BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Portugese Open 2002
Espinho, 24 - 28 July
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 28 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Wong-Metzger USA 1-2 (21-17, 22-24, 12-15) 1:05
Final 3rd Place
63 28 Jul Baracetti-Conde ARG Ricardo-Loiola BRA 0-2 (20-22, 10-21) 0:40
Semi-finals
62 28 Jul Wong-Metzger USA Ricardo-Loiola BRA 2-0 (21-18, 21-13) 0:45
61 28 Jul Baracetti-Conde ARG Marcio Araujo-Benjamin BRA 0-2 (18-21, 31-33) 0:59
Quarterfinals
60 27 Jul Ricardo-Loiola BRA Schacht-Slack AUS 2-1 (17-21, 21-15, 15-13) 0:53
59 27 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Child-Heese CAN 2-0 (21-13, 21-19) 0:44
58 27 Jul Wong-Metzger USA Rogers-Scott USA 2-0 (21-15, 25-23) 0:55
57 27 Jul Baracetti-Conde ARG Holden-Leinemann CAN 2-1 (18-21, 21-17, 22-20) 1:15
Round of 16
56 27 Jul Sayfulin-Kouchnerev RUS Schacht-Slack AUS 0-2 (19-21, 16-21) 0:40
55 27 Jul Ricardo-Loiola BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-19, 21-16) 0:44
54 27 Jul Child-Heese CAN Kjemperud-Hoidalen NOR 2-1 (19-21, 21-19, 15-13) 1:00
53 27 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Alvarez-Rosell CUB Injury for team B  
52 27 Jul Rogers-Scott USA Emanuel-Tande BRA 2-1 (16-21, 24-22, 16-14) 1:01
51 27 Jul Maia-Brenha POR Wong-Metzger USA 1-2 (13-21, 21-18, 12-15) 0:56
50 27 Jul Prosser-Zahner AUS Holden-Leinemann CAN 0-2 (18-21, 16-21) 0:35
49 27 Jul Holdren-Fonoimoana E. USA Baracetti-Conde ARG 1-2 (18-21, 21-16, 15-17) 0:57
Pool A
34 27 Jul Emanuel-Tande BRA Madruga-Santos POR 2-0 (21-10, 21-15) 0:31
33 27 Jul Holdren-Fonoimoana E. USA Roberto Lopes-Franco BRA 2-1 (21-19, 15-21, 15-10) 0:49
18 26 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Madruga-Santos POR 2-0 (21-14, 21-14) 0:32
17 26 Jul Emanuel-Tande BRA Holdren-Fonoimoana E. USA 0-2 (18-21, 14-21) 0:40
2 26 Jul Holdren-Fonoimoana E. USA Madruga-Santos POR 2-0 (21-6, 21-19) 0:25
1 26 Jul Emanuel-Tande BRA Roberto Lopes-Franco BRA 2-0 (21-15, 21-14) 0:35
Pool B
36 27 Jul Baracetti-Conde ARG Canet-Hamel FRA 2-0 (21-16, 21-13) 0:38
35 27 Jul Berger-Doppler AUT Rogers-Scott USA 0-2 (17-21, 14-21) 0:43
20 26 Jul Rogers-Scott USA Canet-Hamel FRA 2-1 (21-23, 21-17, 15-12) 0:59
19 26 Jul Baracetti-Conde ARG Berger-Doppler AUT 2-0 (21-16, 21-12) 0:35
4 26 Jul Berger-Doppler AUT Canet-Hamel FRA 2-0 (21-13, 22-20) 0:41
3 26 Jul Baracetti-Conde ARG Rogers-Scott USA 1-2 (21-13, 22-24, 22-24) 1:10
Pool C
42 27 Jul Ricardo-Loiola BRA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (30-28, 21-15) 0:52
41 27 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Hyden-McCaw USA 2-0 (21-14, 21-15) 0:38
22 26 Jul Hyden-McCaw USA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-1 (21-16, 19-21, 15-12) 0:55
21 26 Jul Ricardo-Loiola BRA Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-13, 21-16) 0:38
6 26 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Goranson K.-Goranson E. NOR 2-1 (21-23, 21-19, 17-15) 1:06
5 26 Jul Ricardo-Loiola BRA Hyden-McCaw USA 2-1 (23-21, 19-21, 15-7) 0:59
Pool D
44 27 Jul Child-Heese CAN Fabio Diez-Garcia Thomson ESP 2-0 (21-19, 21-17) 0:51
43 27 Jul Heuscher-Kobel SUI Berg B.-Dahl SWE 1-2 (17-21, 21-13, 13-15) 0:51
24 26 Jul Berg B.-Dahl SWE Fabio Diez-Garcia Thomson ESP 2-1 (21-23, 21-19, 16-14) 1:10
23 26 Jul Child-Heese CAN Heuscher-Kobel SUI 2-0 (21-15, 21-17) 0:36
8 26 Jul Heuscher-Kobel SUI Fabio Diez-Garcia Thomson ESP 0-2 (16-21, 17-21) 0:39
7 26 Jul Child-Heese CAN Berg B.-Dahl SWE 2-1 (22-20, 19-21, 16-14) 1:15
Pool E
46 27 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Bosma-Cotrino ESP 2-1 (19-21, 21-16, 15-10) 1:11
45 27 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Schacht-Slack AUS 0-2 (19-21, 15-21) 0:37
26 26 Jul Schacht-Slack AUS Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-15, 23-21) 0:40
25 26 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-18, 21-15) 0:35
10 26 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Bosma-Cotrino ESP 2-0 (24-22, 23-21) 0:44
9 26 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Schacht-Slack AUS 2-1 (21-15, 20-22, 15-10) 1:01
Pool F
48 27 Jul Alvarez-Rosell CUB Sayfulin-Kouchnerev RUS 0-2 (27-29, 19-21) 0:55
47 27 Jul Teixeira-Pedrosa POR Heyer-Egger M. SUI 0-2 (16-21, 13-21) 0:34
28 26 Jul Heyer-Egger M. SUI Sayfulin-Kouchnerev RUS 2-1 (17-21, 21-15, 15-7) 0:55
27 26 Jul Alvarez-Rosell CUB Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-15, 21-16) 0:37
12 26 Jul Teixeira-Pedrosa POR Sayfulin-Kouchnerev RUS 0-2 (15-21, 19-21) 0:39
11 26 Jul Alvarez-Rosell CUB Heyer-Egger M. SUI 2-0 (23-21, 21-15) 0:49
Pool G
38 27 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Qiang-Han CHN Team B forfeit  
37 27 Jul Maia-Brenha POR Holden-Leinemann CAN 2-1 (19-21, 25-23, 15-12) 0:56
30 26 Jul Holden-Leinemann CAN Qiang-Han CHN 2-0 (21-13, 21-14) 0:32
29 26 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Maia-Brenha POR 0-2 (19-21, 16-21) 0:41
14 26 Jul Maia-Brenha POR Qiang-Han CHN 2-0 (21-19, 21-16) 0:38
13 26 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Holden-Leinemann CAN 0-2 (18-21, 19-21) 0:41
Pool H
40 27 Jul Prosser-Zahner AUS Watanabe-Shiratori JPN 1-2 (21-15, 17-21, 10-15) 0:50
39 27 Jul Wong-Metzger USA Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (22-20, 21-13) 0:34
32 26 Jul Nowotny-Gartmayer AUT Watanabe-Shiratori JPN 0-2 (21-23, 17-21) 0:37
31 26 Jul Prosser-Zahner AUS Wong-Metzger USA 2-0 (21-19, 21-16) 0:39
16 26 Jul Wong-Metzger USA Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (24-22, 21-17) 0:43
15 26 Jul Prosser-Zahner AUS Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-15, 21-18) 0:38