BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Japanese Open 2002
Osaka, 7 - 11 August
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 11 Aug Ana Paula-Minello BRA Adriana Behar-Shelda BRA 1-2 (17-21, 21-14, 16-18) 0:56
Final 3rd Place
63 11 Aug Walsh-May USA Leenstra-Kadijk R. NED 2-1 (18-21, 21-12, 15-8) 0:44
Semi-finals
62 11 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Leenstra-Kadijk R. NED 2-1 (21-16, 15-21, 15-10) 0:43
61 11 Aug Walsh-May USA Ana Paula-Minello BRA 0-2 (22-24, 19-21) 0:40
Quarterfinals
60 10 Aug Pohl-Rau GER Leenstra-Kadijk R. NED 1-2 (21-17, 18-21, 13-15) 0:48
59 10 Aug Barros-Sandra Pires BRA Ana Paula-Minello BRA 0-2 (11-21, 16-21) 0:34
58 10 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (21-23, 9-21) 0:41
57 10 Aug Walsh-May USA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-17, 21-14) 0:35
Round of 16
56 10 Aug Leenstra-Kadijk R. NED Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-0 (21-17, 21-19) 0:35
55 10 Aug Pottharst-Cook AUS Pohl-Rau GER 0-2 (18-21, 23-25) 0:47
54 10 Aug Ana Paula-Minello BRA Wang-You CHN 2-0 (21-17, 21-13) 0:32
53 10 Aug Barros-Sandra Pires BRA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-12, 21-18) 0:38
52 10 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-12, 21-15) 0:32
51 10 Aug Perrotta-Gattelli ITA Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (13-21, 13-21) 0:30
50 10 Aug Larrea Peraza-Crespo CUB Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (18-21, 25-23, 14-16) 1:05
49 10 Aug Walsh-May USA Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (21-14, 21-17) 0:35
Pool A
34 10 Aug Walsh-May USA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-19, 21-8) 0:34
33 10 Aug Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Benoît-Kuhn SUI 0-2 (27-29, 19-21) 0:51
18 09 Aug Benoît-Kuhn SUI Ahmann-Vollmer GER 1-2 (18-21, 21-15, 9-15) 0:40
17 09 Aug Walsh-May USA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (24-22, 21-16) 0:42
2 09 Aug Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Ahmann-Vollmer GER 2-1 (30-28, 13-21, 15-13) 0:48
1 09 Aug Walsh-May USA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-15, 21-12) 0:32
Pool B
36 10 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Nagy-Schlegl HUN 2-0 (22-20, 21-13) 0:36
35 10 Aug Sanderson-Huygens Tholen AUS Pangka-Arlaisuk THA 2-0 (21-17, 21-15) 0:36
20 09 Aug Pangka-Arlaisuk THA Nagy-Schlegl HUN 2-0 (21-14, 21-18) 0:36
19 09 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (21-16, 21-19) 0:44
4 09 Aug Sanderson-Huygens Tholen AUS Nagy-Schlegl HUN 2-1 (17-21, 21-19, 15-13) 0:56
3 09 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Pangka-Arlaisuk THA 2-0 (21-11, 21-10) 0:25
Pool C
42 10 Aug Pottharst-Cook AUS Wang-You CHN 2-0 (21-12, 21-19) 0:34
41 10 Aug Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (20-22, 12-21) 0:38
22 09 Aug Maaseide-Glesnes NOR Wang-You CHN 0-2 (18-21, 18-21) 0:37
21 09 Aug Pottharst-Cook AUS Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB 2-1 (19-21, 21-16, 15-13) 0:53
6 09 Aug Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Wang-You CHN 1-2 (15-21, 21-18, 10-15) 0:50
5 09 Aug Pottharst-Cook AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-16, 21-13) 0:34
Pool D
44 10 Aug Ana Paula-Minello BRA Urata-Tsubakimoto JPN 2-0 (21-6, 21-7) 0:27
43 10 Aug Pohl-Rau GER Jobst-Maxwell CAN 2-1 (21-10, 21-23, 15-10) 0:50
24 09 Aug Jobst-Maxwell CAN Urata-Tsubakimoto JPN 2-0 (24-22, 21-16) 0:42
23 09 Aug Ana Paula-Minello BRA Pohl-Rau GER 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
8 09 Aug Pohl-Rau GER Urata-Tsubakimoto JPN 2-0 (21-13, 21-7) 0:33
7 09 Aug Ana Paula-Minello BRA Jobst-Maxwell CAN 2-0 (21-11, 21-11) 0:30
Pool E
46 10 Aug Barros-Sandra Pires BRA Bragado-Wood USA 2-1 (21-15, 19-21, 15-12) 0:51
45 10 Aug Rii Seike-Aoki JPN Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 0-2 (9-21, 15-21) 0:32
26 09 Aug Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS Bragado-Wood USA 2-0 (21-14, 21-17) 0:34
25 09 Aug Barros-Sandra Pires BRA Rii Seike-Aoki JPN 2-0 (21-14, 21-12) 0:36
10 09 Aug Rii Seike-Aoki JPN Bragado-Wood USA 0-2 (8-21, 7-21) 0:28
9 09 Aug Barros-Sandra Pires BRA Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-0 (21-13, 21-11) 0:36
Pool F
48 10 Aug Leenstra-Kadijk R. NED Deister-Claasen GER 2-1 (17-21, 21-17, 19-17) 0:52
47 10 Aug Tokuno-Kusuhara JPN Galindo-Serrano Ochoa MEX 2-0 (21-14, 21-19) 0:40
28 09 Aug Galindo-Serrano Ochoa MEX Deister-Claasen GER 0-2 (18-21, 19-21) 0:33
27 09 Aug Leenstra-Kadijk R. NED Tokuno-Kusuhara JPN 2-1 (21-18, 18-21, 15-9) 0:55
12 09 Aug Tokuno-Kusuhara JPN Deister-Claasen GER 2-0 (26-24, 21-19) 0:51
11 09 Aug Leenstra-Kadijk R. NED Galindo-Serrano Ochoa MEX 2-0 (21-18, 21-12) 0:36
Pool G
38 10 Aug Perrotta-Gattelli ITA Kadjo-Arjona FRA 2-1 (19-21, 21-17, 15-13) 0:54
37 10 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Gaxiola-Garcia MEX 1-2 (21-13, 17-21, 11-15) 0:53
30 09 Aug Gaxiola-Garcia MEX Kadjo-Arjona FRA 2-1 (21-19, 18-21, 15-9) 0:54
29 09 Aug Perrotta-Gattelli ITA Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (13-21, 23-21, 11-15) 0:56
14 09 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Kadjo-Arjona FRA 2-1 (22-20, 15-21, 15-13) 1:02
13 09 Aug Perrotta-Gattelli ITA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-15, 21-14) 0:36
Pool H
40 10 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Gougeon-Lessard CAN 2-1 (18-21, 21-16, 15-10) 0:53
39 10 Aug Larrea Peraza-Crespo CUB Gerlic-Lochowicz AUS 2-1 (19-21, 21-13, 20-18) 1:01
32 09 Aug Gerlic-Lochowicz AUS Gougeon-Lessard CAN 2-1 (21-18, 11-21, 15-10) 0:41
31 09 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Larrea Peraza-Crespo CUB 0-2 (11-21, 18-21) 0:35
16 09 Aug Larrea Peraza-Crespo CUB Gougeon-Lessard CAN 2-1 (19-21, 21-16, 15-7) 0:51
15 09 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Gerlic-Lochowicz AUS 2-0 (21-18, 21-16) 0:39