BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Austrian Grand Slam 2002
Klagenfurt, 31 July - 3 August

click here for Men's Results

Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
96 03 Aug Walsh-May USA Adriana Behar-Shelda BRA 2-0 (21-19, 21-18) 0:46
Final 3rd Place
95 03 Aug McPeak-Youngs USA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-17, 21-15) 0:39
Semi-finals
94 03 Aug Tokuno-Kusuhara JPN Adriana Behar-Shelda BRA 1-2 (21-18, 19-21, 15-17) 1:04
93 03 Aug Walsh-May USA McPeak-Youngs USA 2-1 (23-21, 14-21, 15-8) 0:58
Quarterfinals
92 02 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (17-21, 14-21) 0:37
91 02 Aug Leenstra-Kadijk R. NED Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (18-21, 18-21) 0:37
90 02 Aug Ana Paula-Minello BRA McPeak-Youngs USA 0-2 (17-21, 18-21) 0:38
89 02 Aug Walsh-May USA Schuster-Busch USA 2-1 (19-21, 22-20, 15-9) 0:58
Round of 16
88 02 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-15, 21-12) 0:33
87 02 Aug Gerlic-Lochowicz AUS Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (20-22, 14-21) 0:42
86 02 Aug Mônica-Alexandra BRA Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (18-21, 13-21) 0:38
85 02 Aug Pottharst-Cook AUS Leenstra-Kadijk R. NED 0-2 (19-21, 23-25) 0:39
84 02 Aug McPeak-Youngs USA Barros-Sandra Pires BRA 2-0 (21-19, 21-13) 0:37
83 02 Aug Ana Paula-Minello BRA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-15, 21-12) 0:34
82 02 Aug Schuster-Busch USA Larrea Peraza-Crespo CUB 2-1 (21-16, 27-29, 15-12) 0:48
81 02 Aug Walsh-May USA Fontana-DeNecochea USA 2-0 (21-13, 21-17) 0:35
Round of 24
80 02 Aug Jobst-Maxwell CAN Perrotta-Gattelli ITA 0-2 (14-21, 13-21) 0:36
79 02 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-19, 21-13) 0:41
78 02 Aug Bruschini-Solazzi ITA Tokuno-Kusuhara JPN 1-2 (21-12, 16-21, 18-20) 1:01
77 02 Aug Celbova-Dosoudilova CZE Leenstra-Kadijk R. NED 0-2 (16-21, 26-28) 0:45
76 02 Aug Barros-Sandra Pires BRA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-15, 21-14) 0:35
75 02 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Benoît-Kuhn SUI 0-2 (16-21, 12-21) 0:39
74 02 Aug Pohl-Rau GER Larrea Peraza-Crespo CUB 0-2 (14-21, 20-22) 0:44
73 02 Aug Fontana-DeNecochea USA Galindo-Serrano Ochoa MEX 2-1 (21-16, 7-21, 15-7) 0:53
Pool A
50 01 Aug Walsh-May USA Lahme-Müsch GER 2-0 (21-18, 21-10) 0:40
49 01 Aug Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (18-21, 20-22) 0:39
26 31 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Lahme-Müsch GER 1-2 (20-22, 21-15, 11-15) 0:51
25 31 Jul Walsh-May USA Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-0 (22-20, 21-15) 0:40
2 31 Jul Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS Lahme-Müsch GER 2-0 (21-17, 21-17) 0:41
1 31 Jul Walsh-May USA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
Pool B
52 01 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Pichler-Trampusch AUT 2-0 (21-11, 21-13) 0:31
51 01 Aug Maaseide-Glesnes NOR Larrea Peraza-Crespo CUB 1-2 (15-21, 23-21, 9-15) 0:52
28 31 Jul Larrea Peraza-Crespo CUB Pichler-Trampusch AUT 2-0 (21-12, 21-7) 0:20
27 31 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-13, 21-17) 0:39
4 31 Jul Maaseide-Glesnes NOR Pichler-Trampusch AUT 2-0 (21-7, 21-15) 0:28
3 31 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Larrea Peraza-Crespo CUB 2-0 (21-12, 21-15) 0:37
Pool C
54 01 Aug Pottharst-Cook AUS Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 1-2 (21-14, 18-21, 15-17) 0:50
53 01 Aug Sanderson-Huygens Tholen AUS Benoît-Kuhn SUI 0-2 (16-21, 17-21) 0:39
30 31 Jul Benoît-Kuhn SUI Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-11, 21-11) 0:33
29 31 Jul Pottharst-Cook AUS Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (21-12, 21-16) 0:38
6 31 Jul Sanderson-Huygens Tholen AUS Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 2-1 (21-11, 19-21, 15-13) 0:52
5 31 Jul Pottharst-Cook AUS Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-17, 21-16) 0:40
Pool D
56 01 Aug McPeak-Youngs USA Montagnolli-Silberberger AUT 2-0 (21-8, 21-13) 0:29
55 01 Aug Tokuno-Kusuhara JPN Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-19, 21-14) 0:40
32 31 Jul Gougeon-Lessard CAN Montagnolli-Silberberger AUT 2-1 (15-21, 21-8, 15-13) 0:49
31 31 Jul McPeak-Youngs USA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-18, 21-14) 0:36
8 31 Jul Tokuno-Kusuhara JPN Montagnolli-Silberberger AUT 2-0 (21-15, 21-11) 0:34
7 31 Jul McPeak-Youngs USA Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-14, 21-13) 0:34
Pool E
58 01 Aug Ana Paula-Minello BRA Rii Seike-Aoki JPN 2-0 (21-8, 21-13) 0:27
57 01 Aug Leenstra-Kadijk R. NED Goller-Schmidt GER 2-0 (21-19, 21-13) 0:36
34 31 Jul Goller-Schmidt GER Rii Seike-Aoki JPN 2-1 (22-24, 21-19, 15-6) 0:58
33 31 Jul Ana Paula-Minello BRA Leenstra-Kadijk R. NED 2-1 (21-18, 19-21, 15-10) 0:50
10 31 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Rii Seike-Aoki JPN 2-0 (21-16, 21-12) 0:33
9 31 Jul Ana Paula-Minello BRA Goller-Schmidt GER 2-0 (21-14, 21-13) 0:35
Pool F
60 01 Aug Mônica-Alexandra BRA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-17, 32-30) 0:47
59 01 Aug Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (18-21, 15-21) 0:36
36 31 Jul Gaxiola-Garcia MEX Ahmann-Vollmer GER 0-2 (20-22, 16-21) 0:36
35 31 Jul Mônica-Alexandra BRA Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-17, 21-17) 0:39
12 31 Jul Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Ahmann-Vollmer GER 1-2 (21-13, 18-21, 14-16) 0:53
11 31 Jul Mônica-Alexandra BRA Gaxiola-Garcia MEX 1-2 (15-21, 21-19, 11-15) 0:54
Pool G
62 01 Aug Fontana-DeNecochea USA Nagy-Schlegl HUN 2-0 (21-11, 21-19) 0:36
61 01 Aug Granström-Ljungquist SWE Gerlic-Lochowicz AUS 2-1 (21-18, 19-21, 15-12) 0:53
38 31 Jul Gerlic-Lochowicz AUS Nagy-Schlegl HUN 2-0 (21-15, 21-16) 0:39
37 31 Jul Fontana-DeNecochea USA Granström-Ljungquist SWE 2-0 (21-9, 21-16) 0:37
14 31 Jul Granström-Ljungquist SWE Nagy-Schlegl HUN 0-2 (15-21, 16-21) 0:34
13 31 Jul Fontana-DeNecochea USA Gerlic-Lochowicz AUS 0-2 (17-21, 13-21) 0:43
Pool H
64 01 Aug Perrotta-Gattelli ITA Riera-Berjonneau FRA 2-0 (21-19, 21-18) 0:36
63 01 Aug Schuster-Busch USA Wang-Ji CHN 1-2 (21-14, 20-22, 13-15) 0:55
40 31 Jul Wang-Ji CHN Riera-Berjonneau FRA 2-0 (21-19, 21-9) 0:32
39 31 Jul Perrotta-Gattelli ITA Schuster-Busch USA 0-2 (18-21, 19-21) 0:47
16 31 Jul Schuster-Busch USA Riera-Berjonneau FRA 2-0 (21-10, 21-14) 0:32
15 31 Jul Perrotta-Gattelli ITA Wang-Ji CHN 2-0 (21-16, 21-16) 0:44
Pool J
66 01 Aug Mellitzer-Swoboda AUT Palacio-Quevedo CUB 0-2 (18-21, 16-21) 0:40
65 01 Aug Pohl-Rau GER Jobst-Maxwell CAN 2-0 (21-16, 23-21) 0:36
42 31 Jul Jobst-Maxwell CAN Palacio-Quevedo CUB 2-0 (23-21, 21-15) 0:43
41 31 Jul Mellitzer-Swoboda AUT Pohl-Rau GER 0-2 (15-21, 15-21) 0:34
18 31 Jul Pohl-Rau GER Palacio-Quevedo CUB 2-0 (21-14, 21-17) 0:35
17 31 Jul Mellitzer-Swoboda AUT Jobst-Maxwell CAN 2-1 (17-21, 22-20, 17-15) 0:56
Pool K
68 01 Aug Stampfer-Meissinger AUT Skrivan-Gintzburger SUI 0-2 (19-21, 16-21) 0:36
67 01 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Galindo-Serrano Ochoa MEX 2-0 (21-18, 21-16) 0:36
44 31 Jul Galindo-Serrano Ochoa MEX Skrivan-Gintzburger SUI 2-0 (21-19, 21-12) 0:33
43 31 Jul Stampfer-Meissinger AUT Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (6-21, 8-21) 0:25
20 31 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Skrivan-Gintzburger SUI 2-0 (21-12, 21-13) 0:34
19 31 Jul Stampfer-Meissinger AUT Galindo-Serrano Ochoa MEX 0-2 (14-21, 11-21) 0:34
Pool L
70 01 Aug Barros-Sandra Pires BRA Boileau-Morin CAN 2-0 (21-11, 21-18) 0:34
69 01 Aug Bruschini-Solazzi ITA Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-1 (18-21, 21-19, 16-14) 0:54
46 31 Jul Tobiasova-Teknedzjanova CZE Boileau-Morin CAN 2-0 (21-11, 21-12) 0:26
45 31 Jul Barros-Sandra Pires BRA Bruschini-Solazzi ITA 0-2 (15-21, 17-21) 0:44
22 31 Jul Bruschini-Solazzi ITA Boileau-Morin CAN 2-1 (16-21, 21-15, 15-9) 0:45
21 31 Jul Barros-Sandra Pires BRA Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-0 (21-13, 21-19) 0:41
Pool M
72 01 Aug Celbova-Dosoudilova CZE Minusa-Pulina LAT 2-1 (16-21, 21-15, 15-7) 0:38
71 01 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Alcon-Pol ESP 2-0 (21-16, 21-15) 0:36
48 31 Jul Alcon-Pol ESP Minusa-Pulina LAT 1-2 (18-21, 21-15, 12-15) 0:43
47 31 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (18-21, 27-25, 15-17) 0:58
24 31 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-16, 21-18) 0:36
23 31 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Alcon-Pol ESP 2-0 (21-18, 21-13) 0:34