BACK TO 
World Tour 2002

Presentation

General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Spanish Open 2002, 
Mallorca, 4 - 8 September

Click here for Women's Results

Qualification Tournament results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 3
56 05 Sep Krumins-Grinbergs LAT Pará-Harley BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:43
55 05 Sep Backer M.-Ronnes NED Jennings-McCaw USA 1-2 (12-21, 21-18, 7-15) 0:49
54 05 Sep Slacanin-Schneider K. GER Vesti-Gscheidle SUI 2-0 (21-14, 21-14) 0:41
53 05 Sep Sayfulin-Kouchnerev RUS Yoyi Rodriguez-Rodriguez Herrera ESP 0-2 (14-21, 21-23) 0:44
52 05 Sep Barsouk-Tenenbaum RUS Amore"Eugio"-Lione ITA 0-2 (13-21, 6-21) 0:26
51 05 Sep Rademaker-Rademaker NED Skarlund-Huseby NOR 0-2 (6-21, 18-21) 0:29
50 05 Sep Gavrilov-Todorov V. BUL Olesen-Sonderberg DEN 2-0 (21-12, 21-19) 0:33
49 05 Sep Alvarez-Rosell CUB Kais Kr.-Vesik EST 1-2 (21-23, 21-19, 7-15) 0:45
Quarterfinals
48 05 Sep Svensson R.-Gilbertsson SWE Pará-Harley BRA 0-2 (14-21, 14-21) 0:37
47 05 Sep Stamm-Maderböck AUT Krumins-Grinbergs LAT 0-2 (19-21, 14-21) 0:44
46 05 Sep Magnusson M.-Brinkborg SWE Jennings-McCaw USA 0-2 (11-21, 14-21) 0:33
45 05 Sep Backer M.-Ronnes NED Ces-Salvetti FRA 2-1 (21-19, 18-21, 15-13) 1:00
44 05 Sep Luna-Ruiz Nuñez ESP Vesti-Gscheidle SUI 1-2 (21-17, 18-21, 11-15) 0:54
43 05 Sep Slacanin-Schneider K. GER Ronnes-Boersma E. NED 2-0 (21-17, 21-17) 0:33
42 05 Sep Arkaev-Karpukhin RUS Yoyi Rodriguez-Rodriguez Herrera ESP 0-2 (13-21, 23-25) 0:39
41 05 Sep Sayfulin-Kouchnerev RUS Nishimura-Asahi JPN 2-0 (21-18, 21-16) 0:49
40 05 Sep Takao-Ogawa JPN Amore"Eugio"-Lione ITA 0-2 (17-21, 20-22) 0:39
39 05 Sep Babich-Khudoley UKR Barsouk-Tenenbaum RUS 1-2 (19-21, 22-20, 11-15) 0:50
38 05 Sep Kempenaers-Delfosse BEL Skarlund-Huseby NOR 0-2 (16-21, 19-21) 0:34
37 05 Sep Watanabe-Shiratori JPN Rademaker-Rademaker NED 0-2 (16-21, 11-21) 0:32
36 05 Sep Olesen-Sonderberg DEN Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-17, 21-18) 0:35
35 05 Sep Briyida-Pedrosa POR Gavrilov-Todorov V. BUL 1-2 (21-14, 18-21, 12-15) 0:53
34 05 Sep Kais Kr.-Vesik EST Sotelo-Martell MEX 2-1 (19-21, 21-16, 15-10) 0:47
33 05 Sep Alvarez-Rosell CUB Coucke-Andelhof BEL 2-0 (21-13, 21-15) 0:34
Round of 16
32   Bye Pará-Harley BRA    
31 04 Sep Svensson R.-Gilbertsson SWE Da Silva-Gomez ESP 2-0 (21-14, 21-18) 0:31
30   Bye Krumins-Grinbergs LAT    
29   Stamm-Maderböck AUT Bye    
28   Bye Jennings-McCaw USA    
27 04 Sep Magnusson M.-Brinkborg SWE Shapranovich-Petreaev ISR 2-0 (21-16, 22-20) 0:38
26 04 Sep Bukin-Nikolaev UKR Ces-Salvetti FRA 1-2 (17-21, 21-13, 13-15) 0:45
25   Backer M.-Ronnes NED Bye    
24   Bye Vesti-Gscheidle SUI    
23 04 Sep Luna-Ruiz Nuñez ESP Del Coto-Salema ARG 2-0 (21-13, 21-17) 0:38
22 04 Sep Ronnes-Boersma E. NED Torsone-Heath USA 2-1 (20-22, 21-13, 15-7) 0:43
21   Slacanin-Schneider K. GER Bye    
20   Bye Yoyi Rodriguez-Rodriguez Herrera ESP    
19 04 Sep Arkaev-Karpukhin RUS Costa-Martin ESP 2-0 (21-11, 21-12) 0:29
18 04 Sep Nishimura-Asahi JPN Kirihara-Yamamoto JPN 2-0 (26-24, 21-14) 0:41
17   Sayfulin-Kouchnerev RUS Bye    
16   Bye Amore"Eugio"-Lione ITA    
15 04 Sep Takao-Ogawa JPN Karger-Lammens GER 2-0 (21-14, 21-15) 0:34
14 04 Sep De Angeli-Monduzzi SMR Barsouk-Tenenbaum RUS 0-2 (19-21, 14-21) 0:34
13   Babich-Khudoley UKR Bye    
12   Bye Skarlund-Huseby NOR    
11 04 Sep Hauser-Loeub CAN Kempenaers-Delfosse BEL 0-2 (15-21, 14-21) 0:42
10 04 Sep Rademaker-Rademaker NED Marnics-Marnics LAT 2-0 (23-21, 21-18) 0:34
9   Watanabe-Shiratori JPN Bye    
8   Bye Goranson K.-Goranson E. NOR    
7 04 Sep Svensson J.-Oestberg SWE Olesen-Sonderberg DEN 0-2 (19-21, 15-21) 0:39
6 04 Sep Tabarini F.-Tabarini A. SMR Gavrilov-Todorov V. BUL 0-2 (18-21, 12-21) 0:33
5   Briyida-Pedrosa POR Bye    
4   Bye Sotelo-Martell MEX    
3   Kais Kr.-Vesik EST Bye    
2 04 Sep Nota-Tomatis ITA Coucke-Andelhof BEL 1-2 (21-19, 15-21, 11-15) 0:58
1   Alvarez-Rosell CUB Bye    
Country Quota Playoff for ESP
C 43 04 Sep Alarcón-Garcia ESP Luna-Ruiz Nuñez ESP 0-2 (15-21, 14-21) 0:31
C 42 04 Sep Da Silva-Gomez ESP Garneria-Alzamora ESP 2-0 (21-11, 21-9) 0:24
C 41 04 Sep Costa-Martin ESP Ramos-Llop ESP Team B forfeit  
C 40   Yoyi Rodriguez-Rodriguez Herrera ESP Bye    
Country Quota Playoff for SUI
C 39 04 Sep Vesti-Gscheidle SUI Schütz-Reinmann SUI 2-1 (21-18, 13-21, 15-10) 0:44
Country Quota Playoff for NOR
C 38 04 Sep Wisloff-Engvik NOR Skarlund-Huseby NOR 1-2 (21-23, 21-13, 11-15) 0:53
C 37 04 Sep Goranson K.-Goranson E. NOR Storoy-Helland NOR 2-0 (21-16, 21-19) 0:40
C 36   Bye Skarlund-Huseby NOR    
C 35   Bye Bye    
C 34 04 Sep Quarre-Tannasfield NOR Storoy-Helland NOR 1-2 (13-21, 21-14, 13-15) 0:58
C 33   Goranson K.-Goranson E. NOR Bye    
Country Quota Playoff for SWE
C 28   Svensson J.-Oestberg SWE Bye    
C 27 04 Sep Svensson R.-Gilbertsson SWE Nilsson-Rininsland SWE 2-0 (21-15, 23-21) 0:39
C 26   Magnusson M.-Brinkborg SWE Bye