Women's U21 Event 2004
PORTUGAL, Porto Santo

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Round Robin
Ranking
Pictures
Press
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
52 18 Sep   Solberg Salgado-Lima BRA [2] Castelli-Hamzaoui FRA [19] 2-0 (21-11, 21-12) 0:29
Final 3rd Place
51 18 Sep 17:30 Nakladalova-Opravilova CZE [7] Van Iersel-Stevens NED [10] 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
Semi-finals
50 18 Sep 14:07 Castelli-Hamzaoui FRA [19] Van Iersel-Stevens NED [10] 2-1 (14-21, 21-18, 15-12) 0:59
49 18 Sep 13:00 Solberg Salgado-Lima BRA [2] Nakladalova-Opravilova CZE [7] 2-1 (13-21, 21-14, 17-15) 0:53
Round 2
48 17 Sep 17:49 Van Iersel-Stevens NED [10] Vieira-Antonelli BRA [23] 2-1 (23-21, 18-21, 15-13) 1:08
47 17 Sep 17:50 Goller-Semmler GER [3] Castelli-Hamzaoui FRA [19] 1-2 (21-17, 19-21, 8-15) 0:47
46 17 Sep 16:50 Nakladalova-Opravilova CZE [7] Morozova-Bratkova RUS [9] 2-1 (17-21, 21-13, 15-13) 0:48
45 17 Sep 17:05 Schmocker-Schmocker SUI [4] Solberg Salgado-Lima BRA [2] 0-2 (13-21, 20-22) 0:33
Round 1
44 17 Sep 10:50 Vieira-Antonelli BRA [23] Tihovska-Lamonova LAT [18] 2-0 (21-14, 21-12) 0:33
43 17 Sep 10:38 Van Iersel-Stevens NED [10] De Biasi-Zamuner ITA [8] 2-0 (21-8, 21-10) 0:27
42 17 Sep 9:50 Castelli-Hamzaoui FRA [19] Orchard-Huff AUS [13] 2-0 (21-16, 21-15) 0:34
41 17 Sep 10:10 Goller-Semmler GER [3] Couto-Moreira POR [1] 2-0 (21-12, 21-16) 0:35
40 17 Sep 9:50 Morozova-Bratkova RUS [9] Van der Hoeven-Penninga NED [22] 2-0 (21-19, 21-12) 0:31
39 17 Sep 9:00 Biatobrzeska-Kuchczynska POL [17] Nakladalova-Opravilova CZE [7] 0-2 (12-21, 19-21) 0:28
38 17 Sep 9:00 Holtwick-Kleefisch GER [21] Solberg Salgado-Lima BRA [2] 1-2 (17-21, 21-18, 20-22) 0:58
37 17 Sep 9:00 Gemise Fareau-Faure FRA [12] Schmocker-Schmocker SUI [4] 0-2 (17-21, 19-21) 0:34
Pool A
31 16 Sep 9:00 Couto-Moreira POR [1] Gemise Fareau-Faure FRA [12] 0-2 (12-21, 16-21) 0:32
25 16 Sep 9:00 Orchard-Huff AUS [13] Tazama-Andissene MOZ [24] 2-0 (21-6, 21-10) 0:21
19 15 Sep 14:06 Gemise Fareau-Faure FRA [12] Tazama-Andissene MOZ [24] 2-0 (21-6, 21-5) 0:23
13 15 Sep 14:00 Couto-Moreira POR [1] Orchard-Huff AUS [13] 0-2 (18-21, 14-21) 0:36
7 15 Sep 10:57 Gemise Fareau-Faure FRA [12] Orchard-Huff AUS [13] 2-0 (21-16, 21-11) 0:31
1 15 Sep 9:00 Couto-Moreira POR [1] Tazama-Andissene MOZ [24] 2-0 (21-8, 21-8) 0:25
Pool B
32 16 Sep 9:50 Solberg Salgado-Lima BRA [2] Schwaiger-Schwaiger AUT [11] 2-0 (21-18, 21-19) 0:37
26 16 Sep 9:50 Revuelta-Estrada MEX [14] Vieira-Antonelli BRA [23] 0-2 (12-21, 19-21) 0:40
20 15 Sep 14:44 Schwaiger-Schwaiger AUT [11] Vieira-Antonelli BRA [23] 0-2 (16-21, 13-21) 0:31
14 15 Sep 14:47 Solberg Salgado-Lima BRA [2] Revuelta-Estrada MEX [14] 2-1 (21-15, 20-22, 15-13) 1:00
8 15 Sep 11:39 Schwaiger-Schwaiger AUT [11] Revuelta-Estrada MEX [14] 2-0 (21-18, 21-18) 0:35
2 15 Sep 9:00 Solberg Salgado-Lima BRA [2] Vieira-Antonelli BRA [23] 1-2 (22-20, 21-23, 11-15) 1:02
Pool C
33 16 Sep 10:40 Goller-Semmler GER [3] Van Iersel-Stevens NED [10] 2-0 (21-17, 21-15) 0:32
27 16 Sep 10:40 Kusano-Satou JPN [15] Van der Hoeven-Penninga NED [22] 0-2 (19-21, 19-21) 0:38
21 15 Sep 16:10 Van Iersel-Stevens NED [10] Van der Hoeven-Penninga NED [22] 2-1 (21-18, 19-21, 15-8) 0:49
15 15 Sep 15:55 Goller-Semmler GER [3] Kusano-Satou JPN [15] 2-0 (21-15, 21-15) 0:33
9 15 Sep 12:20 Van Iersel-Stevens NED [10] Kusano-Satou JPN [15] 2-0 (21-13, 21-18) 0:34
3 15 Sep 9:50 Goller-Semmler GER [3] Van der Hoeven-Penninga NED [22] 2-0 (21-16, 21-15) 0:31
Pool D
34 16 Sep 11:30 Schmocker-Schmocker SUI [4] Morozova-Bratkova RUS [9] 2-1 (21-19, 10-21, 15-5) 0:46
28 16 Sep 11:30 Rancourt-Roy CAN [16] Holtwick-Kleefisch GER [21] 0-2 (12-21, 13-21) 0:28
22 15 Sep 17:10 Morozova-Bratkova RUS [9] Holtwick-Kleefisch GER [21] 2-0 (21-14, 21-18) 0:35
16 15 Sep 16:39 Schmocker-Schmocker SUI [4] Rancourt-Roy CAN [16] 2-1 (25-27, 21-19, 15-10) 0:53
10 15 Sep 12:25 Morozova-Bratkova RUS [9] Rancourt-Roy CAN [16] 2-0 (21-19, 21-16) 0:33
4 15 Sep 10:14 Schmocker-Schmocker SUI [4] Holtwick-Kleefisch GER [21] 0-2 (17-21, 13-21) 0:33
Pool E
35 16 Sep 12:20 Sutherland-Delong USA [5] De Biasi-Zamuner ITA [8] 0-2 (12-21, 18-21) 0:32
29 16 Sep 12:28 Biatobrzeska-Kuchczynska POL [17] Matos-Sousa POR [20] Injury for team B 0:29
23 15 Sep 18:00 De Biasi-Zamuner ITA [8] Matos-Sousa POR [20] 2-0 (21-14, 21-13) 0:29
17 15 Sep 17:44 Sutherland-Delong USA [5] Biatobrzeska-Kuchczynska POL [17] 0-2 (16-21, 11-21) 0:30
11 15 Sep 13:10 De Biasi-Zamuner ITA [8] Biatobrzeska-Kuchczynska POL [17] 0-2 (14-21, 13-21) 0:27
5 15 Sep 10:40 Sutherland-Delong USA [5] Matos-Sousa POR [20] 2-1 (21-12, 18-21, 15-9) 0:42
Pool F
36 16 Sep 13:10 Feritas da Silva-Cabral POR [6] Nakladalova-Opravilova CZE [7] 0-2 (10-21, 10-21) 0:27
30 16 Sep 13:06 Tihovska-Lamonova LAT [18] Castelli-Hamzaoui FRA [19] 0-2 (16-21, 20-22) 0:33
24 15 Sep 18:25 Nakladalova-Opravilova CZE [7] Castelli-Hamzaoui FRA [19] 1-2 (22-20, 16-21, 8-15) 0:48
18 15 Sep 18:44 Feritas da Silva-Cabral POR [6] Tihovska-Lamonova LAT [18] 0-2 (17-21, 19-21) 0:35
12 15 Sep 13:10 Nakladalova-Opravilova CZE [7] Tihovska-Lamonova LAT [18] 2-1 (21-18, 18-21, 15-10) 0:43
6 15 Sep 11:34 Feritas da Silva-Cabral POR [6] Castelli-Hamzaoui FRA [19] 0-2 (12-21, 10-21) 0:28