World Tour
World Championships
- Senior
- Under 21
Olympic Games
Goodwill Games
Presentation General Info
Main Draw :
- Teams
- Results
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Challengers
Satellite

National Circuits
Other Events
 
Goodwill Games, Men 2001  
Brisbane, Australia 29 Aug. - 4 Sep.
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 29 Aug Baracetti-Conde ARG Canet-Hamel FRA 2-0 (21-14, 21-15) 0:43
2 29 Aug Berger-Stamm AUT Maaseide-Hoidalen NOR 2-1 (21-19, 18-21, 15-9) 0:53
3 29 Aug Emanuel-Pará BRA Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-12, 21-19) 0:35
4 29 Aug Child-Heese CAN Wong-Metzger USA Injury for team A 0:13
5 30 Aug Zahner-Prosser AUS Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-13, 21-15) 0:36
6 30 Aug Heuscher-Kobel SUI Heidger R.-Fonoimoana E. USA 0-2 (23-25, 20-22) 0:48
7 30 Aug Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Slack-Novosel AUS 2-1 (16-21, 21-18, 15-8) 0:45
8 30 Aug Ahmann-Hager GER Ricardo-Loiola BRA 0-2 (16-21, 13-21) 0:33
Loser are ranked 13th
9 31 Aug Canet-Hamel FRA Maaseide-Hoidalen NOR Team A forfeit  
10 31 Aug Bosma-Cotrino ESP Child-Heese CAN Team B forfeit  
11 31 Aug Berg B.-Dahl SWE Heuscher-Kobel SUI 2-0 (21-14, 21-19) 0:38
12 31 Aug Slack-Novosel AUS Ahmann-Hager GER 1-2 (19-21, 21-19, 14-16) 0:55
Semi-finals for 9-12
13 31 Aug Maaseide-Hoidalen NOR Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-16, 21-16) 0:33
14 01 Sep Berg B.-Dahl SWE Ahmann-Hager GER 2-0 (21-18, 21-17) 0:38
Round 2
15 01 Sep Baracetti-Conde ARG Berger-Stamm AUT 2-0 (21-17, 21-14) 0:45
16 01 Sep Emanuel-Pará BRA Wong-Metzger USA 1-2 (21-15, 11-21, 12-15) 0:53
17 02 Sep Zahner-Prosser AUS Heidger R.-Fonoimoana E. USA 0-2 (17-21, 24-26) 0:51
18 02 Sep Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Ricardo-Loiola BRA 1-2 (21-18, 13-21, 11-15) 0:52
Final 11th Place
19 02 Sep Bosma-Cotrino ESP Ahmann-Hager GER 0-2 (17-21, 11-21) 0:34
Final 9th Place
20 02 Sep Maaseide-Hoidalen NOR Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-17, 21-17) 0:38
Semi-finals for 5-8
21 03 Sep Berger-Stamm AUT Emanuel-Pará BRA 1-2 (21-17, 18-21, 13-15) 0:51
22 03 Sep Zahner-Prosser AUS Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 2-0 (21-17, 26-24) 0:42
Final 7th Place
23 04 Sep Berger-Stamm AUT Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 1-2 (25-23, 19-21, 13-15) 0:54
Final 5th Place
24 04 Sep Emanuel-Pará BRA Zahner-Prosser AUS 0-2 (18-21, 16-21) 0:35
Semi-finals for 1-4
25 03 Sep Baracetti-Conde ARG Wong-Metzger USA 2-0 (21-19, 22-20) 0:49
26 03 Sep Heidger R.-Fonoimoana E. USA Ricardo-Loiola BRA 1-2 (21-17, 19-21, 13-15) 1:02
Final 3rd Place
27 04 Sep Wong-Metzger USA Heidger R.-Fonoimoana E. USA 2-0 (23-21, 21-19) 0:51
Final 1st Place
28 04 Sep Baracetti-Conde ARG Ricardo-Loiola BRA 0-2 (14-21, 13-21) 0:35