Under 19 & 21
MEN & WOMEN
World Championships

 

  Saint Quay Portrieux  2005   Women's Youth World Championship
04.08.2005 -  07.08.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
TV programming
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
56 07 Aug 16:00 Urban-Wiatr POL [2] Aragao-Figueiredo BRA [3] 1-2 (14-21, 21-15, 10-15) 0:52
Final 3rd Place
55 07 Aug 14:01 Sude-Büttner GER [5] Slukova-Opravilova CZE [23] 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
Semi-finals
54 07 Aug 11:00 Aragao-Figueiredo BRA [3] Slukova-Opravilova CZE [23] 2-0 (24-22, 21-19) 0:44
53 07 Aug 10:00 Urban-Wiatr POL [2] Sude-Büttner GER [5] 2-0 (22-20, 21-19) 0:41
Round 2
52 06 Aug 15:00 Bukreeva-Petrova RUS [21] Slukova-Opravilova CZE [23] 0-2 (26-28, 19-21) 0:49
51 06 Aug 15:50 Aragao-Figueiredo BRA [3] Van Iersel-Wesselink NED [7] 2-1 (21-15, 18-21, 15-12) 0:54
50 06 Aug 14:00 Sude-Büttner GER [5] Elen-Nathaly BRA [4] 2-1 (21-17, 15-21, 15-7) 0:50
49 06 Aug 14:43 Eichler-Schillerwein GER [12] Urban-Wiatr POL [2] 1-2 (19-21, 21-19, 15-17) 0:57
Round 1
48 06 Aug 11:00 Slukova-Opravilova CZE [23] Tsantopoulou-Domnidou GRE [9] 2-1 (24-26, 21-10, 15-13) 0:52
47 06 Aug 11:00 Puri-Bosjanok EST [15] Bukreeva-Petrova RUS [21] 1-2 (21-17, 18-21, 12-15) 0:52
46 06 Aug 11:00 Van Iersel-Wesselink NED [7] Fabjan-Fabjan SLO [25] 2-1 (21-18, 17-21, 15-10) 0:53
45 06 Aug 11:00 Aragao-Figueiredo BRA [3] Bratuhhina-Bratuhhina EST [13] 2-0 (21-16, 21-14) 0:35
44 06 Aug 10:00 Elen-Nathaly BRA [4] Ciesielska-Staszak-Staszkow POL [14] 2-0 (22-20, 21-13) 0:43
43 06 Aug 10:00 Sude-Büttner GER [5] Palmer-Rohkamper AUS [18] 2-0 (21-14, 21-17) 0:33
42 06 Aug 10:00 Thibodeau-Vallieres-Villeneuve CAN [20] Urban-Wiatr POL [2] 0-2 (6-21, 10-21) 0:27
41 06 Aug 10:00 Eichler-Schillerwein GER [12] Caracuta-Caracuta ITA [17] 2-0 (21-17, 21-17) 0:35
Pool A
30 05 Aug 15:00 Eichler-Schillerwein GER [12] Liliana-Moncunill ESP [24] 2-0 (21-16, 21-9) 0:36
29 05 Aug 15:00 Longuet-Pause FRA [1] Fabjan-Fabjan SLO [25] 1-2 (19-21, 22-20, 18-20)  
18 05 Aug 9:00 Eichler-Schillerwein GER [12] Bratuhhina-Bratuhhina EST [13] 2-0 (21-11, 21-17) 0:37
17 05 Aug 9:00 Longuet-Pause FRA [1] Liliana-Moncunill ESP [24] 0-2 (8-21, 11-21) 0:31
16 04 Aug 18:23 Liliana-Moncunill ESP [24] Fabjan-Fabjan SLO [25] 2-1 (16-21, 21-19, 16-14) 0:54
15 04 Aug 18:00 Longuet-Pause FRA [1] Bratuhhina-Bratuhhina EST [13] 0-2 (14-21, 18-21) 0:36
14 04 Aug 15:00 Bratuhhina-Bratuhhina EST [13] Fabjan-Fabjan SLO [25] 1-2 (21-14, 14-21, 12-15) 0:45
13 04 Aug 15:00 Longuet-Pause FRA [1] Eichler-Schillerwein GER [12] 1-2 (16-21, 21-17, 10-15) 0:47
4 04 Aug 12:00 Bratuhhina-Bratuhhina EST [13] Liliana-Moncunill ESP [24] 2-0 (21-11, 22-20) 0:33
2 04 Aug 12:00 Eichler-Schillerwein GER [12] Fabjan-Fabjan SLO [25] 1-2 (21-15, 19-21, 8-15) 0:48
Pool B
32 05 Aug 15:00 Ciesielska-Staszak-Staszkow POL [14] Slukova-Opravilova CZE [23] 0-2 (10-21, 9-21) 0:34
31 05 Aug 15:00 Urban-Wiatr POL [2] Vergeer-Wiltens NED [11] 2-0 (21-13, 21-17) 0:31
20 05 Aug 9:00 Vergeer-Wiltens NED [11] Slukova-Opravilova CZE [23] 0-2 (17-21, 10-21) 0:39
19 05 Aug 9:00 Urban-Wiatr POL [2] Ciesielska-Staszak-Staszkow POL [14] 1-2 (23-25, 21-19, 12-15) 0:56
3 04 Aug 12:00 Urban-Wiatr POL [2] Slukova-Opravilova CZE [23] 2-1 (21-16, 15-21, 15-13) 0:51
1 04 Aug 12:00 Vergeer-Wiltens NED [11] Ciesielska-Staszak-Staszkow POL [14] 1-2 (23-21, 14-21, 10-15) 0:50
Pool C
34 05 Aug 16:00 Aragao-Figueiredo BRA [3] Goricanec-Sciarini SUI [10] 2-0 (22-20, 21-18) 0:43
33 05 Aug 16:15 Puri-Bosjanok EST [15] Weiler-Vacaresse FRA [22] 2-0 (21-12, 21-12) 0:32
22 05 Aug 10:00 Aragao-Figueiredo BRA [3] Puri-Bosjanok EST [15] 2-0 (21-16, 21-14) 0:39
21 05 Aug 10:00 Goricanec-Sciarini SUI [10] Weiler-Vacaresse FRA [22] 2-0 (21-13, 21-12) 0:28
6 04 Aug 13:00 Goricanec-Sciarini SUI [10] Puri-Bosjanok EST [15] 0-2 (18-21, 18-21) 0:42
5 04 Aug 13:00 Aragao-Figueiredo BRA [3] Weiler-Vacaresse FRA [22] 2-0 (21-8, 21-14) 0:35
Pool D
36 05 Aug 16:00 Jenkins-Chan CAN [16] Bukreeva-Petrova RUS [21] 0-2 (9-21, 13-21) 0:28
35 05 Aug 16:00 Elen-Nathaly BRA [4] Tsantopoulou-Domnidou GRE [9] 2-1 (16-21, 21-12, 15-5)  
24 05 Aug 10:00 Tsantopoulou-Domnidou GRE [9] Bukreeva-Petrova RUS [21] 2-1 (21-17, 17-21, 15-13) 0:54
23 05 Aug 10:08 Elen-Nathaly BRA [4] Jenkins-Chan CAN [16] 2-0 (21-7, 21-8) 0:36
8 04 Aug 13:00 Tsantopoulou-Domnidou GRE [9] Jenkins-Chan CAN [16] 2-1 (21-16, 16-21, 15-9) 0:54
7 04 Aug 13:00 Elen-Nathaly BRA [4] Bukreeva-Petrova RUS [21] 1-2 (21-15, 17-21, 8-15) 0:56
Pool E
39 05 Aug 17:00 Sude-Büttner GER [5] O'Brien-Barry USA [8] 2-0 (21-6, 21-14) 0:28
38 05 Aug 17:00 Caracuta-Caracuta ITA [17] Thibodeau-Vallieres-Villeneuve CAN [20] 1-2 (21-12, 18-21, 10-15) 0:50
27 05 Aug 11:00 Sude-Büttner GER [5] Caracuta-Caracuta ITA [17] 2-0 (21-14, 21-15) 0:28
26 05 Aug 10:57 O'Brien-Barry USA [8] Thibodeau-Vallieres-Villeneuve CAN [20] 1-2 (18-21, 21-16, 12-15) 0:55
11 04 Aug 14:00 Sude-Büttner GER [5] Thibodeau-Vallieres-Villeneuve CAN [20] 2-0 (21-6, 21-19) 0:30
10 04 Aug 14:00 O'Brien-Barry USA [8] Caracuta-Caracuta ITA [17] 0-2 (9-21, 14-21) 0:30
Pool F
40 05 Aug 17:00 Palmer-Rohkamper AUS [18] Purtscheller-Gasser AUT [19] 2-0 (21-13, 21-15) 0:24
37 05 Aug 17:00 Clavreul-Larche FRA [6] Van Iersel-Wesselink NED [7] 0-2 (17-21, 17-21) 0:37
28 05 Aug 11:06 Van Iersel-Wesselink NED [7] Purtscheller-Gasser AUT [19] 2-0 (21-18, 21-13) 0:36
25 05 Aug 11:00 Clavreul-Larche FRA [6] Palmer-Rohkamper AUS [18] 1-2 (21-23, 21-19, 9-15) 0:47
12 04 Aug 14:00 Van Iersel-Wesselink NED [7] Palmer-Rohkamper AUS [18] 2-1 (21-14, 18-21, 16-14) 0:50
9 04 Aug 14:00 Clavreul-Larche FRA [6] Purtscheller-Gasser AUT [19] 0-2 (15-21, 13-21) 0:38