BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's French Grand Slam 2002
Marseille, 17 - 21 July

Click for Women's Results

Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
96 21 Jul Ricardo-Loiola BRA Alvarez-Rosell CUB 2-1 (19-21, 21-16, 15-9) 1:05
Final 3rd Place
95 21 Jul Emanuel-Tande BRA Baracetti-Conde ARG 2-0 (21-15, 26-24) 0:50
Semi-finals
94 21 Jul Baracetti-Conde ARG Alvarez-Rosell CUB 0-2 (22-24, 23-25) 0:59
93 21 Jul Emanuel-Tande BRA Ricardo-Loiola BRA 1-2 (21-17, 15-21, 13-15) 0:59
Quarterfinals
92 20 Jul Alvarez-Rosell CUB Marcio Araujo-Benjamin BRA 2-0 (21-16, 21-16) 0:42
91 20 Jul Baracetti-Conde ARG Wong-Metzger USA 2-0 (21-14, 21-19) 0:52
90 20 Jul Prosser-Zahner AUS Ricardo-Loiola BRA 0-2 (14-21, 18-21) 0:37
89 20 Jul Emanuel-Tande BRA Pará-Harley BRA 2-0 (21-16, 21-13) 0:38
Round of 16
88 19 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Ahmann-Hager GER 2-0 (21-14, 21-13) 0:31
87 19 Jul Alvarez-Rosell CUB Schacht-Slack AUS 2-0 (27-25, 21-19) 0:52
86 19 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Wong-Metzger USA 0-2 (14-21, 15-21) 0:44
85 19 Jul Baracetti-Conde ARG Dieckmann M.-Reckermann GER 2-1 (17-21, 21-19, 15-12) 0:51
84 19 Jul Ricardo-Loiola BRA Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-12, 21-15) 0:37
83 19 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Prosser-Zahner AUS 1-2 (19-21, 21-15, 16-18) 1:03
82 19 Jul Pará-Harley BRA Holdren-Fonoimoana E. USA 2-1 (21-15, 19-21, 15-13) 0:53
81 19 Jul Emanuel-Tande BRA Berger-Doppler AUT 2-0 (21-16, 21-19) 0:38
Round of 24
80 19 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Ahmann-Hager GER 1-2 (13-21, 21-18, 12-15) 0:54
79 19 Jul Schacht-Slack AUS Holden-Leinemann CAN 2-1 (19-21, 21-18, 15-13) 1:05
78 19 Jul Wong-Metzger USA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (23-21, 21-11) 0:41
77 19 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Oetke-Scheuerpflug GER 2-0 (24-22, 22-20) 0:48
76 19 Jul Heuscher-Kobel SUI Maaseide-Horrem NOR 1-2 (22-20, 18-21, 12-15) 0:55
75 19 Jul Prosser-Zahner AUS Rogers-Scott USA 2-0 (21-19, 21-16) 0:45
74 19 Jul Holdren-Fonoimoana E. USA Deulofeu-Molinier FRA 2-0 (21-17, 21-11) 0:38
73 19 Jul Berger-Doppler AUT Ronnes-Backer M. NED 2-1 (23-25, 21-18, 15-11) 0:58
Pool N
50 18 Jul Emanuel-Tande BRA Ces-Salvetti FRA 2-0 (21-13, 22-20) 0:38
49 18 Jul Maia-Brenha POR Holden-Leinemann CAN 1-2 (19-21, 21-19, 11-15) 1:05
26 18 Jul Holden-Leinemann CAN Ces-Salvetti FRA 2-0 (21-16, 21-12) 0:33
25 18 Jul Emanuel-Tande BRA Maia-Brenha POR 2-1 (21-18, 19-21, 15-13) 0:54
2 17 Jul Maia-Brenha POR Ces-Salvetti FRA 2-0 (21-15, 21-17) 0:39
1 17 Jul Emanuel-Tande BRA Holden-Leinemann CAN 2-1 (25-23, 19-21, 15-11) 1:06
Pool O
52 18 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Deulofeu-Molinier FRA 2-0 (21-14, 21-13) 0:37
51 18 Jul Bosma-Cotrino ESP Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-14, 25-23) 0:38
28 18 Jul Nowotny-Gartmayer AUT Deulofeu-Molinier FRA 1-2 (19-21, 21-15, 12-15) 0:53
27 18 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Bosma-Cotrino ESP 2-1 (15-21, 21-17, 15-10) 0:51
4 17 Jul Bosma-Cotrino ESP Deulofeu-Molinier FRA 1-2 (21-18, 17-21, 13-15) 0:48
3 17 Jul Marcio Araujo-Benjamin BRA Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-19, 21-13) 0:36
Pool P
54 18 Jul Baracetti-Conde ARG Ljubicic-Slean CAN 2-0 (21-18, 21-13) 0:37
53 18 Jul Rogers-Scott USA Blanton-Henkel USA 1-2 (18-21, 21-11, 12-15) 0:58
30 17 Jul Blanton-Henkel USA Ljubicic-Slean CAN 2-1 (19-21, 21-17, 15-11) 0:58
29 17 Jul Baracetti-Conde ARG Rogers-Scott USA 1-2 (24-22, 18-21, 8-15) 0:57
6 18 Jul Rogers-Scott USA Ljubicic-Slean CAN 2-0 (21-11, 21-16) 0:40
5 18 Jul Baracetti-Conde ARG Blanton-Henkel USA 2-0 (21-17, 21-17) 0:46
Pool Q
56 18 Jul Ricardo-Loiola BRA Kais Kr.-Kais Ka. EST 2-0 (21-17, 21-12) 0:33
55 18 Jul Berg B.-Dahl SWE Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-19, 21-15) 0:43
32 18 Jul Heyer-Egger M. SUI Kais Kr.-Kais Ka. EST 2-0 (21-13, 21-19) 0:29
31 18 Jul Ricardo-Loiola BRA Berg B.-Dahl SWE 2-1 (18-21, 21-17, 16-14) 1:06
8 17 Jul Berg B.-Dahl SWE Kais Kr.-Kais Ka. EST 1-2 (17-21, 21-18, 16-18) 0:53
7 17 Jul Ricardo-Loiola BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (14-21, 21-15, 15-11) 0:50
Pool R
58 18 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Hyden-McCaw USA 1-2 (23-21, 19-21, 14-16) 1:07
57 18 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Oetke-Scheuerpflug GER 1-2 (21-16, 18-21, 10-15) 0:53
34 18 Jul Oetke-Scheuerpflug GER Hyden-McCaw USA 2-0 (21-19, 21-14) 0:37
33 18 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (21-23, 12-21) 0:45
10 17 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Hyden-McCaw USA 2-1 (16-21, 21-16, 15-13) 0:43
9 17 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Oetke-Scheuerpflug GER 2-0 (26-24, 21-17) 0:59
Pool S
60 18 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Stamm-Maderböck AUT 2-0 (21-13, 21-12) 0:29
59 18 Jul Raffaelli-Pimponi ITA Maaseide-Horrem NOR 1-2 (21-17, 16-21, 11-15) 0:58
36 18 Jul Maaseide-Horrem NOR Stamm-Maderböck AUT 2-0 (21-19, 21-14) 0:39
35 18 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Raffaelli-Pimponi ITA 2-1 (17-21, 21-15, 15-10) 0:48
12 17 Jul Raffaelli-Pimponi ITA Stamm-Maderböck AUT 2-1 (21-14, 25-27, 15-9) 1:00
11 17 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-15, 21-16) 0:45
Pool T
62 18 Jul Alvarez-Rosell CUB Fabio Diez-Garcia Thomson ESP Injury for team A  
61 18 Jul Berger-Doppler AUT Klemperer-Rademacher GER 2-0 (31-29, 21-18) 0:49
38 18 Jul Klemperer-Rademacher GER Fabio Diez-Garcia Thomson ESP 2-1 (21-16, 17-21, 15-6) 0:49
37 18 Jul Alvarez-Rosell CUB Berger-Doppler AUT 2-0 (21-19, 21-17) 0:43
14 17 Jul Berger-Doppler AUT Fabio Diez-Garcia Thomson ESP 2-1 (20-22, 21-19, 18-16) 1:01
13 17 Jul Alvarez-Rosell CUB Klemperer-Rademacher GER 2-0 (21-18, 21-15) 0:44
Pool U
64 18 Jul Pará-Harley BRA Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-18, 21-14) 0:34
63 18 Jul Vesti-Gscheidle SUI Ahmann-Hager GER 1-2 (21-19, 16-21, 12-15) 0:59
40 18 Jul Ahmann-Hager GER Watanabe-Shiratori JPN 0-2 (25-27, 17-21) 0:47
39 18 Jul Pará-Harley BRA Vesti-Gscheidle SUI 2-0 (21-19, 21-14) 0:37
16 17 Jul Vesti-Gscheidle SUI Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-16, 21-14) 0:35
15 17 Jul Pará-Harley BRA Ahmann-Hager GER 1-2 (21-16, 11-21, 12-15) 0:53
Pool V
66 18 Jul Canet-Hamel FRA Lione-Amore"Eugio" ITA 0-2 (23-25, 19-21) 0:50
65 18 Jul Holdren-Fonoimoana E. USA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-18, 21-15) 0:47
42 18 Jul Goranson K.-Goranson E. NOR Lione-Amore"Eugio" ITA 0-2 (19-21, 9-21) 0:38
41 18 Jul Canet-Hamel FRA Holdren-Fonoimoana E. USA 1-2 (21-18, 16-21, 11-15) 0:58
18 17 Jul Holdren-Fonoimoana E. USA Lione-Amore"Eugio" ITA 2-0 (21-14, 21-14) 0:36
17 17 Jul Canet-Hamel FRA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-17, 21-18) 0:54
Pool W
68 17 Jul Znatchkowsky-Le Berre FRA Schacht-Slack AUS 0-2 (17-21, 15-21) 0:39
67 18 Jul Child-Heese CAN Ronnes-Backer M. NED 2-0 (21-18, 21-16) 0:44
44 18 Jul Ronnes-Backer M. NED Schacht-Slack AUS 2-0 (22-20, 21-18) 0:38
43 18 Jul Znatchkowsky-Le Berre FRA Child-Heese CAN 1-2 (12-21, 21-17, 18-20) 1:05
20 18 Jul Child-Heese CAN Schacht-Slack AUS 0-2 (15-21, 14-21) 0:46
19 18 Jul Znatchkowsky-Le Berre FRA Ronnes-Backer M. NED 0-2 (16-21, 21-23) 0:45
Pool X
70 18 Jul Wong-Metzger USA Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-19, 21-15) 0:44
69 18 Jul Heuscher-Kobel SUI Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE Team B forfeit  
46 18 Jul Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE Teixeira-Pedrosa POR 0-2 (13-21, 17-21) 0:38
45 18 Jul Wong-Metzger USA Heuscher-Kobel SUI 2-1 (21-19, 23-25, 15-13) 1:04
22 17 Jul Heuscher-Kobel SUI Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-11, 21-18) 0:30
21 17 Jul Wong-Metzger USA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-17, 21-17) 0:37
Pool Y
72 18 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Zaitsev-Karasev RUS 2-0 (22-20, 22-20) 0:41
71 18 Jul Prosser-Zahner AUS Sayfulin-Kouchnerev RUS 2-0 (21-13, 22-20) 0:40
48 18 Jul Sayfulin-Kouchnerev RUS Zaitsev-Karasev RUS 2-1 (15-21, 21-18, 15-12) 0:59
47 18 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Prosser-Zahner AUS 0-2 (23-25, 14-21) 0:53
24 18 Jul Prosser-Zahner AUS Zaitsev-Karasev RUS 2-1 (16-21, 21-12, 15-10) 0:48
23 17 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Sayfulin-Kouchnerev RUS 2-1 (21-19, 20-22, 15-11) 0:53