BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Austrian Grand Slam 2002
Klagenfurt, 1 August - 4 August

Click here for Women's Results

Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
96 04 Aug Heyer-Egger M. SUI Ricardo-Loiola BRA 0-2 (16-21, 18-21) 0:47
Final 3rd Place
95 04 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Marcio Araujo-Benjamin BRA 2-0 (21-18, 21-14) 0:43
Semi-finals
94 04 Aug Marcio Araujo-Benjamin BRA Ricardo-Loiola BRA 0-2 (19-21, 14-21) 0:44
93 04 Aug Heyer-Egger M. SUI Kjemperud-Hoidalen NOR 2-1 (18-21, 21-19, 15-10) 0:59
Quarterfinals
92 03 Aug Berger-Doppler AUT Ricardo-Loiola BRA 0-2 (18-21, 15-21) 0:49
91 03 Aug Child-Heese CAN Marcio Araujo-Benjamin BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:44
90 03 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-18, 21-19) 0:46
89 03 Aug Roberto Lopes-Franco BRA Heyer-Egger M. SUI 1-2 (18-21, 21-18, 10-15) 1:00
Round of 16
88 03 Aug Ricardo-Loiola BRA Heuscher-Kobel SUI 2-1 (22-24, 21-19, 15-12) 1:00
87 03 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Berger-Doppler AUT 0-2 (18-21, 19-21) 0:48
86 03 Aug Marcio Araujo-Benjamin BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-19, 21-14) 0:42
85 03 Aug Canet-Hamel FRA Child-Heese CAN 0-2 (17-21, 28-30) 0:59
84 03 Aug Maaseide-Horrem NOR Blanton-Henkel USA 2-0 (21-12, 21-16) 0:37
83 03 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Baracetti-Conde ARG 2-0 (23-21, 22-20) 0:53
82 03 Aug Wong-Metzger USA Heyer-Egger M. SUI 1-2 (13-21, 21-17, 9-15) 0:53
81 03 Aug Emanuel-Tande BRA Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (17-21, 18-21) 0:46
Round of 24
80 03 Aug Heuscher-Kobel SUI Rogers-Scott USA 2-0 (21-19, 21-19) 0:41
79 03 Aug Berger-Doppler AUT Ahmann-Hager GER 2-0 (21-13, 21-15) 0:44
78 03 Aug Holdren-Fonoimoana E. USA Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (21-19, 11-21, 14-16) 0:58
77 03 Aug Zaitsev-Karasev RUS Child-Heese CAN 1-2 (21-17, 16-21, 8-15) 0:55
76 03 Aug Blanton-Henkel USA Raffaelli-Pimponi ITA 2-0 (25-23, 21-19) 0:54
75 03 Aug Alvarez-Rosell CUB Baracetti-Conde ARG 0-2 (16-21, 25-27) 0:51
74 03 Aug Berg B.-Dahl SWE Heyer-Egger M. SUI 0-2 (15-21, 14-21) 0:42
73 03 Aug Roberto Lopes-Franco BRA Vesti-Gscheidle SUI 2-0 (21-11, 21-14) 0:38
Pool N
50 02 Aug Emanuel-Tande BRA Gosch-Strauss AUT 2-0 (24-22, 21-16) 0:43
49 02 Aug Schacht-Slack AUS Ahmann-Hager GER 0-2 (23-25, 17-21) 0:47
26 01 Aug Ahmann-Hager GER Gosch-Strauss AUT 2-0 (21-17, 21-19) 0:41
25 01 Aug Emanuel-Tande BRA Schacht-Slack AUS 2-1 (16-21, 21-16, 15-11) 0:52
2 01 Aug Schacht-Slack AUS Gosch-Strauss AUT 2-0 (21-18, 21-11) 0:33
1 01 Aug Emanuel-Tande BRA Ahmann-Hager GER 2-0 (21-16, 21-18) 0:40
Pool O
52 02 Aug Ricardo-Loiola BRA Sotelo-Martell MEX 2-0 (21-16, 21-13) 0:34
51 02 Aug Heyer-Egger M. SUI Bosma-Cotrino ESP 2-1 (18-21, 21-16, 15-7) 0:56
28 01 Aug Bosma-Cotrino ESP Sotelo-Martell MEX 1-2 (21-18, 18-21, 10-15) 0:50
27 01 Aug Ricardo-Loiola BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (16-21, 21-15, 15-10) 1:02
4 01 Aug Heyer-Egger M. SUI Sotelo-Martell MEX 2-0 (21-15, 21-15) 0:31
3 01 Aug Ricardo-Loiola BRA Bosma-Cotrino ESP 2-1 (12-21, 21-13, 15-12) 0:49
Pool P
54 02 Aug Baracetti-Conde ARG Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT 2-1 (19-21, 21-15, 15-11) 0:48
53 02 Aug Maia-Brenha POR Canet-Hamel FRA 1-2 (19-21, 21-16, 11-15) 0:55
30 01 Aug Canet-Hamel FRA Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT 2-0 (21-18, 21-18) 0:40
29 01 Aug Baracetti-Conde ARG Maia-Brenha POR 2-0 (21-12, 21-13) 0:29
6 01 Aug Maia-Brenha POR Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT 2-0 (21-17, 21-13) 0:42
5 01 Aug Baracetti-Conde ARG Canet-Hamel FRA 1-2 (18-21, 21-18, 12-15) 0:56
Pool Q
56 02 Aug Dieckmann M.-Reckermann GER Mulder-Kogel NED 2-0 (23-21, 21-8) 0:37
55 02 Aug Holden-Leinemann CAN Maaseide-Horrem NOR 0-2 (23-25, 17-21) 1:18
32 01 Aug Maaseide-Horrem NOR Mulder-Kogel NED 2-0 (21-13, 21-15) 0:35
31 01 Aug Dieckmann M.-Reckermann GER Holden-Leinemann CAN 2-1 (21-16, 18-21, 15-13) 1:00
8 01 Aug Holden-Leinemann CAN Mulder-Kogel NED 2-0 (21-18, 21-15) 0:42
7 01 Aug Dieckmann M.-Reckermann GER Maaseide-Horrem NOR 0-2 (13-21, 20-22) 0:41
Pool R
58 02 Aug Child-Heese CAN Kais Kr.-Kais Ka. EST 2-0 (21-15, 21-15) 0:39
57 02 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Anton-Scheuerpflug GER 1-2 (21-19, 21-23, 12-15) 0:51
34 01 Aug Anton-Scheuerpflug GER Kais Kr.-Kais Ka. EST 1-2 (21-17, 20-22, 12-15) 0:50
33 01 Aug Child-Heese CAN Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (19-21, 19-21) 0:49
10 01 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Kais Kr.-Kais Ka. EST 2-0 (21-15, 21-17) 0:36
9 01 Aug Child-Heese CAN Anton-Scheuerpflug GER 2-0 (21-16, 24-22) 0:42
Pool S
60 02 Aug Marcio Araujo-Benjamin BRA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-18, 21-17) 0:38
59 02 Aug Raffaelli-Pimponi ITA Hyden-McCaw USA 2-1 (21-17, 19-21, 15-12) 0:59
36 01 Aug Hyden-McCaw USA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-15, 21-14) 0:34
35 01 Aug Marcio Araujo-Benjamin BRA Raffaelli-Pimponi ITA 2-0 (21-19, 21-14) 0:42
12 01 Aug Raffaelli-Pimponi ITA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-1 (22-20, 14-21, 15-13) 0:54
11 01 Aug Marcio Araujo-Benjamin BRA Hyden-McCaw USA 2-0 (21-17, 21-18) 0:41
Pool T
62 02 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-17, 21-19) 0:37
61 02 Aug Roberto Lopes-Franco BRA Klemperer-Rademacher GER 2-1 (23-21, 24-26, 15-13) 1:08
38 02 Aug Klemperer-Rademacher GER Watanabe-Shiratori JPN 0-2 (19-21, 18-21) 0:40
37 02 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Roberto Lopes-Franco BRA 2-1 (21-15, 24-26, 15-13) 1:08
14 01 Aug Roberto Lopes-Franco BRA Watanabe-Shiratori JPN 2-1 (22-24, 21-17, 19-17) 1:08
13 01 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Klemperer-Rademacher GER 2-0 (29-27, 21-17) 0:51
Pool U
64 02 Aug Wong-Metzger USA Lione-Amore"Eugio" ITA 2-0 (21-13, 21-13) 0:31
63 02 Aug Rogers-Scott USA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-18, 21-17) 0:37
40 02 Aug Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE Lione-Amore"Eugio" ITA 0-2 (19-21, 19-21) 0:41
39 02 Aug Wong-Metzger USA Rogers-Scott USA 2-0 (21-19, 21-14) 0:45
16 01 Aug Rogers-Scott USA Lione-Amore"Eugio" ITA 2-0 (21-15, 21-18) 0:35
15 01 Aug Wong-Metzger USA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-16, 21-7) 0:34
Pool V
66 02 Aug Heuscher-Kobel SUI Stamm-Maderböck AUT 2-1 (18-21, 21-16, 15-13) 0:54
65 02 Aug Berg B.-Dahl SWE Ronnes-Backer M. NED 2-0 (21-16, 21-17) 0:44
42 02 Aug Ronnes-Backer M. NED Stamm-Maderböck AUT 2-0 (21-18, 21-13) 0:36
41 02 Aug Heuscher-Kobel SUI Berg B.-Dahl SWE 1-2 (18-21, 21-19, 11-15) 1:00
18 01 Aug Berg B.-Dahl SWE Stamm-Maderböck AUT 2-0 (23-21, 21-12) 0:41
17 01 Aug Heuscher-Kobel SUI Ronnes-Backer M. NED 2-1 (17-21, 21-18, 15-8) 0:53
Pool W
68 02 Aug Berger-Doppler AUT Cadieux-Mackay CAN 2-0 (22-20, 29-27) 1:05
67 02 Aug Vesti-Gscheidle SUI Sayfulin-Kouchnerev RUS 2-1 (15-21, 21-16, 15-12) 0:58
44 02 Aug Sayfulin-Kouchnerev RUS Cadieux-Mackay CAN 2-1 (19-21, 21-14, 15-12) 0:56
43 02 Aug Berger-Doppler AUT Vesti-Gscheidle SUI 2-1 (21-13, 25-27, 15-11) 1:12
20 01 Aug Vesti-Gscheidle SUI Cadieux-Mackay CAN 2-0 (21-19, 21-12) 0:38
19 01 Aug Berger-Doppler AUT Sayfulin-Kouchnerev RUS 2-1 (21-14, 15-21, 15-11) 1:11
Pool X
70 01 Aug Nowotny-Gartmayer AUT Ljubicic-Slean CAN 2-0 (21-12, 21-18) 0:42
69 01 Aug Holdren-Fonoimoana E. USA Blanton-Henkel USA 2-1 (21-19, 16-21, 15-11) 0:53
46 02 Aug Blanton-Henkel USA Ljubicic-Slean CAN 2-1 (16-21, 21-16, 15-8) 1:01
45 02 Aug Nowotny-Gartmayer AUT Holdren-Fonoimoana E. USA 0-2 (11-21, 18-21) 0:32
22 02 Aug Holdren-Fonoimoana E. USA Ljubicic-Slean CAN 2-0 (21-15, 21-13) 0:39
21 02 Aug Nowotny-Gartmayer AUT Blanton-Henkel USA 1-2 (17-21, 21-18, 13-15) 0:57
Pool Y
72 02 Aug Alvarez-Rosell CUB Briyida-Pedrosa POR 2-0 (21-13, 21-11) 0:38
71 02 Aug Prosser-Zahner AUS Zaitsev-Karasev RUS 1-2 (24-26, 21-19, 10-15) 1:04
48 02 Aug Zaitsev-Karasev RUS Briyida-Pedrosa POR 2-0 (21-14, 21-15) 0:34
47 02 Aug Alvarez-Rosell CUB Prosser-Zahner AUS 2-1 (17-21, 21-15, 15-13) 0:58
24 01 Aug Prosser-Zahner AUS Briyida-Pedrosa POR 2-0 (21-18, 21-15) 0:37
23 01 Aug Alvarez-Rosell CUB Zaitsev-Karasev RUS 2-0 (21-18, 23-21) 0:42