Men's U21 Event 2004
PORTUGAL, Porto Santo

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Round Robin
Ranking
Pictures
Press
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
52 19 Sep 17:54 Smedins-Ramma LAT [24] Lario-Amo ESP [8] 0-2 (19-21, 12-21) 0:32
Final 3rd Place
51 19 Sep 17:00 Götz-Uhmann GER [20] Solberg Salgado-Santos BRA [2] 0-2 (17-21, 23-25) 0:39
Semi-finals
50 19 Sep 13:05 Lario-Amo ESP [8] Solberg Salgado-Santos BRA [2] 2-1 (19-21, 23-21, 15-13) 1:08
49 19 Sep 12:00 Smedins-Ramma LAT [24] Götz-Uhmann GER [20] 2-1 (18-21, 21-18, 15-13) 0:53
Round 2
48 18 Sep 15:50 Borges-Brandão BRA [22] Solberg Salgado-Santos BRA [2] 1-2 (12-21, 21-19, 13-15) 0:54
47 18 Sep 15:53 Capitaine-Marion FRA [5] Lario-Amo ESP [8] 1-2 (21-17, 14-21, 15-17) 0:50
46 18 Sep 15:25 Götz-Uhmann GER [20] Plavins-Samoilovs LAT [16] 2-1 (21-18, 19-21, 15-13) 0:44
45 18 Sep 15:00 Smedins-Ramma LAT [24] Sutter-Weingart SUI [9] 2-0 (21-12, 30-28) 0:36
Round 1
44 18 Sep 11:30 Solberg Salgado-Santos BRA [2] Tutton-Maycock AUS [4] 2-0 (21-19, 21-15) 0:39
43 18 Sep 11:56 Borges-Brandão BRA [22] Bläuel-Huber AUT [12] 2-0 (21-13, 21-17) 0:38
42 18 Sep 10:40 Tichy-Nezdaril CZE [7] Lario-Amo ESP [8] 0-2 (17-21, 17-21) 0:39
41 18 Sep 10:40 Bakumovski-Dollinger GER [3] Capitaine-Marion FRA [5] 1-2 (19-21, 22-20, 11-15) 1:03
40 18 Sep 9:50 Plavins-Samoilovs LAT [16] Flores-Ontiveros MEX [13] 2-0 (21-18, 21-10) 0:29
39 18 Sep 9:50 Götz-Uhmann GER [20] Koshkarev-Daynov RUS [11] 2-0 (21-16, 21-19) 0:37
38 18 Sep 9:00 Sutter-Weingart SUI [9] Nalikowski-Siewiorek POL [19] 2-0 (21-19, 21-16) 0:30
37 18 Sep 9:00 Smedins-Ramma LAT [24] Hoiskamp-Mast NED [14] 2-0 (21-16, 21-18) 0:33
Pool G
31 17 Sep 11:40 Silva-Rocha POR [1] Bläuel-Huber AUT [12] 0-2 (12-21, 19-21) 0:33
25 17 Sep 11:40 Flores-Ontiveros MEX [13] Smedins-Ramma LAT [24] 1-2 (24-22, 17-21, 9-15) 0:57
19 16 Sep 16:03 Bläuel-Huber AUT [12] Smedins-Ramma LAT [24] 0-2 (15-21, 19-21) 0:33
13 16 Sep 15:45 Silva-Rocha POR [1] Flores-Ontiveros MEX [13] 0-2 (14-21, 21-23) 0:40
7 16 Sep 10:00 Bläuel-Huber AUT [12] Flores-Ontiveros MEX [13] 2-1 (23-21, 20-22, 15-13) 0:57
1 16 Sep 9:00 Silva-Rocha POR [1] Smedins-Ramma LAT [24] 1-2 (17-21, 21-18, 8-15) 0:46
Pool H
32 17 Sep 12:30 Solberg Salgado-Santos BRA [2] Koshkarev-Daynov RUS [11] 2-0 (21-12, 21-16) 0:42
26 17 Sep 12:49 Hoiskamp-Mast NED [14] Coelho-Santos POR [23] 2-0 (21-15, 21-12) 0:36
20 16 Sep 16:36 Koshkarev-Daynov RUS [11] Coelho-Santos POR [23] 2-0 (21-16, 21-17) 0:40
14 16 Sep 16:44 Solberg Salgado-Santos BRA [2] Hoiskamp-Mast NED [14] 2-0 (21-17, 21-15) 0:41
8 16 Sep 11:52 Koshkarev-Daynov RUS [11] Hoiskamp-Mast NED [14] 2-1 (22-20, 21-23, 15-10) 0:53
2 16 Sep 11:08 Solberg Salgado-Santos BRA [2] Coelho-Santos POR [23] 2-0 (21-9, 21-15) 0:31
Pool I
33 17 Sep 13:36 Bakumovski-Dollinger GER [3] Van Zwieten-VanZwieten USA [10] 2-0 (21-14, 21-12) 0:33
27 17 Sep 13:20 Francisco-Soares MOZ [15] Borges-Brandão BRA [22] 0-2 (11-21, 11-21) 0:38
21 16 Sep 17:35 Van Zwieten-VanZwieten USA [10] Borges-Brandão BRA [22] 1-2 (15-21, 21-15, 11-15) 0:48
15 16 Sep 16:47 Bakumovski-Dollinger GER [3] Francisco-Soares MOZ [15] 2-0 (21-16, 21-15) 0:32
9 16 Sep 14:03 Van Zwieten-VanZwieten USA [10] Francisco-Soares MOZ [15] 1-2 (17-21, 21-19, 5-15) 0:44
3 16 Sep 13:04 Bakumovski-Dollinger GER [3] Borges-Brandão BRA [22] 2-0 (21-19, 21-19) 0:48
Pool J
34 17 Sep 14:10 Tutton-Maycock AUS [4] Sutter-Weingart SUI [9] 2-1 (16-21, 21-19, 15-13) 0:44
28 17 Sep 14:10 Plavins-Samoilovs LAT [16] Castro-Mussa VEN [21] 2-0 (21-18, 21-15) 0:36
22 16 Sep 17:27 Sutter-Weingart SUI [9] Castro-Mussa VEN [21] Team B forfeit  
16 16 Sep 17:30 Tutton-Maycock AUS [4] Plavins-Samoilovs LAT [16] 1-2 (26-24, 17-21, 10-15) 0:46
10 16 Sep 14:59 Sutter-Weingart SUI [9] Plavins-Samoilovs LAT [16] 1-2 (21-17, 17-21, 7-15) 0:49
4 16 Sep 14:00 Tutton-Maycock AUS [4] Castro-Mussa VEN [21] 0-2 (16-21, 20-22) 0:37
Pool K
35 17 Sep 15:07 Capitaine-Marion FRA [5] Lario-Amo ESP [8] 1-2 (21-15, 17-21, 14-16) 0:56
29 17 Sep 15:00 Mackay-Reader CAN [17] Götz-Uhmann GER [20] 0-2 (11-21, 23-25) 0:39
23 16 Sep 18:28 Lario-Amo ESP [8] Götz-Uhmann GER [20] 0-2 (20-22, 15-21) 0:37
17 16 Sep 18:35 Capitaine-Marion FRA [5] Mackay-Reader CAN [17] 2-0 (21-17, 21-17) 0:29
11 16 Sep 14:50 Lario-Amo ESP [8] Mackay-Reader CAN [17] 2-0 (21-19, 22-20) 0:45
5 16 Sep 14:00 Capitaine-Marion FRA [5] Götz-Uhmann GER [20] 0-2 (17-21, 20-22) 0:35
Pool L
36 17 Sep 16:15 Monteira Mendonça-Vieira POR [6] Tichy-Nezdaril CZE [7] 0-2 (15-21, 11-21) 0:35
30 17 Sep 15:50 Provenzano-Garofalo ITA [18] Nalikowski-Siewiorek POL [19] 0-2 (19-21, 18-21) 0:38
24 16 Sep 19:16 Tichy-Nezdaril CZE [7] Nalikowski-Siewiorek POL [19] 2-0 (21-16, 21-19) 0:27
18 16 Sep 18:10 Monteira Mendonça-Vieira POR [6] Provenzano-Garofalo ITA [18] 0-2 (19-21, 19-21) 0:36
12 16 Sep 16:01 Tichy-Nezdaril CZE [7] Provenzano-Garofalo ITA [18] 2-0 (21-16, 21-13) 0:32
6 16 Sep 14:50 Monteira Mendonça-Vieira POR [6] Nalikowski-Siewiorek POL [19] 1-2 (15-21, 21-18, 8-15) 0:43