2003 FIVB BEACH VOLLEYBALL  Women's World Championships U-21, presented by Swatch

   
FRANCE, 2003 FIVB Women's World Championships U-21, presented by Swatch
Saint Quay Portrieux, August 6-10

Main Draw Results
menuy
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Other circuits
 
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
52 10 Aug Holtwick-Kleefisch GER Morozova-Shiryaeva RUS 0-2 (19-21, 16-21) 0:37
Final 3rd Place
51 10 Aug Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA Schonenberger-Schmocker SUI 2-0 (21-12, 21-18) 0:34
Semi-finals
50 10 Aug Schonenberger-Schmocker SUI Morozova-Shiryaeva RUS 1-2 (12-21, 22-20, 14-16) 0:52
49 10 Aug Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA Holtwick-Kleefisch GER 0-2 (18-21, 15-21) 0:36
Round 2
48 09 Aug Morozova-Shiryaeva RUS Nystrom-Nystrom FIN 2-0 (21-16, 21-16) 0:32
47 09 Aug Goller-Günther GER Schonenberger-Schmocker SUI 1-2 (21-16, 15-21, 5-15) 0:45
46 09 Aug Holtwick-Kleefisch GER Genise Fareau-Hamzaoui FRA 2-0 (21-18, 21-13) 0:29
45 09 Aug Lima-Felisberta Silva BRA Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA 1-2 (19-21, 21-10, 14-16) 1:06
Round 1
44 09 Aug Nystrom-Nystrom FIN Faure-Castelli FRA 2-1 (18-21, 21-12, 15-12) 0:48
43 09 Aug Schwaiger-Schwaiger AUT Morozova-Shiryaeva RUS 1-2 (21-17, 15-21, 10-15) 0:48
42 09 Aug Schonenberger-Schmocker SUI Grass-Zartman USA 2-0 (21-7, 21-19) 0:34
41 09 Aug Goller-Günther GER Pokorna-Pakova CZE 2-0 (21-15, 21-18) 0:37
40 09 Aug Genise Fareau-Hamzaoui FRA Stevens-Waning NED 2-0 (21-13, 21-15) 0:34
39 09 Aug Holtwick-Kleefisch GER Cano-Perez ESP 2-0 (21-9, 21-13) 0:29
38 09 Aug Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA Nikiforova-Sorokina LAT 2-0 (21-12, 21-13) 0:25
37 09 Aug Lima-Felisberta Silva BRA Biatobrzeska-Kuchczynska POL 2-0 (21-16, 21-16) 0:36
Pool A
31 08 Aug Lima-Felisberta Silva BRA Revuelta-Estrada MEX 2-0 (21-17, 21-15) 0:39
25 08 Aug Cano-Perez ESP van Dijk-Van Vliet NED 2-0 (21-12, 21-19) 0:32
19 07 Aug Revuelta-Estrada MEX van Dijk-Van Vliet NED 1-2 (22-20, 19-21, 12-15) 0:57
13 07 Aug Lima-Felisberta Silva BRA Cano-Perez ESP 2-0 (21-19, 21-10) 0:34
7 07 Aug Revuelta-Estrada MEX Cano-Perez ESP 2-1 (22-20, 15-21, 15-13) 0:48
1 07 Aug Lima-Felisberta Silva BRA van Dijk-Van Vliet NED 2-0 (21-12, 21-16) 0:37
Pool B
32 08 Aug Grass-Zartman USA Lombardo-Torrisi ITA 2-1 (19-21, 21-12, 15-11) 0:48
26 08 Aug Nystrom-Nystrom FIN Chaskou-Kostami GRE 2-1 (21-16, 15-21, 15-7) 0:39
20 07 Aug Lombardo-Torrisi ITA Chaskou-Kostami GRE 2-0 (21-19, 21-14) 0:39
14 07 Aug Grass-Zartman USA Nystrom-Nystrom FIN 0-2 (19-21, 11-21) 0:36
8 07 Aug Lombardo-Torrisi ITA Nystrom-Nystrom FIN 0-2 (7-21, 13-21) 0:26
2 07 Aug Grass-Zartman USA Chaskou-Kostami GRE 2-1 (21-16, 17-21, 15-12) 0:48
Pool C
33 08 Aug Ioannidou-Paraskeuaidou GRE Faure-Castelli FRA 0-2 (19-21, 16-21) 0:43
27 08 Aug Morozova-Shiryaeva RUS Goller-Günther GER 1-2 (18-21, 21-19, 12-15) 0:51
21 07 Aug Faure-Castelli FRA Goller-Günther GER 0-2 (13-21, 24-26) 0:39
15 07 Aug Ioannidou-Paraskeuaidou GRE Morozova-Shiryaeva RUS 0-2 (18-21, 15-21) 0:37
9 07 Aug Faure-Castelli FRA Morozova-Shiryaeva RUS 1-2 (21-18, 19-21, 13-15) 0:48
3 07 Aug Ioannidou-Paraskeuaidou GRE Goller-Günther GER 1-2 (21-18, 16-21, 13-15) 1:02
Pool D
34 08 Aug Pokorna-Pakova CZE Genise Fareau-Hamzaoui FRA 1-2 (21-12, 22-24, 11-15) 0:53
28 08 Aug Gallie-Brownlee CAN Nikiforova-Sorokina LAT 0-2 (18-21, 18-21) 0:36
22 07 Aug Genise Fareau-Hamzaoui FRA Nikiforova-Sorokina LAT 2-0 (21-16, 21-10) 0:31
16 07 Aug Pokorna-Pakova CZE Gallie-Brownlee CAN 2-0 (21-19, 21-19) 0:39
10 07 Aug Genise Fareau-Hamzaoui FRA Gallie-Brownlee CAN 2-0 (21-13, 21-16) 0:34
4 07 Aug Pokorna-Pakova CZE Nikiforova-Sorokina LAT 1-2 (18-21, 21-10, 8-15) 0:46
Pool E
35 08 Aug Holtwick-Kleefisch GER Orchard-Rohkamper AUS 2-0 (21-8, 21-7) 0:29
29 08 Aug Biatobrzeska-Kuchczynska POL Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA 0-2 (17-21, 12-21) 0:39
23 07 Aug Orchard-Rohkamper AUS Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA 0-2 (16-21, 12-21) 0:29
17 07 Aug Holtwick-Kleefisch GER Biatobrzeska-Kuchczynska POL 2-1 (21-19, 18-21, 15-11) 0:43
11 07 Aug Orchard-Rohkamper AUS Biatobrzeska-Kuchczynska POL 0-2 (17-21, 20-22) 0:32
5 07 Aug Holtwick-Kleefisch GER Solberg Salgado-Salgado Rufino BRA 2-1 (21-16, 16-21, 17-15) 0:56
Pool F
36 08 Aug Schonenberger-Schmocker SUI Stevens-Waning NED 2-1 (21-8, 25-27, 16-14) 0:58
30 08 Aug Schwaiger-Schwaiger AUT Quitende-Manhique MOZ 2-0 (21-13, 21-9) 0:29
24 07 Aug Stevens-Waning NED Quitende-Manhique MOZ 2-0 (21-6, 21-16) 0:30
18 07 Aug Schonenberger-Schmocker SUI Schwaiger-Schwaiger AUT 2-0 (21-15, 21-17) 0:34
12 07 Aug Stevens-Waning NED Schwaiger-Schwaiger AUT 0-2 (12-21, 14-21) 0:29
6 07 Aug Schonenberger-Schmocker SUI Quitende-Manhique MOZ 2-0 (21-7, 21-11) 0:29