Men's U18 Event 2004
ITALY, Termoli

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Round Robin
Ranking
Pictures
Press
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
52 12 Sep 17.00 Bartman-Kubiak POL [11] Miseikis-Kirsnys LTU [19] 1-2 (14-21, 24-22, 13-15) 0.54
Final 3rd Place
51 12 Sep 15.10 Hall-Podstawka CAN [10] Smedins-Ivanovs LAT [18] 0-2 (15-21, 14-21) 0.34
Semi-finals
50 12 Sep 11.50 Smedins-Ivanovs LAT [18] Miseikis-Kirsnys LTU [19] 0-2 (19-21, 17-21) 0.38
49 12 Sep 11.15 Bartman-Kubiak POL [11] Hall-Podstawka CAN [10] 2-0 (21-17, 24-22) 0.41
Round 2
48 11 Sep 17.15 Miseikis-Kirsnys LTU [19] Spijkers-Daalmeijer NED [16] 2-0 (21-18, 21-12) 0.30
47 11 Sep 16.10 Ventresque-Geiler FRA [15] Smedins-Ivanovs LAT [18] 1-2 (24-22, 13-21, 10-15) 0.53
46 11 Sep 15.20 Hall-Podstawka CAN [10] Ferreras-Troncoso ESP [4] 2-0 (21-17, 21-15) 0.37
45 11 Sep 14.30 Collini-Pezzi ITA [1] Bartman-Kubiak POL [11] 0-2 (17-21, 12-21) 0.30
Round 1
44 11 Sep 11.50 Bernat-Pontes BRA [23] Spijkers-Daalmeijer NED [16] 0-2 (22-24, 15-21) 0.43
43 11 Sep 11.30 Miseikis-Kirsnys LTU [19] Schweighofer-Berger AUT [12] 2-1 (23-21, 24-26, 15-6) 0.56
42 11 Sep 11.04 Smedins-Ivanovs LAT [18] Virgen-Diaz Garcia MEX [9] 2-0 (21-13, 21-17) 0.35
41 11 Sep 10.55 Ventresque-Geiler FRA [15] Van der Linden-Oude Elferink NED [24] 2-0 (21-18, 21-13) 0.32
40 11 Sep 9.50 Ferreras-Troncoso ESP [4] Pitta-Ferreira BRA [2] 2-1 (15-21, 21-11, 15-12) 1.02
39 11 Sep 9.50 Dykstra-VanZwieten USA [8] Hall-Podstawka CAN [10] 1-2 (15-21, 25-23, 10-15) 0.53
38 11 Sep 9.00 Fijalek-Pajak POL [20] Bartman-Kubiak POL [11] 0-2 (18-21, 19-21) 0.39
37 11 Sep 9.00 Collini-Pezzi ITA [1] Parisi-Russo ITA [6] 2-0 (21-19, 21-9) 0.36
Pool G
31 10 Sep 16.00 Collini-Pezzi ITA [1] Schweighofer-Berger AUT [12] 2-0 (21-14, 21-15) 0.29
25 10 Sep 16.00 Kotlyarov-Krasnoglazov RUS [13] Van der Linden-Oude Elferink NED [24] 0-2 (21-23, 19-21) 0.40
19 10 Sep 9.00 Schweighofer-Berger AUT [12] Van der Linden-Oude Elferink NED [24] 2-1 (14-21, 21-18, 16-14) 0.52
13 10 Sep 9.00 Collini-Pezzi ITA [1] Kotlyarov-Krasnoglazov RUS [13] 2-0 (21-12, 21-13) 0.29
7 09 Sep 9.00 Schweighofer-Berger AUT [12] Kotlyarov-Krasnoglazov RUS [13] 2-0 (21-12, 21-16) 0.31
1 09 Sep 9.00 Collini-Pezzi ITA [1] Van der Linden-Oude Elferink NED [24] 2-0 (21-19, 21-12) 0.34
Pool H
32 10 Sep 16.00 Pitta-Ferreira BRA [2] Bartman-Kubiak POL [11] 0-2 (13-21, 14-21) 0.39
26 10 Sep 16.00 De Luigi-Gennari SMR [14] Bernat-Pontes BRA [23] 0-2 (9-21, 9-21) 0.26
20 10 Sep 9.50 Bartman-Kubiak POL [11] Bernat-Pontes BRA [23] 1-2 (21-18, 14-21, 15-17) 0.52
14 10 Sep 10.04 Pitta-Ferreira BRA [2] De Luigi-Gennari SMR [14] 2-0 (21-9, 21-10) 0.30
8 09 Sep 9.50 Bartman-Kubiak POL [11] De Luigi-Gennari SMR [14] 2-0 (21-2, 21-5) 0.21
2 09 Sep 9.50 Pitta-Ferreira BRA [2] Bernat-Pontes BRA [23] 1-2 (17-21, 21-8, 11-15) 0.48
Pool I
33 10 Sep 16.50 Kienast-Späth GER [3] Hall-Podstawka CAN [10] 0-2 (12-21, 20-22) 0.37
27 10 Sep 16.51 Ventresque-Geiler FRA [15] Zanic-Zelic CRO [22] 2-0 (21-8, 21-9) 0.28
21 10 Sep 10.45 Hall-Podstawka CAN [10] Zanic-Zelic CRO [22] 2-0 (21-9, 21-5) 0.22
15 10 Sep 10.54 Kienast-Späth GER [3] Ventresque-Geiler FRA [15] 0-2 (15-21, 18-21) 0.42
9 09 Sep 10.40 Hall-Podstawka CAN [10] Ventresque-Geiler FRA [15] 0-2 (17-21, 16-21) 0.37
3 09 Sep 10.50 Kienast-Späth GER [3] Zanic-Zelic CRO [22] 2-0 (21-10, 21-11) 0.34
Pool J
34 10 Sep 16.56 Ferreras-Troncoso ESP [4] Virgen-Diaz Garcia MEX [9] 2-1 (21-17, 22-24, 15-7) 0.49
28 10 Sep 16.50 Spijkers-Daalmeijer NED [16] De Gennaro-De Prisco ITA [21] 2-0 (21-17, 21-6) 0.29
22 10 Sep 11.47 Virgen-Diaz Garcia MEX [9] De Gennaro-De Prisco ITA [21] 2-0 (21-8, 21-14) 0.27
16 10 Sep 11.30 Ferreras-Troncoso ESP [4] Spijkers-Daalmeijer NED [16] 2-1 (24-22, 16-21, 15-9) 0.58
10 09 Sep 11.33 Virgen-Diaz Garcia MEX [9] Spijkers-Daalmeijer NED [16] 2-0 (21-17, 21-16) 0.38
4 09 Sep 11.35 Ferreras-Troncoso ESP [4] De Gennaro-De Prisco ITA [21] 2-0 (21-16, 21-19) 0.34
Pool K
35 10 Sep 17.40 Boehm-Howard AUS [5] Dykstra-VanZwieten USA [8] 0-2 (18-21, 17-21) 0.35
29 10 Sep 17.40 Papadopoulos-Kouzounis GRE [17] Fijalek-Pajak POL [20] 1-2 (21-18, 11-21, 10-15) 0.45
23 10 Sep 14.00 Dykstra-VanZwieten USA [8] Fijalek-Pajak POL [20] 2-1 (21-23, 21-19, 15-13) 0.56
17 10 Sep 14.00 Boehm-Howard AUS [5] Papadopoulos-Kouzounis GRE [17] 1-2 (22-20, 13-21, 11-15) 0.51
11 09 Sep 14.10 Dykstra-VanZwieten USA [8] Papadopoulos-Kouzounis GRE [17] 2-0 (21-11, 21-16) 0.34
5 09 Sep 14.00 Boehm-Howard AUS [5] Fijalek-Pajak POL [20] 0-2 (14-21, 16-21) 0.29
Pool L
36 10 Sep 17.40 Parisi-Russo ITA [6] Storeboe-Wergeland NOR [7] 2-0 (21-16, 21-14) 0.33
30 10 Sep 17.40 Smedins-Ivanovs LAT [18] Miseikis-Kirsnys LTU [19] 2-0 (21-16, 21-18) 0.34
24 10 Sep 15.08 Storeboe-Wergeland NOR [7] Miseikis-Kirsnys LTU [19] 0-2 (13-21, 12-21) 0.34
18 10 Sep 15.03 Parisi-Russo ITA [6] Smedins-Ivanovs LAT [18] 0-2 (21-23, 14-21) 0.26
12 09 Sep 14.50 Storeboe-Wergeland NOR [7] Smedins-Ivanovs LAT [18] 0-2 (9-21, 3-21) 0.23
6 09 Sep 14.55 Parisi-Russo ITA [6] Miseikis-Kirsnys LTU [19] 1-2 (9-21, 21-14, 14-16) 0.48