Hansel-Hansel AUT 2-0 (21-18, 21-15) 0:38
6   Bye Jaouen-Lienard FRA    
5   Ljungquist-Granström SWE Bye    
4   Bye De Marinis-Del Core ITA    
3   Gavio-Cicola ITA Bye    
2 03 Sep Wojtckzak-Michon POL Nystrom-Nystrom FIN 0-2 (15-21, 10-21) 0:27
1   Alexandra-Mônica BRA Bye    
Country Quota Playoff for NOR
C 19 03 Sep Wiig-Byberg NOR Evensen-Christoffersen NOR 2-0 (21-13, 21-16) 0:29
C 18   Torlen-Hakedal NOR Bye    
Country Quota Playoff for ITA
C 17 03 Sep Gavio-Cicola ITA Isidori-Marini ITA 2-1 (21-19, 19-21, 15-13) 1:06
C 16   De Marinis-Del Core ITA Bye    
Country Quota Playoff for GER
C 15 03 Sep Banck-Stein GER Kaup-Brink-Abeler GER 1-2 (14-21, 21-19, 9-15) 0:44
C 14   Deister-Claasen GER Bye    
Country Quota Playoff for ESP
C 13   Bye Ribera-Martinez ESP    
C 12 03 Sep Triguero-Sunol ESP Gomez-Callejon ESP 0-2 (19-21, 18-21) 0:49
C 11 03 Sep Pérez-Albert-Forteza Vicaria ESP Lozano-Zalubovskaya ESP 0-2 (13-21, 17-21) 0:30
C 10   Esteban-Alonzo ESP Bye    
Country Quota Playoff for CAN
C 9   Bye Boileau-Martin CAN    
C 8   Manley Casimir K.-Stragilotto CAN Bye    
C 7 03 Sep Small-Lukiw CAN Guenette-Zarrzewska CAN 0-2 (5-21, 19-21) 0:36
C 6   Jobst-Maxwell CAN Bye    
Country Quota Playoff for BRA
C 5   Alexandra-Mônica BRA Bye    
Country Quota Playoff for AUT
C 4   Bye Montagnolli-Silberberger AUT    
C 3   Hansel-Hansel AUT Bye    
C 2   Bye Bye    
C 1   Mellitzer-Swoboda AUT Bye