BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Greek Open 2002
Rhodes, 24 - 28 July
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 28 Jul Pottharst-Cook AUS McPeak-Youngs USA 0-2 (17-21, 16-21) 0:49
Final 3rd Place
63 28 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Sfyri-Karadassiou GRE 0-2 (17-21, 23-25) 0:57
Semi-finals
62 28 Jul McPeak-Youngs USA Sfyri-Karadassiou GRE 2-1 (18-21, 21-10, 16-14) 1:08
61 28 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Pottharst-Cook AUS 0-2 (14-21, 12-21) 0:44
Quarterfinals
60 27 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (21-16, 16-21, 11-15) 1:04
59 27 Jul Barros-Sandra Pires BRA Pottharst-Cook AUS 0-2 (18-21, 19-21) 0:43
58 27 Jul Fontana-DeNecochea USA McPeak-Youngs USA 0-2 (17-21, 13-21) 0:39
57 27 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Alexandra-Mônica BRA 2-1 (21-18, 18-21, 15-11) 0:51
Round of 16
56 27 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (22-20, 21-19) 0:49
55 27 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-14, 21-17) 0:42
54 27 Jul Pottharst-Cook AUS Larrea Peraza-Crespo CUB 2-0 (21-16, 21-11) 0:34
53 27 Jul Ana Paula-Minello BRA Barros-Sandra Pires BRA 1-2 (15-21, 21-10, 14-16) 0:53
52 27 Jul McPeak-Youngs USA Schuster-Busch USA 2-1 (21-13, 17-21, 15-12) 0:53
51 27 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Fontana-DeNecochea USA 1-2 (18-21, 21-17, 9-15) 0:56
50 27 Jul Alexandra-Mônica BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-18, 21-13) 0:38
49 27 Jul Walsh-May USA Leenstra-Kadijk R. NED 0-2 (17-21, 18-21) 0:37
Pool A
34 27 Jul Walsh-May USA Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-0 (21-15, 21-12) 0:24
33 27 Jul Schuster-Busch USA Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-1 (21-14, 17-21, 15-13) 0:50
18 26 Jul Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS Tobiasova-Teknedzjanova CZE 1-2 (21-11, 30-32, 10-15) 1:03
17 26 Jul Walsh-May USA Schuster-Busch USA 2-0 (21-15, 21-16) 0:34
2 26 Jul Schuster-Busch USA Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-1 (18-21, 21-14, 15-7) 0:43
1 26 Jul Walsh-May USA Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-1 (21-16, 18-21, 15-6) 0:53
Pool B
36 27 Jul McPeak-Youngs USA Tsiartsiani-Kitsou GRE 2-0 (21-7, 21-13) 0:34
35 27 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Leenstra-Kadijk R. NED 1-2 (18-21, 21-17, 9-15) 0:49
20 26 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Tsiartsiani-Kitsou GRE 2-0 (21-15, 21-14) 0:35
19 26 Jul McPeak-Youngs USA Celbova-Dosoudilova CZE 2-0 (21-19, 21-12) 0:34
4 26 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Tsiartsiani-Kitsou GRE 2-0 (21-10, 21-11) 0:31
3 26 Jul McPeak-Youngs USA Leenstra-Kadijk R. NED 2-0 (21-19, 21-15) 0:39
Pool C
42 27 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Syren-Luge FRA 2-0 (21-11, 21-13) 0:35
41 27 Jul Maaseide-Glesnes NOR Larrea Peraza-Crespo CUB 0-2 (17-21, 15-21) 0:35
22 26 Jul Larrea Peraza-Crespo CUB Syren-Luge FRA 2-0 (21-12, 21-14) 0:34
21 26 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-16, 21-9) 0:39
6 26 Jul Maaseide-Glesnes NOR Syren-Luge FRA 2-0 (21-12, 21-19) 0:34
5 26 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Larrea Peraza-Crespo CUB 2-1 (21-18, 19-21, 15-8) 0:57
Pool D
44 27 Jul Pottharst-Cook AUS Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-19, 21-19) 0:38
43 27 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB 2-1 (21-19, 14-21, 15-13) 1:00
24 26 Jul Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-17, 22-20) 0:42
23 26 Jul Pottharst-Cook AUS Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-13, 21-13) 0:35
8 26 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Benoît-Kuhn SUI 2-0 (23-21, 21-18) 0:47
7 26 Jul Pottharst-Cook AUS Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-9, 21-17) 0:35
Pool E
46 27 Jul Ana Paula-Minello BRA Mellitzer-Swoboda AUT 2-0 (21-13, 21-9) 0:28
45 27 Jul Pohl-Rau GER Bruschini-Solazzi ITA 0-2 (12-21, 17-21) 0:35
26 26 Jul Bruschini-Solazzi ITA Mellitzer-Swoboda AUT 2-0 (21-10, 21-13) 0:39
25 26 Jul Ana Paula-Minello BRA Pohl-Rau GER 2-0 (26-24, 21-10) 0:38
10 26 Jul Pohl-Rau GER Mellitzer-Swoboda AUT 2-0 (21-11, 21-16) 0:33
9 26 Jul Ana Paula-Minello BRA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-18, 21-17) 0:36
Pool F
48 27 Jul Barros-Sandra Pires BRA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-17, 21-8) 0:32
47 27 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (21-14, 21-14) 0:48
28 26 Jul Sanderson-Huygens Tholen AUS Ahmann-Vollmer GER 0-2 (18-21, 20-22) 0:44
27 26 Jul Barros-Sandra Pires BRA Sfyri-Karadassiou GRE 0-2 (19-21, 20-22) 0:44
12 26 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Ahmann-Vollmer GER 1-2 (18-21, 21-19, 13-15) 1:00
11 26 Jul Barros-Sandra Pires BRA Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (24-22, 21-13) 0:44
Pool G
38 27 Jul Perrotta-Gattelli ITA Hakedal-Torlen NOR 2-0 (21-15, 25-23) 0:44
37 27 Jul Nikolaidou-Koutroumanidou GRE Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (14-21, 21-23) 0:39
30 26 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Hakedal-Torlen NOR 2-0 (22-20, 21-12) 0:39
29 26 Jul Perrotta-Gattelli ITA Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-14, 21-18) 0:41
14 26 Jul Nikolaidou-Koutroumanidou GRE Hakedal-Torlen NOR 0-2 (19-21, 17-21) 0:46
13 26 Jul Perrotta-Gattelli ITA Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (19-21, 21-23) 0:49
Pool H
40 27 Jul Alexandra-Mônica BRA Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-18, 21-9) 0:34
39 27 Jul Fontana-DeNecochea USA Tokuno-Kusuhara JPN 2-1 (21-17, 23-25, 15-13) 1:02
32 26 Jul Tokuno-Kusuhara JPN Minusa-Pulina LAT 1-2 (13-21, 21-16, 10-15) 0:51
31 26 Jul Alexandra-Mônica BRA Fontana-DeNecochea USA 2-0 (21-16, 21-18) 0:42
16 26 Jul Fontana-DeNecochea USA Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-13, 21-17) 0:37
15 26 Jul Alexandra-Mônica BRA Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (16-21, 14-21) 0:37